خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶, 16th of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۲۱ ساعت ۲۲:۳۹:۵۵

    خانه  > اعدام  >  اعدام؛ تائید یک حکم اعدام در دیوانعالی کشور همزمان با نجات یک زندانی از چوبه دار

اعدام؛ تائید یک حکم اعدام در دیوانعالی کشور همزمان با نجات یک زندانی از چوبه دار

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام زنی که با همدستی خواهر نوجوانش و پسری غریبه به شوهرش نوشیدنی مسموم خورانده و او را به قتل رسانده بود، در دیوان‌عالی کشور تأیید شد تا او بیشتر از همیشه به چوبه دار نزدیک شود. همزمان با پادرمیانی مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، “عبدالغفور براهوی” پس از پنج سال ونیم، بدون دریافت دیه از قاتل فرزندش گذشت کرد. قاتل قرار بود سه‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری اعدام بشود که از چوبه‌ی دار نجات یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، روز ۱۵ دی‌ماه سال ۹۳ جسد مرد جوانی در یکی از خیابان‌های سرآسیاب ملارد کشف شد. شواهد نشان می‌داد او در محل دیگری فوت و جسدش به آنجا منتقل شده است. با آغاز تحقیقات معلوم شد که او از مدتی قبل با همسرش اختلاف داشته و ممکن است قربانی جنایتی خانوادگی شده باشد.

وقتی همسر۱۹ ساله وی تحت بازجویی قرار گرفت، ابتدا دست داشتن در قتل شوهرش را انکار کرد اما در ادامه اعتراف کرد که با همدستی خواهر ۱۴ساله‌اش و پسری جوان به شوهرش آبمیوه مسموم خورانده و باعث مرگش شده است. در چنین شرایطی خواهر نوجوان وی و پسر غریبه نیز دستگیر شدند و به همدستی در این جنایت اعتراف کردند. به این ترتیب پرونده آنها روی میز قضات دادگاه قرار گرفت.

در جلسه محاکمه که چندی قبل در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی اصغر عبداللهی برگزار شد، ابتدا پدر مقتول که قیم ۲ نوه خردسالش است، از طرف خودش و آنان خواستار قصاص قاتل پسرش شد. سپس زن جوان در دفاع از خودش گفت: “من و همسرم با یکدیگر اختلافی نداشتیم و خواهر ۱۴ساله‌ام چون دل خوشی از شوهرم نداشت، نقشه قتل او را کشید”.

با اینکه من راضی به این کار نبودم اما در ادامه موافقت کردم و با هم به داروخانه رفتیم و دارویی خریدیم و من داخل آبمیوه ریختم و به شوهرم دادم و او هم با نوشیدن آن جانش را از دست داد. وقتی از مرگ شوهرم مطمئن شدیم، مخفیانه جسدش را از خانه بیرون بردیم و در یکی از خیابان‌های اطراف خانه‌مان رها کردیم. فکر می‌کردیم هیچ‌کس از این ماجرا مطلع نمی‌شود و تلاش کردیم صحنه‌سازی‌ کنیم که فرد دیگری دست به این قتل زده است اما فایده‌ای نداشت.

با وجود اظهارات این زن، وقتی خواهر ۱۴ساله‌اش در جایگاه ایستاد دست داشتن در این قتل را منکر شد و روایت دیگری را بازگو کرد. او گفت: “خواهرم با شوهرش اختلاف داشت. او با پسر جوانی به‌طور مخفیانه رابطه داشت و می‌خواست با او ازدواج کند. به همین دلیل آنها با یکدیگر نقشه قتل را کشیدند. خواهرم و پسر غریبه داروی بیهوشی تهیه کردند و داخل آبمیوه ریختند و من را مجبور کردند آن را به شوهرخواهرم تعارف کنم”.

باور کنید من از نقشه آنها بی‌اطلاع بودم و نمی‌دانستم آن آبمیوه باعث مرگ شوهر خواهرم می‌شود. در شرایطی که هیچ‌یک از این دو خواهر حاضر نبودند اتهام‌شان را گردن بگیرند، سومین متهم که پسر غریبه است در جایگاه حاضر شد. او که اتهامش معاونت در قتل بود، گفت: “من هیچ رابطه‌ای با این دو خواهر نداشتم و آنها می‌خواهند کاری را که با همدستی یکدیگر انجام داده‌اند، گردن من بیندازند”.

با پایان این جلسه قضات دادگاه همسر مقتول را در قتل مقصر دانستند و وی را به اتهام قتل عمدی به قصاص محکوم کردند. همچنین خواهر نوجوانش به ۳سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم شد و پسر غریبه نیز تبرئه شد. هرچند این رأی با اعتراض متهمان به دیوان‌عالی کشور فرستاده شد اما قضات شعبه بیست و نهم دیوان، رأی دادگاه را تأیید کردند. به گزارش همشهری درصورتی که زن جوان نتواند رضایت اولیای دم را جلب کند، به‌زودی قصاص خواهد شد.

با وساطت امام جمعه زاهدان، یک اعدامی از مرگ نجات یافت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، با پادرمیانی مولانا عبدالحمید “عبدالغفور براهوی” پس از پنج سال ونیم، بدون دریافت دیه از قاتل فرزندش گذشت کرد. قاتل قرار بود سه‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری اعدام بشود که از چوبه‌ی دار نجات یافت.

عبدالغفور براهویی فرزند حاجی جمعه (یکی از معتمدین طایفه براهویی) چند سال پیش در یک نزاع خیابانی در اثر ضربه‌ی چاقو جان خود را از دست داده بود. قاتل بر اساس قراری که از سوی علما و معتمدین در مسجد جامع مکی زاهدان بین طوایف اهل‌سنت گذاشته شده، توسط بزرگان طایفه ریگی تحویل حوزه دارالعلوم زاهدان و سپس تحویل مقامات قضایی شده است.

پس از صدور حکم اعدام از سوی دادگاه، بستگان قاتل چندین بار به خانواده مقتول مراجعه کردند و تلاش‌هایشان برای جلب رضایت آنان مبنی بر گذشت از قصاص ناموفق مانده بود.

پس از تعیین تکلیف برای زمان اعدام از سوی دادگاه، مولانا عبدالحمید با ارسال پیامی به پدر مقتول و دیدار با او در مسجد جامع مکی، حاج جمعه براهویی اختیار تام این قضیه را به امام جمعه اهل‌سنت سپرد.

با توجه به اینکه مقتول در یکی از ماه‌های حرام به قتل رسیده و دو دیه به خانواده مقتول تعلق می‌گیرد، در ابتدا تصمیم بر این می‌شود یک دیه بخشیده شود و یک دیه‌ی دیگر گرفته شود. سرانجام پدر مقتول رضایت می‌دهد بدون دریافت دیه از قصاص قاتل فرزندش بگذرد.

در جلسه‌ای که به همین منظور پنج‌شنبه ۱۸ آبان در دفتر مولانا عبدالحمید برگزار شد، علاوه بر معتمدین طوایف مختلف، نماینده اداره کل زندان‌های استان و اعضای شورای حل اختلاف مسجد جامع مکی نیز حضور داشتند.

مولانا عبدالحمید در این جلسه خانواده مقتول را به صبر وشکیبایی و گذشت از خون فرزند دلبندشان توصیه کردند و گفتند: “قصاص و یا گرفتن دیه مقتول حق شرعی و قانونی شماست. اما صرف‌نظر کردن از اعدام قاتل و بخشش باعث خشنودی خداوند و نجات جان یک انسان می‌شود”.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ضمن تشکر از حاجی جمعه، پدر مقتول به خاطر رضایت دادن و جلوگیری از اعدام قاتل خطاب به نامبرده اظهار داشتند: “خداوند به جان و مال و عمرتان و فرزندانتان برکت دهد که به‌خاطر خدا این کار پسندیده را انجام دادید. گرچه خودتان ریش‌سفید فامیل‌تان بودید، اما با مشورت علما و بزرگان قوم و فرزندانت تصمیم خوبی گرفتید. شما باعث بالا رفتن درجات فرزند بی‌گناهتان شدید”.

شایان ذکر است صورت‌جلسه صلح‌نامه و بخشیدن قاتل توسط شورای حل اختلاف تهیه و به امضای خانواده مقتول و قاتل، سران وبزرگان طوایف و مادر مقتول که شاکی پرونده بود، رسید تا به مراجع قضایی و اداره کل زندانها ارائه شود.

پدر مقتول نیز ابراز داشت: “از زمانی که فرزندم به قتل رسیده تا کنون افراد زیادی برای گرفتن رضایت پیش من آمدند. من فقط خواستار اعدام قاتل بودم. اما زمانی که مولانا عبدالحمید از من خواستند که از اعدام این فرد بگذرم، بنده برای کسب رضایت خداوند و به حرمت امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان از خون فرزندم بدون دریافت دیه گذشتم تا او بار دیگر به جامعه برگرد. شاید کارهای خیری انجام دهد که ما هم در ثواب آن شریک باشیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید