خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶, 26th of September 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ ساعت ۲۲:۰۷:۰۲

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  پس از ۳۵ سال؛ صدور حکم پرداخت دیه به ۳ هزار نفر در پرونده بیماران هموفیلی

پس از ۳۵ سال؛ صدور حکم پرداخت دیه به ۳ هزار نفر در پرونده بیماران هموفیلی

خبرگزاری هرانا – مدیرکل حقوقی وزارت بهداشت از صدور رای نهایی مبنی بر پرداخت دیه به ۳ هزار نفر در پرونده بیماران هموفیلی خبر داد. ۳۵ سال پیش در جریان جنگ ایران وعراق، انستیتو مریو که در مالکیت شرکت سنوفی اونتیس فرانسوی است در خلال سالهای ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ فاکتورهای انعقادی آلوده به اچ آی وی را برای استفاده بیماران هموفیلی به برخی کشورها نظیر آلمان (غربی)، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران صادر کرده بود.  بر اساس رای دادگاه، تمام مسئولیت‌های آلودگی بیماران متوجه سازمان انتقال خون دانسته شده و قرار بر رد دعوا در رابطه با وزارت بهداشت صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا ، جواد افشاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه رسیدگی به پرونده بیماران هموفیلی در قوه قضائیه ادامه دارد، گفت: “پرونده بیماران هموفیلی در شعبه یک و برخی شعب مجتمع عدالت در حال رسیدگی است. پرونده ها مطرح است و براساس نظر کارشناسی پزشکی قانونی آرا صادر می شود”.

وی افزود: “نظر و اعتقاد ما در این پرونده در لوایح منعکس شده و قصد موضع گرفتن در این باره نداریم زیرا به هر حال وزارت بهداشت متولی امر درمان این بیماران است و هزینه دارو و درمان این افراد را می پردازد؛ چه رای صادر شود و چه نشود”.

افشاری گفت: “تاکنون حدود ۳ هزار پرونده در این رابطه تشکیل و رای صادر شده است و هر کدام از بیماران متناسب با رای کارشناسی در حال دریافت دیه هستند. تا پایان سال گذشته دیه ها پرداخت شده امسال هم تعدادی پرداخت شده و برخی در نوبت پرداخت است و براساس تخصیص اعتبار پرداخت می کنیم”.

وی در خصوص تاخیر در پرداخت دیه بیماران اضافه کرد: “نمی توانیم به محض صدور رای پرداخت کنیم. ۱۸ ماه فرصت قانونی داریم اما پیش از موعد از طریق اعتبارات بیماران صعب العلاج دیه پرداخت می شود. رای باید رای قطعی باشد؛ در برخی موارد رای بدوی است که باید اعتراض انجام شود و رای نهایی شود”.

مدیرکل حقوقی وزارت بهداشت گفت : “در شرایطی که مساله داروی این بیماران و درمان آنها طبق روال در حال انجام است، چرا رای علیه ما صادر می شود. ما کارمان را براساس وظایف و تکالیفمان انجام می دهیم اما پرونده به هر شکل قضایی شده و این روند ادامه دارد”.

پیش تر دادرس ویژه پرونده بیماران هموفیلی رأی صادره دادگاه در رابطه با خسارات معنوی خواهان ها را به شرح ذیل عنوان کرده بود:

۱- افراد آلوده شده به ویروس هپاتیت C زیر ۱۸ سال معادل ۲۰درصد دیه کامل یک انسان
۲- افراد مجرد بالای ۱۸سال با تحصیلات زیر دیپلم معادل ۳۰ درصد دیه کامل یک انسان
۳- افراد مجرد بالای ۱۸ سال با تحصیلات دیپلم معادل ۳۵ درصد دیه کامل یک انسان
۴- افراد مجرد با مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم و لیسانس معادل ۴۰ درصد دیه کامل یک انسان
۵- افراد مجرد با تحصیلات بالاتر از لیسانس، فوق لیسانس و بالاتر معادل ۵۰ درصد دیه کامل یک انسان
۶- افراد متأهل با تحصیلات زیر دیپلم معادل ۴۰ درصد دیه کامل یک انسان
۷- افراد متأهل با تحصیلات دیپلم معادل ۴۵ درصد دیه کامل یک انسان
۸- افراد متأهل با مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم و لیسانس معادل ۵۵ درصد دیه کامل یک انسان
۹- افراد متأهل با تحصیلات بالاتر از لیسانس، فوق لیسانس و بالاتر معادل ۶۵ درصد دیه کامل یک انسان
۱۰- افراد متأهل دارای فرزند، با تحصیلات زیر دیپلم معادل ۵۰ درصد دیه کامل یک انسان
۱۱- افراد متأهل دارای فرزند با تحصیلات دیپلم معادل ۵۵ درصد دیه کامل یک انسان
۱۲- افراد متأهل دارای فرزند با مدرک بالاتر از دیپلم و لیسانس معادل ۶۰ درصد دیه کامل یک انسان
۱۳- افراد متأهل دارای فرزند با تحصیلات بالاتر از لیسانس، فوق لیسانس و بالاتر معادل ۷۰ درصد دیه کامل یک انسان

محمدخانی در خصوص رأی صادره دادگاه در رابطه با مشکلات درمانی احتمالی آینده خواهان ها گفت: در رابطه با خواهان های مشمول بند ۲ نظریه سازمان پزشکی قانونی با توجه به افزایش قیمت داروهای مورد نیاز این بیماران، خواندگان ردیف ۱ و۲ موظف به تأمین داروهای مورد نیاز خواهان های آلوده به ویروس اچ آی وی ماهیانه تا سقف سه میلیون ریال و تا آخر عمر شدند.وی همچنین در رابطه با خواهان های مبتلا به ویروس اچ آی وی و مشمول بند ۳ نظریه پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: هریک از خواهان ها که براساس نظریه پزشک نیاز به درمان پیدا کنند تا سقف۱۷۰ میلیون ریال از هزینه های درمانی آنان با آخرین پروتکل درمانی باید از طریق دانشگاه علوم پزشکی تأمین گردد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید