خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶, 22nd of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ ساعت ۲۳:۴۰:۴۷

    خانه  > اصناف, کارگران  >  اخبار کارگری؛ ماهها معوقات مزدی کارگران در سه واحد جداگانه

اخبار کارگری؛ ماهها معوقات مزدی کارگران در سه واحد جداگانه

خبرگزارش هرانا – پرداخت دستمزد حدود ۱۳۶کارگر «کمپروسورسازی تبریز» در استان آذربایجان شرقی چهارماه به تاخیر افتاده است. همچنین عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از تأخیر ۱۴ ماهه در پرداخت کارانه پزشکان خبر داد. کارگران و کارمندان شهرداری سنندج نیز بیش از دو ماه است که حقوق و مزایا خود را دریافت نکرده‎اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵، پرداخت دستمزد حدود ۱۳۶ کارگر «کمپروسورسازی تبریز» در استان آذربایجان شرقی چهارماه به تاخیر افتاده است.

منابع کارگری در این کارخانه مدعی شدند، این ۱۳۶ کارگر جدا از دریافت نکردن طلب مزدی چهارماهه خود با مشکل تاخیر در پرداخت حق بیمه نیزمواجه هستند.

آن‌ها نگرانند که مبادا در صورت بی‌تفاوتی مسئولان به مشکلاتشان، این کارخانه به طور کامل تعطیل و درنتیجه بیکار شوند.

این کارگران که بخش دیگری از مطالباتشان بازگرداندن مسئولیت مدیریت این واحد خصوصی‌سازی شده به سازمان گسترش نوسازی صنایع است، در ادامه می گویند: “از زمانی که این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شده؛ مشکلات کارخانه با کاهش امنیت شغلی کارگران آغاز شده و تعداد کارگران به حداقل ۱۳۶ نفر تقلیل یافته است”.

همچنین به نقل از کارگران این کارخانه گفته می‌شود؛ کارفرمای کمپروسورسازی تبریز هم‌اکنون بابت بدهی‌های مالی سالهای گذشته به نهادهای مختلف دولتی و خصوصی همانند اداره گاز، برق، تامین اجتماعی، دارایی و چندین بانک بدهکار است که پرداخت یک‌جای آن در وضعیت فعلی کارخانه برایش میسر نیست و در عین حال ما کارگران به دلیل عدم دریافت مزد در چهار ماه گذشته؛ در شرایط سخت معیشتی قرار گرفته‌ایم از این رو از کارفرما می‌خواهیم حداقل بخشی از مطالبات معوقه مارا پرداخت کند.

مشکل اصلی کمپرسور سازی ،مشکلات بانکی وسرمایه در گردش است

در این رابطه «آیدین حسن زاده »مسئول روابط عمومی شرکت کمپرسور سازی تبریزدر گفتگو با ایلنا ضمن تایید معوقات مزدی وبیمه ای کارگران ،اصلی‌ترین مشکل این واحد صنعتی را کمبود نقدینگی کارفرمای کارخانه عنوان کرده و می گوید: “نبود سرمایه در گردش لازم و کاهش نقدینگی کارخانه کمپرسور سازی موجب بروز برخی مشکلات مالی برای این واحد تولیدی شده است”.

حسن زاده با بیان اینکه در حال حاضر این واحد با ۳۰ درصد ظرفیت به تولید ادامه می دهد افزود: “این واحد تولیدی نیاز به تامین نقدینگی و سرمایه در گردش لازم برای ادامه تولید دارد تا بتواند ظرفیت تولید خود را به بالای ۸۰ درصد برساند”.

وی همچنین می گوید: “کارخانه کمپرسور سازی در عین حال برای تامین سرمایه گردش خود نیاز به پرداخت مابقی تسهیلات ۱۵ میلیارد تومانی دارد که سالها پیش حدود ۴ ونیم میلیارد آن از سوی یکی از بانکها عامل به منظور تامین نقدینگی شرکت پرداخت شده است”.

به گفته وی ؛حدودا دو نیم میلیارد از این تسهیلات برای پرداخت معوقات مزدی کارگران خرج شد ومابقی نیز به بخش تولید اختصاص یافت.

مسئول روابط عمومی شرکت کمپرسور سازی تبریز در بخش پایانی سخنان خود درباره بدهی های این واحد تولیدی گفت: “مجموع بدهی های واحد کمپرسور سازی حدودا ۱۵ میلیارد است که حدودا ۴ میلیارد آن مربوط به سازمان تامین اجتماعی امی شود”.

به گفته وی شرکت کمپرسور سازی تبریز به نسبت سایر شرکتهای استان از بدهی مالی کمتری به نهاد های خصوصی ودولتی برخوردار است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد: تأخیر ۱۴ ماهه در پرداخت کارانه پزشکان

به گزارش خانه ملت مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از تاخیر ۱۴ ماهه در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران از سازمان برنامه و بودجه خواست در این باره راهکاری اتخاذ کند. بهروز بنیادی، از تاخیر ۱۳ الی ۱۴ ماهه در پرداخت کارانه پرستاران و پزشکان انتقاد کرد و با بیان اینکه عدم تخصیص کامل بودجه یکی از مهم‌ترین معضلات سد راه طرح تحول سلامت است، گفت: “متاسفانه سهم قانونی طرح تحول سلامت از ۱۰ درصد هدفمندی یارانه و یک درصد ارزش افزوده پرداخت نشد بنابراین این انباشت بدهی منجر به  تاخیر ۱۳ الی ۱۴ ماهه در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران شد”.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت بهداشت نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان به پزشکان و پرستاران بدهی دارد، تصریح کرد: “انتظار می‌رود وزارت بهداشت با تمهیدات اتخاذشده به تدریج این مطالبات را پرداخت کند”.

بنیادی با یادآوری اینکه تاخیر  ۱۴ ماهه در مطالبات پزشکان و پرستاران نارضایتی آنها را به دنبال داشته است، گفت: “در گذشته مدت زمان این بدهی به ۴ یا ۵ ماه می‌رسید و کارکنان به این وضع پرداختی عادت کرده بودند اما تاخیر فعلی به هیچ‌وجه پسندیده و مقبول نیست”.

سفره خالی کارگران شهرداری و نابسامانی در اداره شهر سنندج

به گزارش کرد پرس مورخ دوشنبه ۸ آبان، بعد از گذشت دو ماه از معرفی گزینه شهرداری سنندج هنوز حکم رسمی او از سوی مراجع ذی صلاح صادر نشده است و این در حالی است که کارگران و کارمندان شهرداری سنندج بیش از دو ماه است که حقوق و مزایا خود را دریافت نکرده‎اند. این نشان دهنده نابسامانی در شهرداری مرکز استان است و قاعدتا چنین رویه‎ای در اداره شهری به اهمیت سنندج می‏تواند اثرات زیان باری برکیفیت ارایه خدمات در این شهر داشته باشد.

وعده رسیدگی به مشکلات شهر یکی از وعده‎های مهم اعضای فعلی شورای شهر سنندج است اما پرداخت نشدن حقوق و مزایای کارگران شهرداری و نشستن آنها بر سر سفره خالی چیزی نیست که حرکت در مسیر تحقق این وعده را نشان دهد.

شهرداری یکی از نهادهای مهم و اثرگذار بر کیفیت زندگی شهری در هر شهری است و نبود برنامه‎ریزی در اداره شهرداری آن هم در شهر مهمی مانند سنندج قابل پذیریش نیست.

هر چند هنوز حکم رسمی شهردار صادر نشده است اما نمی‏توان این مسئله را تنها عامل وضعیت فعلی اداره شهر دانست چرا که اجرای برخی برنامه‎ها از جمله برنامه‎ریزی برای پرداخت حقوق کارگران زحمت کش شهرداری نباید معطل صدور یا عدم صدور حکم رسمی برای شهردار باشد.

امیر قادری، معاون عمران استاندار کردستان از صدور ابلاغ حکم شهردار در آینده نزدیک خبر داد و گفت: «پروسه ابلاغ حکم شهردار پروسه‌‌ای است که همیشه طول کشیده  و جایی برای گلمندی نیست، اما این قول را می‌دهیم با تمام توان پیگیر این موضوع باشیم.»

بنابراین به نظر نمی‏رسد بتوان نابسامانی‎های اخیر در اداره شهرداری و شهر را به عدم ابلاغ این حکم نسبت داد.

جلال شریعتی، رییس شورای شهر سنندج «ایجاد منابع پایدار و جذب سرمایه‌گذاری، بهسازی و توانمندسازی نواحی منفصل شهری و تهیه و تدوین برنامه پنج ساله از اولویت‌ها و محورهای ۹ گانه شورای دور پنجم شهر سنندج اعلام کرده است.»

برکسی پوشیده نیست تحقق این اهداف مهم و استراتژیک نیازمند یک عزم جدی و همکاری یک شهرداری مقدر و  با برنامه است. اگر عملکرد ماه‎های اخیر شهرداری و شورای شهر جدید سنندج در این باره ملاک ارزیابی باشد به نظر نمی‏رسد با این رویه و روش تحقق این اهداف مهم قابل دسترس باشد.

بنابراین شاید بهتر باشد شورای شهر و شهرداری سنندج با سرعت در نحوه اجرایی کردن برنامه خود برای اداره شهر تجدید نظر کنند و کاستی‎های موجود را که اعتراض شهروندان را به دنبال داشته و از سوی دیگر  موجب کاهش انگیزه کارکنان شهرداری خصوصا کارگران زحمت کش آن شده است را رفع کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید