خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و اعتصاب در ۵ واحد تولیدی-خدماتی

معوقات مزدی و اعتصاب در ۵ واحد تولیدی-خدماتی

خبرگزاری هرانا – حدود ۶۰ کارگر کارخانه «پارس پامچال»، ۸۰ کارگر پیمانکاری بخش حمل و نقل «پالایشگاه آبادان»، جمعی از کارگران شهرداری امیدیه، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه از معوقات مزدی چندین ماهه خود خبر دادند. همچنین کارگران پروژه مقاوم‌سازی‌ پل‌های راه‌آهن محور میانه–مراغه به دلیل عدم پرداخت حقوق ۵ ماهه خود اعتصاب کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۱، در حدود ۶۰ کارگر کارخانه «پارس پامچال» که در زمینه تولید انواع رنگ، پوشش‌های صنعتی و مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد، حدود ۷ ماه مزد معوقه طلبکارند .

جمعی از کارگران کارخانه پارس پامچال در تماس با ایلنا گفتند که در حدود ۶۰ کارگر هستیم که نزدیک به ۷ماه معوقات مزدی داریم و در عین حال در سال جاری چندین ماه حق بیمه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

از قرار معلوم درسال جاری کارفرما فقط مبالغ بسیار کمی را به صورت الحساب به کارگران پرداخت کرده است.

کارگران یاد شده مدعی اند کارفرمای کارخانه پارس پامچال نسبت به پرداخت معوقات مزدیشان (علارغم آنکه در زمینه تولید وفروش محصولات کارخانه مشکلی ندارد) بی‌توجه است و برای همین اکنون نگرانند که با ادامه این وضعیت بر معوقات مزدی‌شان افزوده شود.

آنها یادآور می‌شوند که در اعتراض به شرایط موجود بارها مشکلات خود را به مسئولان شهرستانی واستانی انتقال داده‌اند اما همچنان در عملکرد کارفرما تغییری مشاهده نشده است.

کارخانه پارس پامچال که از حدود نیم قرن پیش در زمینه تولید انواع رنگ، پوشش‌های صنعتی و مواد اولیه شیمیایی در شهرک صنعتی البرز استان قزوین فعالیت دارد و به گفته کارگران آن محصولات این کارخانه قابلیت رقابت با نمونه‌های مشابه را دارد.

در این زمینه «حسین مرزی »مدیر عامل کارخانه «پارس پامچال با بیان اینکه هر چند ماه یکبار دستمزد کارگران عقب وجلو می شود، گفت: “کارگران خلاف واقع صحبت کرده اند ومی‌خواهند جو سازی کنند”.

او در نهایت از دادن پاسخ روشن‌تر به سوالات خبرنگار ایلنا در رابطه با وضعیت کارخانه و مشکلات آنها خودداری کرد.

طلب مزدی ۸۰ کارگر بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان از پیمانکار سابق

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۲، سرگردانی هفت‌ماهه ۸۰ کارگر پیمانکاری بخش حمل و نقل «پالایشگاه آبادان» برای وصول مطالبات از پیمانکار پیشین ادامه دارد.

این کارگران از تا پایان سال ۹۵ تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «هنر آوران آبان» فعالیت می‌کردند و در حال حاضر زیر نظر پیمانکار جدید به همان حرفه سابق اشتغال دارند اما با گذشت هفت ماه از تغییر پیمانکار هنوز موفق به انجام تسویه حساب با پیمانکار سابق نشده‌اند.

برپایه این اظهارات مطالبات مزدی این کارگران از پیمانکار سابق شامل دستمزد اسفندماه، حق سنوات، حق مرخصی، اضافه کاری وعیدی و پاداش سال ۹۵ است.

آنها می‌گویند در همین رابطه شکایتی را در مراجع تشخیص و حل اختلاف اداره کار آبادان مطرح کرده‌اند اما به دلایل نامعلوم در هفت ماه گذشته خبری از صدور رای اداره نبوده است و در عین حال مدیران پالایشگاه آبادان نیز در مقام کارفرمای اصلی مسئولیت بدحسابی پیمانکار قبلی را برعهده نمی‌گیرند.

برپایه این اطلاعات کارگران یاد شده از فروردین ماه سال جاری (۹۶) همکاران آنهابصورت مجزابرای وصول مطالبات خود به اداره کار منطقه آزاد اروند شکایت کرده اند اما در هفت ماه گذشته (بر خلاف مقررات مناطق ویژه اقتصادی ) به پرونده شکایت آنها رسیدگی نشده است.

کارگران شهرداری امیدیه تا سه ماه مزد پرداخت نشده طلب‌دارند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۳، در حالی که جمعی از کارگران شهرداری امیدیه از دست‌کم سه ماه پرداخت نشدن مطالبات مزدی حود خبر می‌دهند، یک عضو شورای اسلامی این شهر می‌گوید: “کاهش در آمد شهرداری باعث بروز مشکلاتی شده است و به همین دلیل هم اکنون کارگران ماه‌هاست که معوقات مزدی طلب دارند.”

جمعی از کارگران مجموعه‌های شهرداری امیدیه در تماس با ایلنا از دست کم سه ماه معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران که در سازمان‌هایی همانند آتش نشانی، فضای سبز و خدماتی شهرداری امیدیه کار می‌کنند، مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است.

این کارگران که بصورت رسمی و پیمانکاری در شهرداری امیدیه مشغول به کارند، از بی نتیجه ماندن پیگیری‌ها و ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند.

کارگران می‌گویند: “وقتی به شهرداری وشورای شهر مراجعه می‌کنیم، با بی‌توجه ای مسئولان شهرداری وشورای شهر روبرو می‌شویم .با این حال مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد بوجود آمده زندگی کارگران را بسیار سخت کرده‌است بطوریکه که می‌توان گفت برخی از همکارانمان حتی توان مالی خرید یک قرص نان را هم ندارند”.

کارگران در ادامه تصریح کردند؛ جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی، پیمانکار سابق بخش خدماتی و فضای سبز شهرداری امیدیه بابت حق سنوات سال ۹۲، حق مرخصی و یک ماه حقوق فروردین ماه سال ۹۳ تعداد ۶۴ کارگر بدهکار است و کارگران در این زمینه به مراجع قضایی شکایت کرده‌اند.

در این باره کارگران شهرداری امیدیه می‌گویند: “با وجود آنکه مراجع تشخیص و حل اختلاف اداره‌کار خوزستان حکم به پرداخت مطالبات کارگران از سوی کارفرمای شرکت پیمانکاری داده است اما پیمانکار سابق توجهی به این موضوع نداشته است”.

در این رابطه عضو شورای اسلامی شهر امیدیه با تایید این معوقات مزدی به ایلنا گفت: “پیش تر مطالبات معوقه کارگران شهرداری امیدیه ۵ ماه بود که با پیگیری و دخالت اعضای شورای شهر هم اکنون این معوقات به سه ماه تقلیل یافته است”.

« بهنام منجی»افزود: “این موضوع را از مدتها قبل از طریق شورا با برخی نهاد های دولتی مستقر در استان وشهرستان همانند استانداری ،فرمانداری وسازمان همیاری های شهرداریهای استان خوزستان بصورت کتبی وشفاهی پیگیری کردیم و امیدواریم به نتیجه قابل قبولی برسد”.

منجی اظهار داشت: “کاهش در آمد شهرداری امیدیه باعث بروز مشکلاتی شده است و به همین دلیل هم اکنون کارگران ماه‌هاست که معوقات مزدی طلب دارند”.

به گفته وی ، بخش زیادی از در آمد سالانه شهرداری امیدیه از دریافت عوارض از شرکت نفت تامین می شود.در این زمینه می توان گفت شرکت نفت هنوز بدهی سال جاری خودرا به شهرداری پرداخت نکرده است وقرار است بخشی از این مطالبات آذر ماه به حساب شهرداری واریز شود.

این عضو شورای اسلامی شهر امیدیه افزود: “مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد کارگران بوجود آمده ناشی از کمبود منابع مالی است با وجود آنکه از سوی برخی نهادها ی مستقر در استان کمک های مالی به شهرداری شده است اما کافی نیست ونیازمند حمایت بیشتری هستیم”.

وی گفت: “به همین دلیل کارگران باید برای دریافت مطالبات معوقه خود حداقل باید تا آذر ماه صبر کنند و در عین حال شهرداری امیدیه نیز باید هرچه سریعتر به این وضعیت رسیدگی کند”.

کارگران نیشکر هفت‌تپه تا چهار ماه مزد طلبکارند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۳، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه می‌گویند که کارفرمای فعلی این مجتمع صنعتی و کشاورزی هنوز بابت ۴ تا ۶ ماه معوقات مزدی پرداخت نشده به آنها بدهکار است.

تعدادی از کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه در تماس با خبرنگار ایلنا افزودند: “این مطالبات مزدی مربوط به ماه‌های اخیر است و برهمین اساس هر کارگر رسمی و قراردادی به ترتیب بابت چهارماه وشش ماه کار انجام داده، مزد طلبکار است”.

از قرار معلوم از مجموع این کارگران حدود یک‌هزارو ۲۰۰ نفرکارگر رسمی و بیش از یک‌هزار کارگر دیگر روز مزد هستند.

این کارگران با بیان اینکه معوقات مزدی کارگران رسمی کارخانه به ماههای تیر ، مرداد ،شهریور ومهر ماه مربوط می شود، افزودند: “این در حالی است که کارگران روزمزدی علاوه بر این طلب مزدی پرداخت نشده بابت دستمزد ماه‌های بهمن واسفند سال گذشته (۹۴) نیز طلبکارند”.

همچنین برپایه این اطلاعات ،حدودا ۵۰۰نفر از کارگران این واحد تولیدی که از دست کم از سال ۹۲ مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت وزیان آور قرار دارند اما به دلیل آنکه کارفرمای آنها هنوزبابت سهم ۴درصدی حق مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور آنها را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند.

به گفته کارگری ایلنا وضعیت به وجود آمده درحالی ادامه دارد که۲۰۰ نفر از این کارگران به صورت فصلی در مزارع نیشکر به کار بریدن نی اشتغال دارند.این کارگران از سال ۹۲ منتظر پرداخت حق بیمه فصول بیکاری خود از سوی کارفرما برای بازنشستگی هستند.

در خصوص مطالبات پرداخت نشده کارگران مجتمع ن شکر هفت تپه یک منبع آگاه در این واحد صنعتی، کشاورزی در گفتگو با ایلنا از پرداخت همه معوقات مزدی کارگران این مجتمع خبر داد.

به گفته وی، روز چهارشنبه (۳ آبان ماه) همه معوقات مزدی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه یکجا پرداخت می‌شود.

اعتصاب کارگران پروژه مقاوم‌سازی‌ پل‌های راه‌آهن برای ۵ ماه از حقوق معوق خود

به گزارش رکنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۳، کارگران پروژه مقاوم‌سازی‌ پل‌های راه‌آهن محور میانه–مراغه به دلیل عدم پرداخت حقوق ۵ ماهه خود اعتصاب کردند.

کارگران شرکت نسران که در پروژه تقویت‌وترمیم پل‌های راه‌آهن محور میانه-مراغه مشغول به‌کار هستند به دلیل عدم پرداخت حقوق ۵ ماه خود از سوی این شرکت، اعتصاب کرده و نسبت به دیرکرد حقوق‌خویش دست به اعتراض زدند.

پروژه مقاوم‌سازی‌ و ترمیم پل‌های راه‌آهن میانه-مراغه از سال ۹۳ به کارفرمایی شرکت راه‌آهن جمهوری‌اسلامی‌ایران و پیمانکاری شرکت نسران آغاز شده که هدف از اجرای این پروژه مقاوم‌سازی‌و‌بهسازی لرزه‌ای پل‌های قوسی‌سنگی‌و‌فلزی راه‌آهن محور میانه–مراغه است لذا هم اکنون به دلیل عدم پرداخت مطالبات‌ و‌ حقوق کارگران متوقف شده و کارگران دست به اعتصاب زده‌اند.

طبق گفته کارگران، با کمال تأسف مسئولان این شرکت پاسخگوی مشکلات کارگران نیستند و اکثر کارگران نیز طبق گفته خودشان مستأجر بوده و به دلیل عدم‌ پرداخت حقوق آنان از سوی شرکت‌ نسران به مشکلات بزرگی برخورد کرده‌اند که انتظار دارند مسئولان امر در این خصوص مساعدت‌های لازم را انجام دهند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید