خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  مرگ و مصدومیت ۱۲ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

مرگ و مصدومیت ۱۲ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۶ کارگر کشته و ۶ کارگر نیز دچار مصدومیت شد. ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۱، در روزهای گذشته یک دانشجوی ترم دو تربیت بدنیِ دانشگاه آزاد خاش، بر اثر حادثه کار دچار سوختگی شد و جان باخت.

جمعه شب گذشته، مصطفی خواجه‌داد، دانشجوی ترم دومِ تربیت بدنیِ دانشگاه آزاد خاش در استان سیستان و بلوچستان، بر اثر حادثه کار جان خود را از دست داد.

از قرار معلوم، این دانشجو مشغول کار در یک کارگاه کوچک بود که دچار سوختگی ۹۶ درصدی شد و پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد.

روابط عمومی دانشگاه آزاد خاش در گفتگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با شرح حادثه گفت: “این جوان دانشجوی بیست ساله، قصد داشت با کار کردن در کارگاهی که در طبقه تحتانیِ منزل پدری‌اش بود، کمک خرج خانواده شود”.

وی افزود: “این دانشجو که فرزند یک جانباز جنگ نیز بود، ظاهرا قصد داشته کارگاه را راه‌اندازی کند تا بتواند یک کار فنی در آن انجام دهد؛ به همین منظور، جمعه شب، زباله‌های کف کارگاه را در یک فرغون می‌ریزد و روی آن بنزین می‌ریزد تا آنها را بسوزاند”.

این مقام مسئول ادامه داد: “بعد از کبریت زدن، به دلیل بسته بودن محیط کارگاه، فرغون مشتعل می‌شود و خودش هم آتش می‌گیرد که پس از چند دقیقه خانواده او با اورژانس تماس می‌گیرند؛ اما متاسفانه به دلیل حجم بالای اشتعال، دچار سوختگی ۹۶ درصد می‌شود و بعد از انتقال به بیمارستان فوت می‌کند”.

این مقام مسئول تاکید کرد: “خواجه‌داد فقط قصد داشت کمک‌خرجِ خانواده شود؛ ولی متاسفانه در سن بیست سالگی فوت کرد؛ این حادثه پدر جانباز و مادر او را که به سختی مریض است، داغدار کرده‌است”.

آتش سوزی کارگاه سلیندر پُرکنی در قم/ پنج نفر مصدوم شدند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۱، به دنبال یک آتش سوزی در یک کارگاه پُر کردن کپسول‌های گازهای مایع در استان قم سه آتش نشان مصدوم شدند.

حمید کریمی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر قم گفت: “دقایقی پیش به دنبال یک آتش سوزی در کارگاه پُر کردن کپسول‌های گازهای مایع در استان قم سه آتش‌نشان و دو نفر از شهروندان نیز مصدوم شدند که تمامی این پنج مصدوم به مراکز درمانی اعزام شدند”.

وی گفت: “برای مهار این حادثه چهل آتش‌نشان به محل اعزام شده بودند و پس از خارج کردن ۲۰۵ سیلندر گاز توانستند شعله‌های آتش را خاموش کنند”.

به گفته کریمی علت این حادثه به آتش‌ گرفتن یکی از کپسول‌‌های حاوی گاز مایع بوده است.

مصدومیت شدید یک کارگر در رشت بر اثر سقوط از داربست

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۱، ظهر روز (سی‌ام مهر) یک کارگر ۵۳ ساله دررشت بدنبال سقوط ازداربست فلزی ساختمانی واقع در بلوار دیلمان رشت، دچار مصدومیت شدیدشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت،این حادثه که در پیش از ظهر یک‌شنبه رخ داد، منجر به مصدومیت این کارگر شد و وی را راهی بیمارستان کرد.

بنابرگفته معاون عملیات سازمان آتش نشانی رشت، در عملیات امدادرسانی به این کارگر سه آتش نشان حضور داشتند.

شهرام مومنی افزود: “به دلیل شرایط نامساعد جسمی مصدوم، نسبت به اقدامات امدادی و پزشکی با همکاری عوامل اورژانس اقدام شد”.

مرگ ۲ کارگر بر اثر سقوط خودرو به کانال «شاه‌ولی» دزفول

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۱، براثر سقوط یک خودرو وانت پیکان به کانال آب شاه ولی دزفول، دو کارگر جان خود را از دست دادند.

صبح روزدوشنبه (یک آبان ماه)، براثر سقوط یک خودرو وانت پیکان به کانال آب «شاه‌ولی» در شهر دزفول، دو کارگرتبعه افغانستان جان خود را از دست دادند.

به گفته «عبدالحسین معظمی فر»، مدیرآتشنشانی دزفول، در این حادثه ۵ کارگر سرنشین خودرو وانت پیکان بودند که بعد از سقوط در کانال آب‌ شاه‌ولی دزفول سه نفر که در قسمت باری خودرو سوار بودند نجات یافته و دو کارگر ۵۷ و ۲۷ساله که سرنشینان کابین جلووانت بودندمحبوس شده ودر نتیجه در عمق آب به دلیل خفگی جان خود را از دست می دهند.

معظمی فر تصریح کرد: “پنج سرنشین خودرو از جمله راننده تبعه افغانستان بودند”.

مرگ کارگر ساختمانی در بابل

به گزارش صداو سیما مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۱، کارگر جوان هنگام نصب ایزوگام از طبقه چهارم ساختمانی در خجیرکلا بابل سقوط کرد.

سخنگوی اورژانس ۱۱۵ بابل گفت: “کارگر ساختمانی ساعت۱۲:۱۷ دقیقه هنگام نصب ایزوگام ساختمانی در روستای خجیرکلای بابل (جاده قدیم بابل به آمل ) از طبقه چهارم سقوط کرد”.

به گفته غلام نیا روشن پس از دریافت گزارش سقوط کارگر بابلی، تکنسین های پایگاه احمدچاله پی به محل حادثه اعزام شدند اما متاسفانه مرد ۳۰ ساله به علت شدت جراحات و خونریزی علائم حیاتی نداشت و تلاشها برای احیاء وی بی نتیجه ماند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی کرج اعلام کرد: کارگر نوجوان افغانستانی جان باخت

به گزارش مهر مورخ یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گفت: “حادثه ناشی از حفاری غیراصولی در منطقه گلشهر کرج یک کشته برجای گذاشت”.

سید جواد موسوی با اشاره به حادثه ناشی از حفاری غیراصولی در بلوار حدادی منطقه گلشهر کرج که عصر روز یکشنبه رخ داد و منجر به فوت یک کارگر ۱۶ ساله افغانستانی شد، گفت: “نیروهای عملیات سازمان آتش‌نشانی در کمترین زمان ممکن در محل حادثه حاضر شدند”.

وی با اشاره به اینکه حفاری غیراصولی یکی از اهالی باعث آسیب به لوله گاز و انفجار در محل حادثه شد، گفت: “کانالی که توسط کارگر تبعه افغان حفرشده بود پس از انفجار گاز ریزش کرد و وی در زیر آوار ماند”.

اعزام ۲۰ نیروی عملیات به محل حادثه

موسوی با اشاره به اعزام ۲۰ نیروی عملیات امداد سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرج به محل حادثه، گفت: “هفت‌ دستگاه عملیات سنگین از پنج ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شد”.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج با تأکید بر اینکه نیروهای آتش‌نشان عملیات فوق سنگینی را به انجام رساندند، مدت‌زمان عملیات حادثه امروز را بیش از ۶ ساعت اعلام کرد.

وی بابیان اینکه عملیات تخلیه گاز از لوله را حساس اعلام کرد و گفت: “کوچک‌ترین جرقه امکان انفجارهای پی‌درپی را به دنبال داشت”.

به گفته موسوی این حادثه مصدوم نداشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید