خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶, 19th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۷/۲۷ ساعت ۱۸:۴۳:۰۴

    خانه  > اعدام  >  طرح کاهش استفاده از مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر به تصویب شورای نگهبان رسید

طرح کاهش استفاده از مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر به تصویب شورای نگهبان رسید

خبرگزاری هرانا – سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، گفت که ابهامات از سوی مجلس رفع شد و پس از بررسی‌های شورای نگهبان این طرح تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی با اشاره به طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، گفت: “این مصوبه را یک‌بار شورای نگهبان متوجه ایراد دانست، چند ابهام وجود داشت که مجلس شورای اسلامی ابهامات را برطرف کرد و در جلسه شورای نگهبان بررسی شد و مورد تایید قرار گرفت”.

پیش تر در جلسه علنی روز چهارشنبه ۱۲ مهرماه مجلس شورای اسلامی، بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با اصلاح بندی از این طرح مقرر کردند کلیه جرایم موضوع ماده ۴ این قانون، مشروط به اینکه بیش از ۵۰ کیلوگرم باشد و مواد موضوع ماده ۸ این قانون مشروط بر اینکه بیش از ۲ کیلوگرم باشد در خصوص سایر جرایم موضوع ماده ۸ در صورتی که بیش از سه کیلوگرم باشد اجرای این بند نسبت به مرتکبان، متهمان و مجرمان قبل از لازم الاجرا شدن این ماده، منوط به داشتن یکی از شرایط بندهای الف، ب یا پ نیز می باشد.

همچنین با اصلاح بند دیگری مقرر شد در مورد جرایم موضوع این قانون که مجازات حبس بیش از ۵ سال دارد در صورتی که حکم به حداقل مجازات قانونی صادر شود جز در مورد مصادیق تبصره ماده ۳۸ مرتکب از تعلیق اجرای مجازات، آزادی مشروط و سایر نهادهای ارفاقی به استثنای عفو مقام معظم رهبری مذکور در بند ۱۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی بهره مند نخواهد شد و در صورتی که حکم به مجازات بیش از حداقل مجازات قانونی صادر شود، دادگاه می تواند بخشی از مجازات حبس را پس از گذراندن حداقل مجازات قانونی به مدت ۵ تا ۱۰ سال تعلیق کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید