خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ ساعت ۲۳:۳۰:۵۲

    خانه  > کارگران  >  دو تجمع اعتراضی توسط کارگران برگزار شد

دو تجمع اعتراضی توسط کارگران برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران شاغل و بیکار شده کارخانه نوظهور و شماری از کارگران کارخانه «بلبرینگ سازی تبریز» در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران شاغل و بیکار شده کاخانه نوظهور تولیدکننده محصولات بهداشتی نرمه از ساعت ۱۰ صبح امروز ۱۳۹۶/۰۷/۲۲، در محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.

اعتراض آنها به عدم واریز ۵ ماه حق بیمه سال‌های ۹۴ و ۹۵ و پرداخت نشدن ۱۴ تا ۱۵  ماه مزد سال‌های ۹۵ و ۹۶  بازمی‌گردد. هم اکنون بیشتر از ۱۰ کارگر رسمی و قراردادی در کارخانه باقی مانده‌اند و از آنجا که بیشتر ماشین‌آلات کارخانه به فروش رسیده، کاری برای انجام دادن ندارند.

همچنین حدود ۷ کارگر در آستانه بازنشستگی در این کارخانه هستند که با عدم واریز حق بیمه‌ها، در روند بازنشسته شدن آنها اخلال ایجاد شده است.

تعداد کارگران کارخانه دستمال کاغذی نوظهور که تا حدود چهار سال پیش نزدیک به ۲۰۰ می‌رسید که بیشتر آنها در این فاصله زمانی تعدیل شده‌اند، مطالبات مزدی دارند و در این رابطه از طریق مراجع قانونی پیگیر شکایت‌های خود هستند با این حال در این چهارسال گشایشی در پرونده‌های آنان ایجاد نشده است.

برگزاری جلسه در اداره کار اسلامشهر

در همین باره «علیرضا فتحی» عضو هیات مدیره کانون شورای‌های اسلامی کار و رئیس کانون شوراهای اسلامی کار محور غرب استان تهران به ایلنا، گفت: “کارگران شاغل و تعدیل شده کارخانه نوظهور بین ۱۴ تا ۱۵ ماه مطالبات مزدی دارند که پیگیر مطالبات خود هستند و باید هرچه سریعتر به حق خود برسند”.

وی افزود: “پرداخت نشدن مطالبات و حق بیمه های کارگران نوظهور موجب شده است که برای آنها مشکلات معیشتی در آغاز فصل مدارس و دانشگاه‌های فرزندانشان ایجادشود زیرا  آنها مجبور شده‌اند برای گذران زندگی خود پول قرض بگیرند؛ البته این وضعیت قابل استمرار نیست و باید هرچه سریعتر مشکلات آنها برطرف شود”.

مسئول کانون شوراهای اسلامی کار محور جنوب غرب تهران افزود: “روز سه‌شنبه (۲۵ مهر ماه) جلسه‌ای در اداره کار اسلامشهر در این رابطه برگزار می‌شود”.

این مقام صنفی کارگری یادآور شد: “تنها به دلیل پرداخت نشدن چند ماه حق بیمه سازمان تامین اجتماعی، بیش از یک سال است که شماری از این کارگران معطل بازنشستگی خود هستند”.

وی در پایان افرود: “از طرفی باید گفت که محصولات انبار شده نوطهور هنوز در بازار به فروش می‌رسند و مدیریت کارخانه می‌توانست تولید را ادامه دهد که در این‌صورت قطعا وضع به اینجا کشیده نمی‌شد”.

تجمع کارگران بلبرینگ سازی تبریز مقابل ساختمان استانداری

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران کارخانه «بلبرینگ سازی تبریز» در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود؛ مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

حوالی ظهر امروز (۲۲ مهر ماه) شماری از کارگران کارخانه «بلبرینگ سازی تبریز» در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

منابع خبری در کارخانه «بلبرینگ سازی تبریز» علت برپایی این اعتراض صنفی را حدودا ۷ ماه معوقات مزدی اعلام کرده‌اند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت دارند، گفته می‌شود، کارخانه بلبرینگ سازی تبریز از زمان خصوصی‌سازی با مشکل کمبود نقدینگی مواجه شده است.

کارگران بلبرینگ سازی یادآور می‌شوند که پیش از این نیز به دلیل بی‌توجهی‌مدیریت این واحد صنعتی، بابت معوقات مزدی خود اقدامات اعتراضی مشابهی را انجام داده بودند.

سیداحد حسینی (مدیرکل تعاون کارورفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ صحت این تجمع صنفی را تایید کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید