خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  شش شهروند بهایی در استان گلستان آزاد شدند / تصاویر

شش شهروند بهایی در استان گلستان آزاد شدند / تصاویر

خبرگزاری هرانا – بهنام حسنی، فرح تبیانیان، پونه ثنائی، روفیا پاکزادان، هنا عقیقیان و کاملیا بیدلیان، شش شهروند بهایی ساکن استان گلستان پس از تحمل یک سوم دوره محکومیت خود امروز از زندان گرگان بصورت مشروط آزاد شدند. روز ۱۵ مهرماه نیز ۴ نفر از زندانیان بهایی استان گلستان به همین ترتیب آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شش شهروند بهایی که در سال ۱۳۹۴ همراه با بیست شهروند بهایی دیگر در استان گلستان به احکام حبس محکوم شده بودند امروز پس از گذراندن یک سوم از دوره محکومیت خود از زندان شهرهای گرگان و گنبد آزاد شدند،

این پنج شهروند همگی به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری در مرحله تجدید نظر محکوم شده بودند و از خردادماه سال جاری تحمل حبس خود را در زندان شهر گرگان آغاز کرده بودند.

با احتساب ایام بازداشت و با تحمل یک سوم از مدت محکومیت ساعاتی پیش بهنام حسنی، فرح تبیانیان (ثنائی)، پونه ثنائی (تیموری)، روفیا پاکزادان، هنا عقیقیان و کاملیا بیدلیان بصورت مشروط در میان استقبال دوستان و اعضای خانواده خود آزاد شدند.

مورخ ۱۵ مهرماه ۴ شهروند بهایی دیگر باز همین پرونده به نامهای نازی خلخی، مریم دهقان یزدلی، هوشمند دهقان یزدلی و سودابه مودت با شرایط مشابه از زندان امیرآباد گرگان آزاد شده بودند.

علیرغم آزادی های مورد اشاره همچنان تعداد پرشماری از شهروندان بهایی ساکن استان گلستان در ارتباط با بازداشت های گسترده سال ۹۴ با مدت محکومیت های متفاوتی در زندانهای مختلف این استان به سر می برند.

لازم به یادآوری است درسال ۱۳۹۴، بیست و چهار شهروند بهایی از شهرهای گرگان، مینودشت و گنبد کاووس، از سوی دادگاه انقلاب استان گلستان در مرحله بدوی در مجموع به ۱۹۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند هر چند این احکام در مرحله تجدید نظر کاهش یافت.

پیش تر ده نهاد حقوق بشری با انتشار بیانیه مشترکی از اتحادیه اروپا خواستند تا در یک اقدام فوری، مانع آزار و اذیت شهروندان بهائی و لغو احکام زندان‌شان از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران شوند. این نامه به طور خاص به چالش های اخیر شهروندان بهایی ساکن استان گلستان می پرداخت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید