خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۲۹ ساعت ۲۰:۰۴:۳۰

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  سه شهروند بهایی دیگر راهی زندان گرگان شدند / ویدئو

سه شهروند بهایی دیگر راهی زندان گرگان شدند / ویدئو

خبرگزاری هرانا – روز جاری، حنا عقیقیان، سودابه مهدی نژاد و بهنام حسنی، سه شهروند بهایی ساکن گرگان که پیش تر احکام محکومیت دریافت کرده بودند خود را به زندان امیر آباد گرگان معرفی کردند. در روزهای گذشته نیز دست کم ۹ شهروند بهایی دیگر در استان گلستان راهی زندان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جاری، دوشنبه ۲۹ خردادماه ۱۳۹۶، در ادامه بازداشت پرتعداد شهروندان بهایی استان گلستان، حنا (هنا) عقیقیان، سودابه مهدی نژاد و بهنام حسنی خود را به زندان معرفی کردند.

حنا عقیقیان، سودابه مهدی نژاد و بهنام حسنی، سه شهروند بهایی ساکن گرگان در ۲۶ مهرماه ۱۳۹۱، با مراجعه ماموران به محل سکونت شان بازداشت و اندکی بعد با تودیع وثیقه تا زمان صدور حکم آزاد شدند.

سه شهروند بهایی دیگر راهی زندان گرگان شدند

بر اساس حکم بدوی در دادگاه اولیه در سال ۱۳۹۳، حنا عقیقیان و بهنام حسنی به ۹ سال حبس تعزیری و سودابه مهدی نژاد به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند که این احکام در دادگاه تجدید نظر به ترتیب به ۱ سال و ۹ ماه، ۱ سال و ۹ ماه  و ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

لازم به یادآوری است درسال ۱۳۹۴، بیست و چهار شهروند بهایی از شهرهای گرگان، مینودشت و گنبد کاووس، از سوی دادگاه انقلاب استان گلستان در مرحله بدوی در مجموع به ۱۹۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند هر چند این احکام در مرحله تجدید نظر کاهش یافت.

 در روزهای گذشته دست کم ۹ شهروند بهایی در استان گلستان راهی زندان شدند؛ مریم دهقان یزدلی (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری)، مژده ظهوری (فهندژ)، (ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، فرحناز تبیانیان (فرح ثنائی)، (ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، هوشمند دهقان یزدلی، (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری) شیدا قدوسی، (ساکن گرگان، در مرحله بدوی به ۱۱ سال حبس محکوم شد ولی از حکم تجدید نظر او خبری در دست نیست.)، پونه ثنائی( تیموری)، (ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، نازی تحقیقی، (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری)، پریسا شهیدی (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری ) و میترا نوری (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری) در پی مراجعه ماموران امنیتی یا معرفی خود به مرجع قضایی برای اجرای حکم راهی زندان امیرآباد شده بودند.

پیش تر ده نهاد حقوق بشری با انتشار بیانیه مشترکی از اتحادیه اروپا خواستند تا در یک اقدام فوری، مانع آزار و اذیت شهروندان بهائی و لغو احکام زندان‌شان از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران شوند. این نامه به طور خاص به چالش های اخیر شهروندان بهایی ساکن استان گلستان می پرداخت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید