خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  گزارشاتی از دو تجمع اعتراضی امروز

گزارشاتی از دو تجمع اعتراضی امروز

خبرگزاری هرانا – از صبح دیروز کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی در اعتراض به تعویق سه ماه حقوق دست از کار کشیده و محل کار خود را ترک کرده‌اند. همچنین امروز، جمعی از دانشجویان و اساتید علوم تغذیه کشور در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، از صبح دیروز کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی در اعتراض به تعویق سه ماه حقوق دست از کار کشیده و محل کار خود را ترک کرده‌اند.

منابع کارگری در ارگ قدیم بم گزارش کردند؛ از صبح دیروز (۱۸ مهر ماه) حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت ارگ قدیم بم در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده و محل کار خود را‌ ترک کرده‌اند.

این کارگران از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند که تا ساعتی قبل شماری از آنها مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم  تجمع کرده‌ بودند.

کارگران معترض می‌گویند؛ پیش از این حقوق کارگران حدود سه تا ۴  ماه به تعویق می‌افتاد و مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارگ بعد از اعتراض چند روزه کارگران آن را پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر چندین روز در ماه جاری دست به اعتراض صنفی زده‌ایم و هنوز خبری از پرداخت دستمزد تیر، مرداد و شهریور ما کارگران نیست.

به گفته کارگران، علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است.

طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.

طبق اظهارات کارگران ارگ قدیم بم، با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی خواسته بودند به مشکلات این پایگاه رسیدگی کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

در همین رابطه فرهاد عزیزی (مدیرکل دفتر امور پایگاهای میراث جهانی کشور) روز هفدهم مهرماه در گفتگو با خبرنگار ایلنا از پرداخت حقوق کارکنان پایگاه‌های جهانی چغازنبیل و بم تا دو روز آینده خبر داده بود. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که این مقام مسئول در روز دهم مهرماه نیز وعده پرداخت مطالبات کارگران را داده بود.

طبق اظهارات وی، قرار بود همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغازنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگر  یک‌جا پرداخت می‌شد اما تا لحظه انتشار این خبر پولی به حساب کارگران پرداخت نشده است.

تجمع اعتراض آمیز کارشناسان تغذیه مقابل وزارت بهداشت

به گزارش سلامت، جمعی از دانشجویان و اساتید علوم تغذیه کشور در اعتراض به تصمیمات بورد تخصصی تغذیه و دفتر بهبود تغذیه مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند.

جمعی از اساتید و دانشجویان رشته علوم تغذیه در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند. این چندین تجمع کارشناسان تغذیه در مقابل وزارت بهداشت است که به گفته ی یکی از معترضین اعتراض آنان به مسائل زیر است؛

۱ _ با شروع طرح تحول سلامت در سال ۹۴ و به کارگیری کارشناسان تغذیه در مراکز خدمات جامع شهر، مردم و مسولین بیشتر با کارکرد کارشناسان تغذیه در آموزش های گروهی و مشاوره های فردی آشنا شدند. اما اخیرا با دستورالعملی از سوی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، قرار بر این شده است که نیروهای با مدارک غیرمرتبط در جایگاه کارشناس تغذیه به کارگرفته شوند. این اقدام علاوه بر سلامت انداختن سلامت جامعه بر خلاف دستورالعمل های پیشین وزارت بهداشت است.

۲ _ اعتراض به اجرای بی عدالت ترین آیین نامه آموزشی معروف به MD_PHD است.

در سال ۱۳۸۹ آیین نامه ای تحت عنوان آیین نامه دوره MD-PhD به تصویب رسیده است که دانشجویان سال آخر پزشکی عمومی می توانند بدون شرکت در آزمون PhD و تنها بر اساس داشتن معدل حداقل ۱۶ و انجام یک مصاحبه وارد دوره PhD رشته های علوم پایه از جمله علوم تغذیه شوند. این آیین نامه هم اکنون در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجرا است.

۳ _ تحت پوشش قرار نگرفتن خدمات رژیم درمانی؛ در حالی که همه مسولان به این نکته اذهان دارند که بیماران با داشتن تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب زمان کمتری در بستری هستند و هزینه های بیمار و بیمارستان کاهش می یابد ولی مشاوره ها و رژیم درمانی کارشناسان تغذیه تحت پوشش بیمه نیست، که خود این مسلئه باعث کاهش عملکرد کارشناسان تغذیه در بیمارستان و حوزه بالینی می شود.

در دو سال گذشته دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته تغذیه تجمع ها و فعالیت های گسترده ی داشتند که از جمله آن اعتراض به دبیر بورد تخصصی تغذیه و سایر اعضای بورد به دلیل بی تفاوتی در مقابل اقدامات اخیر است. دکتر کشاورز پس از ۲۸ سال همچنان دبیر بورد تخصصی تغذیه هستند و بسیاری از اتفاقات با نظر ایشان اعمال می شود.

امروز نیز آنها مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند تا مراتب اعتراض خود را به مسئولین این وزارتخانه برسانند. البته قبل از این تجمع اقدامات بسیاری برای جلب توجه مسئولین وزارت بهداشت برای رسیدگی به این مسائل شده است که هنوز به نتیجه نرسیده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید