خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  پنج تجمع اعتراضی برگزار شد

پنج تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته و امروز، 

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر مورخ 

تعدادی از دانشجویان شبانه این دانشگاه برای پیگری مشکلات خود مبنی بر عدم اختصاص خوابگاه در مقابل کوی دانشگاه تجمع کردند.

این دانشجویان اعلام کردند که در دفترچه راهنمای پذیرش موضوعی مبنی بر اختصاص خوابگاه وجود نداشت اما در زمان ثبت نام مسئولان این دانشگاه تاکید کردند که مشکل آنها را برطرف می کنند و سال گذشته به دانشجویان شبانه خوابگاه اختصاص یافت.

این دانشجویان تاکید کردند که اما مسئولان این دانشگاه اکنون اعلام می کنند: “خوابگاه به دانشجویان شبانه تعلق نمی گیرد”.

پیش از این نیز حسن به نژاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران اعلام کرده بود که این دانشگاه تمام تعهدات خود را درخصوص اختصاص خوابگاه به دانشجویان عمل کرده است.

وی اظهار داشت: “هیچ اتاقی از خوابگاه های این دانشگاه را خالی نخواهیم گذاشت و تا حدی که خوابگاه داریم به دانشجویان اختصاص می دهیم”.

تجمع بازنشستگان کشوری در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۸، صبح روز (هجدهم مهر) جمعی از بازنشستگان کشوری در تهران و برخی شهرستانها تجمع کردند.

در تهران این تجمع مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور صورت گرفت و در آن حدود صد نفر از بازنشستگان کشوری شرکت کردند. در بین آنها تعداد زیادی از بازنشستگان فرهنگی حضور داشتند.

در برخی از استانها نیز بازنشستگان تجمعات مشابه برگزار کردند. برای نمونه بازنشستگان کشوری در استان فارس مقابل استانداری جمع شدند.

بازنشستگان که پیش از این بارها مقابل نهادهای مختلف، ازجمله مجلس و سازمان برنامه و بودجه تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند؛ خواسته‌های خود را همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه عنوان می‌کنند.

یکی از حاضران در تجمع امروز می‌گوید: “برای چندمین بار در سال جاری به پایین بودن سطح معیشتی و رفاهی خود اعتراض کرده‌ایم؛ مسئولان تاکنون پاسخگوی ما نبوده‌اند؛ امیدواریم پس از این کَمی هم به بازنشستگان و مستمری بگیران بیندیشند”.

روز گذشته اتفاق افتاد؛ اعتراض کارگران رینگ‌سازی مشهد به تغییر رویکرد مدیریت

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۸، تغییر رویکرد مدیریت کارخانه رینگ‌سازی مشهد باعث شد روز (دوشنبه، هفدهم مهرماه) شماری از کارگران این واحد قطعه‌سازی در محل ساختمان مدیریت تجمع صنفی برپا کنند.

شماری از کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد در تماس با ایلنا گفتند: “از حدود ۲ سال پیش که مدیریت این واحد قطعه سازی تغییر کرده‌است، برنامه‌های کارفرما بیش از پیش بر افزایش بهره‌وری تولید متمرکز شده است و همین تاکید بیش از اندازه باعث نارضایتی آنها و همکارانشان شده است”.

کارخانه رینگ‌سازی مشهد ۳۵ سال پیش در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شده‌. در حال حاضر حدود هزار کارگر در این واحد صنعتی مشغول کارند که سابقه کاری برخی از آنها به ۲۰ سال هم می‌رسد.

مطابق گفته منابع ایلنا از زمان تغییر رویه مدیریت این واحد صنعتی، تحقق تمامی مطالبات ازجمله افزایش حقوق، پرداخت پاداش‌ها، ترفیع رتبه شغلی و … به صورت سختگیرانه‌ای با معیارهای رقابتی سنجیده می‌شود و همین مسئله باعث افزایش فشار روانی و نارضایتی کارگران شده است.

کارگران می‌گویند؛ با وجود اصرارهایی که مدیریت این واحد صنعتی برای جایگزین کردن استانداردهای خود دارد اما در عمل تجربه دو سال گذشته آنها نشان می‌دهد تبعیت از معیارهای جدید تاثیر چندانی بر ارتقای موقعیت شغلی آنها نداشته است.

مطابق این گفته‌ها؛ پرداخت درآمد نزدیک به حداقل مزدی و کاهش مدت قراردادهای شغلی کارکنان تا زیر مدت یک سال ازجمله عوامل موثر بر نارضایتی کارگران بوده‌ است. چنانچه برخی از کارگران این واحد تولیدی مدعی هستند که مدت قرارداد آنها هر ۳۵ روز تمدید می‌شود.

از قرار معلوم مجموعه این اتفاقات باعث شد روز گذشته گروهی از کارگران معترض در محل دفتر مدیریت تجمع صنفی برپا کنند.

توضیحات مشاور کارفرما

در این خصوص ابوالفضل امینیان (مشاور مدیرعامل کارخانه رینگ‌سازی مشهد) ضمن تایید تجمع اعتراضی که روز گذشته در محل دفتر مدیریت تشکیل شده بود به خبرنگار ایلنا گفت: “در سال‌های گذشته فعالیت این واحد صنعتی در مسیر تولید زیان‌ده بوده است، بنابراین مدیریت کنونی تصمیم گرفته است در رویکردهای قبلی تغییراتی را ایجاد کند که براساس آن بهره‌وری، معیار محاسبه مطالبات مزدی و ارتقای شغلی و در نتیجه ارزیابی کار کارگران شده است”.

وی ادامه داد: “باتوجه به طرحی که مدیرعامل جدید اجرا کرده است در حال حاضر مزایای شغلی کارگران این واحد صنعتی بابت پاداش به ۵۰۰ هزار تومان در ماه می‌رسد. البته به دلیل کمبود منابع مالی هم اکنون برخی مسائل رفاهی کارگران مانند صندوق وام تعطیل است”.

وی همچنین به بروز مشکل در استفاده کارگران مشمول مشاغل سخت و زیان آور از مزایای بازنشستگی پیش از موعد اشاره کرده و افزود: “ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این مشکل را نیز مرتفع کنیم”.

امینیان در مورد کاهش مدت قرارداد کارگران گفت: “به دلیل کاهش تولید، قراردادهای برخی از کارگران کاهش یافته است  که امیدواریم با برطرف شدن این مشکل وضعت کارگران نیز بهبود یابد”.

مشاور مدیریت کارخانه رینگ‌سازی در خاتمه به انتقاد از آنچه که از نظر او روش نادرست برخی از کارگران برای بیان اعتراض صنفی می‌داند، پرداخت و گفت: “بهتر است کارگران به‌جای ترتیب دادن تجمع صنفی در دفتر مدیریت از راه‌های مناسب‌تری برای پیگیری مطالبات خود استفاده کنند”.

برای دومین بار طی یک هفته اخیر صورت گرفت؛ تجمع شرکت کنندگان آزمون دستیاری دندانپزشکی مقابل مجلس

به گزارش ایسنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۸، عده‌ای از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در اعتراض به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه پنج درصدی رزمندگان و ایثارگران در این آزمون، صبح امروز برای دومین بار در یک هفته اخیر، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

پیرو اعلام نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی جمعی از داوطلبان این آزمون در اعتراض به نتایج اعلام شده امروز مجددا روبروی مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

دندانپزشکان تجمع کننده خواستار بازبینی نحوه اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران بوده و اظهار می‌کردند در دفترچه ثبت‌نام صراحتا اعلام شده است، که باقی مانده سهمیه آزاد و ایثارگر متعلق به داوطلبین سهمیه آزاد است.

شرکت کنندگان معترض اظهار می‌کنند در دفترچه ثبت نام قید شده بوده است که بعد از ثبت نام تغییری در سهمیه های آزمون اعمال نمیشود و اعمال سهمیه ۵ درصدی در حال حاضر غیر قانونی است.

گفتنی است،‌ در هفته‌ گذشته نیز شرکت کنندگان در این آزمون مقابل وزارت بهداشت و مجلس تجمع کرده بودند و این دومین تجمع است که مقابل مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود.

تجمع مردم اصفهان در اعتراض به خشک شدن زاینده رود

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۸، جمعی از مردم اصفهان امروز در اعتراض به خشک شدن زاینده رود اقدام به تجمع اعتراضی کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید