خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۲۱ زندانی از چوبه دار در ماههای اخیر

رهایی ۲۱ زندانی از چوبه دار در ماههای اخیر

خبرگزاری هرانا – رئیس شورا‌های حل اختلاف خوزستان گفت که ۱۷ نفر از محکومان به قصاص با تلاش و کوشش اعضای شعب شورای حل اختلاف ویژه عشایر اهواز در ۶ ماهه نخست امسال از چوبه دار ر‌هایی یافتند. همچنین تازه داماد که به خاطر سوءظن شدید به همسرش، مردی را کشته بود با رضایت همسر ش از چوبه دار نجات یافت. از سویی دیگر زن زندانی متهم به قتل عمد که محکوم به قصاص شده بود، با تلاش و پیگیری اعضای شورای حل اختلاف مستقر در زندان زنان شهرری، از چوبه دار رهایی یافت و در نهایت کارشناس فرهنگی اداره‌کل زندان‌های استان مرکزی گفت که حکم دو نفر از مددجویان نیز که اعدام بود با حفظ کل قرآن و با تأیید رئیس کل دادگستری به حبس ابد تقلیل یافت. هر چند توقف حکم اعدام امری پسندیده است اما استفاده از دلایل مذهبی برای این توقف تداوم یک رویه تبعیض آمیز بین زندانیان محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، رئیس شورا‌های حل اختلاف خوزستان گفت: “۱۷ نفر از محکومان به قصاص با تلاش و کوشش اعضای شعب شورای حل اختلاف ویژه عشایر اهواز در ۶ ماهه نخست امسال از چوبه دار ر‌هایی یافتند”.

عبدالعباس زبیدی نیا از نجات ۱۷ نفر از محکومین به قصاص از چوبه دار طی ۶ ماه نخست امسال توسط اعضای شورای حل اختلاف ویژه عشایر اهواز خبر داد و گفت: “از مجموع ۱۶۳ پرونده ارجاعی به شعب شورای حل اختلاف ویژه عشایر تعداد ۱۴۵ پرونده به صلح و سازش منتهی شدند که از این مجموع ۱۷ فقره پرونده محکومین به قصاص با جلب رضایت اولیاء دم از چوبه دار نجات یافتند”.

وی افزود: “اعضای شعب شورای حل اختلاف ویژه عشایر از بین بزرگان، سادات و شیوخ آشنا به امور شرعی و عرف عشایر در حال فعالیت هستند که با هدایت قضایی تلاش خود را در جهت ایجاد صلح و سازش و کاهش و پیشگیری از وقوع جرم انجام می‌دهند”.

زبیدی نیا اظهار کرد: “تلاش و زحمات اعضای این شعب منشاء خیر و آرامش در جامعه است که از خدمات ارزنده آنان در ترویج فرهنگ صلح وسازش در جامعه تقدیر و تشکر می‌شود”.

نو عروس، داماد اعدامی را بخشید

به گزارش ایران، تازه داماد که به خاطر سوءظن شدید به همسرش، مردی را کشته بود هنگام محاکمه در دادگاه کیفری استان البرز ماجرای جنایت سرشار از بدگمانی را برای قضات شرح داد. این درحالی بود که او با رضایت همسر ش از چوبه دار نجات یافت.

این جوان به تصوراینکه همسرش به طور پنهانی با مرد ناشناسی رابطه تلفنی دارد و با یکدیگر ملاقات می کنند به کمین مرد ناشناس نشست. تا اینکه او را در جریان نزاع خونینی به قتل رساند.

اما این پایان ماجرا نبود. چرا که پس از این جنایت پی برد همسرش زنی بیگناه است و مرد ناشناس هم کسی جز برادر زنش نبوده که به خاطر اعتیادش پنهانی به دیدن خواهرش می آمده تا از او پول بگیرد.

متهم به قتل هنگام شرح ماجرای جنایت سرشار از بدگمانی برای قضات دادگاه گفت: “پنج سال پیش بود که برای نخستین بار دختری را در خانه خواهرم دیدم. او دختر همسایه دیوار به دیوار خواهرم بود. مدتی گذشت تا اینکه دوباره او را درخیابان دیدم و نمی دانم چه شد که مهرش به دلم نشست و چند هفته بعد باهم سرسفره عقد نشستیم. چند وقت گذشت تا اینکه متوجه شدم جوان ناشناسی گاه و بیگاه با همسرعقد کرده ام تماس می گیرد. با گذشت یک سال سرانجام از این ناشناس کینه به دل گرفتم و کار به نزاع خونینی کشید. اما پس از قتل جوان ناشناس فهمیدم او برادر همسرم بوده که به خاطر اعتیادش حاضر به معرفی خود نبوده و گاه به گاه به دیدن خواهرش می آمد تا از او پول بگیرد”.

سال ۹۲ بین این دو جوان در یکی از خیابان های کرج نزاعی درگرفت و برادرزن ۳۱ ساله به دست شوهرخواهرش به قتل رسید. متهم به قتل پس از دو بار محاکمه به قصاص محکوم شد اما درست زمانی که یک قدم با چوبه مرگ فاصله داشت با رضایت همسرش (به عنوان ولی دم) از قصاص نجات یافت.

سرانجام هفته گذشته متهم جوان از زندان به شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز انتقال یافت تا از جنبه عمومی جرم محاکمه شود.

متهم وقتی پای میز محاکمه ایستاد به خاطر جرمی که مرتکب شده بود بشدت اظهار پشیمانی کرد و سپس مقابل همسرش ایستاد و با بوسیدن چادرش از اینکه او را بخشیده است، تشکر کرد و با گریه گفت: «من اشتباه بزرگی مرتکب شدم وهیچ وقت خودم را در دادگاه وجدانم نمی بخشم. روز حادثه آنقدر عصبانی شده بودم که اختیار از کف دادم و نمی دانستم چه کار می کنم. فقط به این خاطر که فکر می کردم همسرم مورد آزارو اذیت قرار گرفته است می خواستم انتقام بگیرم اما نمی دانستم کورکورانه با کسی که برادر همسر من است درگیر شده ام. من او را هیچ وقت ندیده بودم و با قضاوت غلط خیال می کردم مزاحم همسرم شده است. حالا هم از اینکه همسرم مرا بخشیده تا پایان عمر خدمتگزارش خواهم بود.»

پس از پایان اظهارات متهم، زن جوان که تنها ولی مقتول بود در جایگاه قرار گرفت وگفت: «من شوهرم را دوست دارم. او مرد خوبی است واشتباه ازمن بود که برادرم را به خاطر اعتیادش به شوهرم معرفی نکردم. چون خجالت می کشیدم.ولی افسوس که حالا خیلی دیرشده است وامیدوارم خدا من وهمسرم را ببخشد. و….»

پس ازپایان جلسه دادگاه، قاضی رنجبر و دو مستشار ش خنک دار و یزدانپور وارد شور شدند و قرار است بزودی حکمشان را صادر کنند.

عفو دو زندانی حافظ قرآن در استان مرکزی

به گزارش ایکنا، کارشناس فرهنگی اداره‌کل زندان‌های استان مرکزی گفت: “۶۰۰ نفر از مددجویان در رشته حفظ یک جزء تا حفظ کل در دارالقرآن‌های این مرکز در حال آموزش هستند، حکم دو نفر از مددجویان نیز که اعدام بود با حفظ کل قرآن و با تأیید رئیس کل دادگستری به حبس ابد تقلیل یافت”.

غلامرضا شرفی، کارشناس فرهنگی اداره‌کل زندان‌های استان مرکزی، از استان مرکزی، گفت: “نزدیک به یک‌هزار و ۶۰۰ مددجو در دوره‌های آموزش قرآن زندان‌های استان فعالیت مستمر دارند”.

حجت‌الاسلام شرفی افزود: “۶۰۰ نفر از مددجویان در رشته حفظ یک جزء تا حفظ کل در حال آموزش هستند، دو نفر از مددجویان حافظ کل که به جرم موادمخدر محکوم به اعدام بودند که با تأیید رئیس کل دادگستری استان، مدیرکل زندان و معاون فرهنگی حکم آنها به حبس ابد تقلیل یافت”.

توقف حکم اعدام در هر حالتی امری پسندیده است اما استفاده از باورها و امتیازاتی که زندانیان به دلایل مذهبی بدست می آورند اتخاد رویه ای تبعیض آمیز است در مقایسه با زندانیانی که مذهبی نیستند یا پیرو دین دیگری هستند.

نجات زن زندانی از قصاص

به گزارش تسنیم، زن زندانی متهم به قتل عمد که محکوم به قصاص شده بود، با تلاش و پیگیری اعضای شورای حل اختلاف مستقر در زندان زنان شهرری، از چوبه دار رهایی یافت.

بنا بر گزارش ارسالی از شعبه شورای حل اختلاف مستقر در زندان زنان شهرری، متهم «م.آ»  که در تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال ۹۰ به اتهام قتل عمد به موجب حکم صادره از دادگاه کیفری یک استان تهران محکوم به قصاص شده و حکم صادره از سوی شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور نیز مورد تأیید قرار گرفته بود با تلاش پیگیرانه همکاران شورای حل اختلاف زندان زنان شهرری در تاریخ ۲۵ مرداد سال ۹۶ آزاد و به آغوش خانواده بازگشت.

دایره نظارت و شورای حل اختلاف ویژه ندامتگاه شهرری به منظور اخذ رضایت شکات، در چندین مرحله و طی زمان بیش از ۵ سال از طریق مذاکرات تلفنی، حضوری در زندان و منزل اولیای دم موفق به گرفتن رضایت از آنان به شرط پرداخت ۴۰۰ میلیون تومان شدند.

اعضای شورای حل اختلاف مستقر در ندامتگاه زنان شهرری با سرپرستی خانم خاکی قاضی شعبه در خصوص این پرونده مجدداً اقدام به مذاکراتی درباره تخفیف مبلغ مورد توافق کرده و در نهایت اولیای دم در تاریخ ۲۵ مرداد سال ۹۶ با حضور در دفترخانه اسناد رسمی شماره ۲۱۷ تهران رضایت خود را نسبت به عفو و بخشش زندانی «م . آ» در قبال دریافت ۳۸۰ میلیون تومان اعلام کردند.

۲۰۰ میلیون تومان از مبلغ مذکور به موجب چک صادره از سوی انجمن حمایت از زندانیان و مابقی به صورت نقد تحویل اولیای دم شد و لذا پرونده مددجو با صدور قرار موقوفی اجرای مجازات از سوی سرپرست اجرای احکام ناحیه ۲۷ در جهت اعمال ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید