خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶, 19th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ ساعت ۱۸:۳۶:۵۱

    خانه  > اعدام  >  طرح کاهش استفاده از مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر به شورای نگهبان ارجاع شد

طرح کاهش استفاده از مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر به شورای نگهبان ارجاع شد

خبرگزاری هرانا – در طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر، برای ۴ دسته از قاچاقیان مواد مخدرمجازات اعدام در نظر گرفته شده است. وی در مورد آخرین وضعیت این طرح گفت “به تازگی در صحن علنی مجلس ابهاماتی که شورای نگهبان به این طرح وارد کرده بود را برطرف کردیم و بار دیگر برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال کرده‌ایم،”

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو گفت و گو، رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با رد برخی ادعاها مبنی بر اینکه طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر در راستای کاهش مجازات قاچاقچیان باعث افزایش جرائم این بزه اجتماعی می‌شود، خاطر نشان کرد: “برخلاف برخی از اظهارات موضوع اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در این طرح گنجانده شده و اینگونه نیست که مجازات اعدام حذف شده باشد”.

اللهیارملکشاهی، با بیان اینکه این طرح هنوز تبدیل به قانون نشده است و به تازگی در صحن علنی مجلس ابهاماتی که شورای نگهبان به این طرح وارد کرده بود را برطرف کردیم و بار دیگر برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال کرده‌ایم، تصریح کرد: “قانون پیشین بیش از سی سال است که در حال اجراست و همچنان این قانون ملاک تصمیم‌گیری است، ولی براساس نیاز زمان و شرایط لازم بود که در قانون فعلی تجدیدنظرهایی صورت گیرد”.

وی با بیان اینکه سخت‌گیری‌ها در ارتباط با قاچاق مواد مخدر حتما اثراتی داشته ولی این سوال مطرح است که آیا باعث کاهش مصرف و قاچاق مواد مخدر در کشور شده است؟، خاطر نشان کرد: “در مورد طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر با مسئولان مختلف ذیربط در کمیسیون قضائی مجلس گفت‌وگو داشتیم و نظرات آنها را جویا شدیم”.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برخی افراد که در مورد این طرح اظهار نظر می‌کنند درک درستی از آن ندارند، گفت: “در این طرح پیش‌بینی شده کسانی که مسلحانه مرتکب قاچاق مواد مخدر می‌شوند و همچنین کسانی که به صورت باندی و گروهی این اقدام را انجام می‌دهند، محکوم به اعدام خواهند شد”.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: “کسانی که سابقه محکومیت قاچاق مواد مخدر را دارند و دوباره مرتکب این جرم می‌شوند و همچنین کسانی که مواد مخدر را در سطح وسیع قاچاق می کنند که میزان آن برای تریاک ۵۰ کیلو و برای هروئین و مشتقات آن ۳ کیلو است، بر اساس این طرح مشمول مجازات اعدام می شوند”.

وی با بیان اینکه در این طرح چهار دسته از قاچاقچیان مواد مخدر محکوم به اعدام شده‌اند، گفت: “اگر فردی نیز مشمول اعدام نشود، ولی اقدام به انجام چنین جرمی کند علاوه بر حبس و مصادره اموال مجازات‌های سنگینی در پیش رو دارد”.

اللهیارملکشاهی خاطر نشان کرد: “متاسفانه کسانی که اطلاعات کافی ندارند، در مورد این طرح اظهار نظر می‌کنند و مدعی می‌شوند که براساس این طرح مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر حذف شده است،‌ در صورتی که این گونه نیست و مجازات‌ها برای این مجرمان ساماندهی شده است و تاکید شده حکمی که صادر می‌شود باید به صورت دقیق اجرا شود و دیگر نمی‌توان به مجرمان عفو یا آزادی پی در پی داده شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید