خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تعهدنامه هیات‌های عزاداری به پلیس: ترویج افکار غیرهمسو با نظام و طرح مباحث سیاسی علیه حکومت ممنوع

تعهدنامه هیات‌های عزاداری به پلیس: ترویج افکار غیرهمسو با نظام و طرح مباحث سیاسی علیه حکومت ممنوع

خبرگزاری هرانا – پلیس امنیت در فرماندهی انتظامی تهران با ارسال بخش‌نامه‌ای به هیات‌های عزاداری دستورات جدیدی را صادر کرده و از آنان تعهداتی گرفته است. ممنوعیت ترویج افکار جریانات غیرهمسو با نظام و منع طرح مباحث سیاسی علیه حکومت از جمله این تعهدات است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کلمه، فرماندهی انتظامی تهران در بخش‌نامه‌ای به هیات‌های عزاداری از آنان تعهداتی گرفته و تاکید کرده است: “ممانعت از هرگونه سوء استفاده افراد غیر بصورت تظاهر نامتعارف به شعائر حسینی، ترویج افکار خاص جریانات غیرهمسو با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و طرح مباحث سیاسی به‌ویژه علیه مسوولین و نهادهای دولتی و حکومتی در قالب عزاداری و اقدامات از این دست چه در خفا و چه در آشکار”.

محرم سال ۴۲ ساواک نیز دستور مشابهی به هیات‌های عزاداری داده بود.

در دستور ساواک آمده بود: “بدین منظور در ماه محرم، خطاب به وعاظ و روحانیون اعلام و به آنها الزام کرد که در سخنرانی های ایام محرم در محافل و مجالس از بیان سه مطلب خودداری کنند: اول؛ علیه شخص اول مملکت سخن نگویند؛ دوم؛ علیه اسرائیل مطلبی گفته نشود؛ سوم؛ مرتب به مردم نگویند که اسلام در خطر است”.

(رجبی، محمدحسن؛ زندگینامه سیاسی امام خمینی؛ ج ۱، ص ۲۶۳ ؛ قیام پانزده خرداد به روایت اسناد ساواک.)

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید