خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۳۱ ساعت ۲۳:۳۹:۰۷

    خانه  > سایر گروهها  >  حکم ۲۷۲ ضربه شلاق برای دو متهم در تهران

حکم ۲۷۲ ضربه شلاق برای دو متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – دو مرد جوان که به اتهام آدم‌ربایی و سرقت از زن ورزشکار دستگیر شده بودند، به ۵۹ سال حبس و ۲۷۲ ضربه شلاق محکوم شدند. میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، دو مرد جوان که به اتهام آدم‌ربایی و سرقت از زن ورزشکار دستگیر شده بودند، به ۵۹ سال حبس و ۲۷۲ ضربه شلاق محکوم شدند. این در حالی است که به خاطر متواری بودن یکی از متهمان دادگاه برای او حکم غیابی صادر خواهد کرد.

مرداد ماه سال ۹۵، زن جوانی به نام نازنین با مراجعه به اداره پلیس از سه مرد جوان به اتهام آدم‌ربایی و اذیت و آزار شکایت کرد. او به مأموران گفت: “غریق نجات استخر هستم و مدتی قبل بعد از جدایی از همسرم خانه‌ای اجاره کردم و تنها زندگی می‌کردم. چند شب پیش در خانه خوابیده بودم که سه مرد جوان وارد خانه شدند و دست و پایم را با طناب بستند. هرچه تلاش کردم فرار کنم بی‌فایده بود و آنها پول و طلاهایم را سرقت کردند و بعد هم به زور مرا با خودروی پرایدی به خانه‌ای متروکه‌ای در حاشیه شهر بردند”.

شاکی در ادامه گفت: “آنها، چهار شبانه روز مرا آنجا حبس کردند و بدون توجه به التماس‌هایم بعد از آزار و اذیت تهدید کردند با کسی در این مورد حرفی نزنم”.

با طرح این شکایت مأموران تحقیقات خود را آغاز کردند تا اینکه دریافتند شاکی قبل از حادثه با یکی از متهمان به نام اکبر ۳۶ ساله رابطه داشته است. به این ترتیب اکبر شناسایی و بازداشت شد. 

متهم با انکار جرمش گفت: “نازنین را از قبل می‌شناختم و با هم رابطه داشتیم. در مدت آشنایی‌مان فهمیدم او تنها زندگی می‌کند و پول و طلاهای زیادی دارد، به همین خاطر وسوسه شدم و نقشه سرقت را کشیدم. برای انجام نقشه از برادرم و دوستم پویا کمک خواستم و قرار شد آنها مرا همراهی کنند”.

متهم در ادامه گفت: “سرقت و آدم‌ربایی را قبول دارم، اما او را آزار ندادم. در ادامه مأموران پویا را شناسایی و دستگیر کردند، اما سرنخی از برادر اکبر به دست نیاوردند. دومین متهم بعد از انتقال به پلیس آگاهی تحت بازجویی قرار گرفت و با قبول آدم‌ربایی، سرقت و اذیت و آزار زن جوان را انکار کرد”.

به این ترتیب دو متهم روانه زندان شدند و پرونده به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی و مستشار تولیت فرستاده شد و هر دو متهم غیرعلنی، پشت درهای بسته محاکمه شدند. در آن جلسه شاکی بار دیگر شکایت خود را مطرح کرد و در ادامه متهمان بنا به اظهاراتشان در دادسرا از خودشان دفاع کردند و گفتند از مخفیگاه همدستشان اطلاعی ندارند. در پایان هیئت قضایی با توجه به مدارک موجود در پرونده دو متهم را از تجاوز به عنف تبرئه و اکبر را به اتهام آدم‌ربایی به ۲۲ سال حبس، به اتهام سرقت به ۱۵ سال حبس، به اتهام نگهداری غیرقانونی شاکی به چهار‌سال و نیم حبس، به اتهام اذیت و آزار زن جوان به ۷۴ ضربه شلاق و به اتهام رابطه نامشروع به ۹۹‌ضربه شلاق محکوم کرد.

سپس هیئت قضایی پویا را به اتهام آدم‌ربایی به ۱۵‌سال حبس و به اتهام حبس و نگهداری غیر قانونی شاکی به سه سال حبس و به اتهام رابطه نامشروع به ۹۹ضربه شلاق محکوم کرد. در آخر مقرر شد هیئت قضایی با توجه به متواری بودن سومین متهم به زودی حکم او را به صورت غیابی صادر کند. 

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید