خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۳۱ ساعت ۲۲:۲۵:۴۵

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از اعدام

رهایی دو زندانی از اعدام

خبرگزاری هرانا – مرد جوان که ۱۳سال قبل مرتکب قتل شده بود با گذشت اولیای دم از اعدام رهایی یافت تا به زودی از زندان آزاد شود. همچنین راننده خودروی سواری که در جریان تصادف سرنشین خوردویی را با کام مرگ کشانده بود، بعد از جلب رضایت اولیای دم با پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان دیه از مرگ نجات یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، بامداد چهاردهم اسفند ۸۳ مرد جوانی به نام اکبر که نگهبان میدان تره بار مرکزی تهران بود با کلانتری ۱۵۲ خانی آباد تماس گرفت و از کشته شدن صاحب یکی از حجره های میدان تره بار و نگهبان انجا خبر داد.

وقتی پلیس به میدان تره بار رفت با جنازه خونین عباس ۸۰ ساله که صاحب یکی از حجره ها بود و کارگر ۵۰ ساله وی به نام کریم روبه رو شد. پلیس به تحقیق از اکبر پرداخت.

وی گفت: “صبح در طبقه بالای میدان تره بار بودم که سر و صدا شندیم. وقتی به طبقه پایین رسیدم با جنازه های عباس و اکبر روبه رو شدم. اظهارات این مرد که نشان می داد به شدت ترسیده است شک پلیس را برانگیخت و وی بار دیگر تحت بازجویی قرار گرفت. اکبر لب به اعتراف گشود و گفت عاملان جنایت دو نفر بودند که یکی از انها را می شناسد”.

وی در تشریح ماجرا گفت: “طبقه بالا بودم و تازه میدان تره بار را باز کرده بودیم که سر و صدا شنیدم. وقتی به طبقه پایین آمد پسر جوانی به نام مجید را دیدم. او از یک هفته قبل با چرخ دستی در میدان تره بار کار می کرد و ۲سال قبل هم او را به عنوان کارگر در حجره عباس دیده بودم. او و دوستش به جان عباس و کریم افتادند. وقتی متوجه حضور من شدند دست و پایم را بستند و مرا تهدید به مرگ کردند. به انها التماس کردم به خانواده ام رحم کنند. انها هم قول گرفتند که به پلیس حرفی نزنم. دستآنها همه پول هایی را که در گاوصندوق حجره عباس بود دزدیند و رفتند”.

به دنبال اظهارات شاهد جنایت پلیس رد مجید ۱۹ساله را یافت و وی را بازداشت کرد.

این پسر به قتل اعتراف کرد و مخفیگاه حمزه را نیز لو داد. حمزه و مجید در سال ۸۷ در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری سابق استان تهران پای میز محاکمه ایستاند.

حمزه گفت: “من و مجید نقشهسرقت از حجره را کشیده بودیم. من مقابل در کمین کردم و به محض اینکه عباس وارد حجره شد او را هل دادم. عباس دچار معلولیت بود و از پای مصنوعی استفاده می کرد. او روی زمین افتاد و بیهوش شد. وقتیکارگر او کریم متوجه ماجرا شد مجید با بیل به او حمله کردو ضربه ای به سرش زد. من هم با طناب او را خفه کردم”.

مجید نیز اظهارات همدستش را تایید کرد و گفت: “من فقط در قتل کریم دست داشتم و ضربه ای به عباس نزدم”.

درپایان آن جلسه هیات قضایی وارد شور شد و حمزه را به دوبار قصاص و مجید را به جرم مشارکت در قتل کریم به یک بار قصاص محکوم کرد.

حکم صادره در دیوان عالی کشور مهر تایید خورده بود که حمزه توانست با پرداخت دیه رضایت اولیای دم را جلب کند.

مجید اما ۱۳ در زندان ماند تا اینکه سرانجام وی نیز با پرداخت دیه ۱۰۰ میلیونی توانست رضایت اولیای دم کریم را بگیرد.

این متهم که حالا ۳۲سال دارد دیروز در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران از جنبه عمومی جرم محاکمه شد.

وی گفت: “آن زمان ۱۹ سال داشتم که نقشه سرقت از گاوصندوق حجره عباس را کشدیم. حمزه عباس را هل داد که موجب مرگ او شد. من فقط از ترسم چند ضربه با بیل به سر کریم زدم و حمزه او را خفه کرد. در مدت ۱۳سالی که در زندان بودم خودم و خانواده ام عذاب زیادی کشیدند تا اینکه توانستند رضایت اولیای دم کریم را جلب کنند. حالا از قضات دادگاه تقاضا دارم در مجازاتم تخفیف قائل شوند تا ازاد شوم”.

در پایان این جلسه هیات قضایی وارد شور شد و حکم به آزادی مجید صادر کرد.

دیه ۳۰۰ میلیون تومانی برای راننده آتش افروز

به گزارش جوان آنلاین، راننده خودروی سواری که در جریان تصادف جزئی یکی از سرنشینان خودرو را پس از پاشیدن بنزین به کام مرگ کشانده بود، بعد از جلب رضایت اولیای دم با پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان دیه از مرگ نجات یافت.

نهم بهمن‌ماه سال ۹۲، مأموران پلیس از مرگ مشکوک مرد جوانی به نام احمد در یکی از بیمارستان‌های قیامدشت باخبر و راهی محل شدند. شواهد نشان می‌داد مرد جوان در یک حادثه تصادف بر اثر سوختگی شدید با بنزین فوت کرده است.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی دوست احمد که در محل حاضر بود، به مأموران گفت: “روز حادثه سوار ماشین احمد بودیم که در حال عبور از خیابان، با خودروی سواری تصادف کردیم. راننده خودرو از ماشین پیاده شد و بعد از درگیری با من و احمد یک ظرف بنزین را روی سر و صورتمان پاشید که باعث آتش گرفتن احمد شد. بلافاصله او را به بیمارستان رساندیم، اما به خاطر شدت سوختگی فوت کرد”.

بعد از این توضیحات، مأموران با ردیابی شماره پلاک خودروی سواری توانستند راننده را شناسایی و بازداشت کنند. متهم که مرد جوانی به نام ایرج بود در بازجویی‌ها به جرمش اقرار کرد و گفت: “روز حادثه مقتول به خاطر سرعت زیاد به عقب ماشینم برخورد کرد و مقصر بود. وقتی از ماشین پیاده شدم متوجه شدم خسارت زیادی به ماشینم وارد شده است. او اصرار داشت صحنه تصادف را بهم بزند که با هم درگیر شدیم. عصبانی شدم و ظرف بنزینی را از عقب ماشین برداشتم و روی آنها پاشیدم. قصد کشتن نداشتم، اما مقتول با جرقه‌ای آتش گرفت و فوت کرد”.

با کامل شدن تحقیقات، پرونده به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در اولین جلسه رسیدگی، با درخواست قصاص از سوی اولیای‌دم متهم به قصاص محکوم شد. این حکم بعد از تأیید در دیوان عالی کشور در آستانه اجرا قرار داشت، اما متهم توانست با پرداخت ۳۰۰ میلیون دیه از چوبه‌دار فاصله بگیرد.

بنابراین هفته گذشته متهم از جنبه عمومی جرم در همان شعبه پای میز محاکمه به ریاست قاضی قربان‌زاده قرار گرفت و در آخرین دفاعش گفت: “روزی که بازداشت شدم فرزند دومم تازه به دنیا آمده بود و یک‌ماهه بود. در این پنج‌سال همسرم با مشقت زیاد او را بزرگ کرد و از آن دوران شیرین محروم شدم. حالا پشیمانم و برای یک لحظه عصبانیت مرتکب اشتباه بزرگی شدم. از هیئت قضایی تقاضا دارم در مجازاتم تخفیف قائل شوند تا بتوانم این سال‌ها را برای خانواده‌ام جبران کنم”.

در پایان هیئت قضایی متهم را به سه‌سال حبس محکوم کرد و با احتساب روزهای بازداشت وی به زودی آزاد خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید