خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رئیس کمیسیون قضایی مجلس: چهار دسته ای که در جرایم مواد مخدر مجازات اعدام شامل آنها خواهد شد

رئیس کمیسیون قضایی مجلس: چهار دسته ای که در جرایم مواد مخدر مجازات اعدام شامل آنها خواهد شد

خبرگزاری هرانا – رئیس کمیسیون قضایی مجلس در رابطه با طرح محدود سازی مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر، چهار دسته ای که در واقع مجازات اعدام شامل آنها می شود را تشریح کرد. وی افزود “افرادی که در هسته تولید و ساخت و قاچاق مواد مخدر هستند شامل اعدام خواهند شد، نه افرادی که به عنوان بارکش و دسته چندمی محسوب می شوند.”

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از نما، الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی مجلس درباره جزئیات حذف مجازات اعدام برای برخی از محکومان مواد مخدر بعد مصوبه قانونی مجلس در هفته های گذشته گفت: با اعمال این طرح به خصوص افرادی که در هسته تولید و ساخت و قاچاق مواد مخدر هستند شامل اعدام خواهند شد ، نه افرادی که به عنوان بارکش و دسته چندمی محسوب می شوند و اصولا این تیپ افراد هم در ابتدا گیر می افتند.

درخصوص الحاق یک ماده به قانون مجازات قاچاق چیان مواد مخدر،چندین بار بین کمیسیون قضایی مجلس و نمایندگان در صحن مجلس رد و بدل شد که در واقع ایراداتی که وجود داشت را کمیسیون قضایی اصلاح کرد.

ملکشاهی ادامه داد: در این طرح در واقع به نوعی بحث سامان دهی و یا کاهش مجازات اعدام قاچاق چیان مواد مخدرمطرح شده است که بر اساس این قانون فقط ۴ دسته از قاچاق چیان مواد مخدر مجازات آنها اعدام خواهد بود و ما بقی محکوم به حبس تا ۳۰ سال می شوند در ضمن مجازات های مالی از جمله مصادره اموال و جریمه نقدی هم در نظرگرفته شده است.

نماینده مردم کوهدشت بیان داشت:آن چهار دسته ای که در واقع مجازات اعدام شامل آنها می شود عبارتند از (۱) کسانی هستند که مسلحانه مرتکب قاچاق مواد مخدر می شوند (۲) کسانی که به صورت سر دستگی باند قاچاقچیان مواد مخدر فعالیت دارند و یا تامین مالی برای باند می کنند و از کودکان و محجورین به صورت رایگان استفاده می کنند.

(۳) کسانی هستند که قبلا به مجازات اعدام و یا بیش از ۱۵ سال حبس محکوم شده اند که مجددا مرتکب جرم شده اند.(۴) دسته چهارم هم افرادی هستند که که در تریاک و مشتقات و مشابهات آنها بیش از ۵۰ کیلو قاچاق مواد مخدر حمل کرده باشند و یا بیش از ۲ کیلو گرم هروئین و مواد صنعتی و مشابهات آنها خرید و فروش کرده و یا وارد کشور کرده باشند.

همچنین افرادی که ۳ کیلو گرم را صادر کرده باشند و یا آن را حمل و نگه داری کرده باشند که در پایان همین بندها آماده است که نسبت به افرادی که تا لازم الاجرا شدن این قانون مرتکب قاچاق مواد مخدر شده اند و کسانی که مجازات آنها اعدام است ،حتما یا باید مسلحانه مرتکب این موضوع شده باشند و یا سابقه محکومیت و یا سردستگی داشته باشند،معنی آن هم این است که بنده (ت) که آخرین بند ما بود خودش به تنهایی موجب اعدام کسانی که تا الان مرتکب شده اند نمی شود ،بلکه نسبت به آینده اعمال می شود.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس ادامه داد : ما در اصلاحیه ای که انجام دادیم در اوزان بود که قبلا ۲ اوزان تعیین شده بود که یکی برای کسانی که تا کنون مرتکب جرم شده اند و یک وزن دیگر هم برای کسانی که بعدا مرتکب جرم می شوند ، مثلا در گذشته ۱۰۰ کیلو بود که در حال حاضر به ۵۰ کیلو جمع گردید و بحث ۲ کیلو و یا ۳ کیلو هروئین همه آن یک کاسه شده است و ایرادی که در واقع صحن مجلس داشت بر طرف شده است.

یک ایراد دیگری هم که داشت تبصره (۵) بود که ما دولت را مکلف کرده بودیم برای شناسایی معتادان و کاهش مصرف مواد مخدر که بتواند ۲ سال این افراد را شناسایی کند و در ضمن نسبت به مداوای این ها اقدام نماید که این فعلا این موضوع حذف شده است و عنوان شد که در جایی که اصلاح کلی در قانون قاچاق مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم آنجا این قضیه اصلاح گردد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید