خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶, 16th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۲۳ ساعت ۰:۴۱:۱۳

    خانه  > کارگران  >  کارگران معترض دو تجمع اعتراضی مختلف برگزار کردند

کارگران معترض دو تجمع اعتراضی مختلف برگزار کردند

خبرگزاری هرانا – در هفته جاری کارگران کارخانه «پروفیل ساوه» بابت معوقات مزدی خود دست‌کم دو روز تجمع اعتراضی برپا کردند. همچنین حدود ۱۶ نفر از کارگران رسمی کارخانه نوظهور صبح روز (چهارشنبه/۲۲ شهریور) برای مدت یک ساعت در محوطه این واحد صنعتی تجمع کردند که در نهایت این اجتماع صنفی با وعده پرداخت شدن مطالبات از سوی کارفرما خاتمه یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۲، شماری از کارگران کارخانه پروفیل ساوه گفتند: “در هفته‌ جاری بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از همکاران آنها مقابل درب ورودی کارخانه وفرمانداری شهرستان تجمع کرده‌اند”.

این کارگران دلیل این اعتراض صنفی را  تعویق ۶ ماه مطالبات مزدی خود اعلام کرده و افزودند: “پس از برپایی این تجمعات، روز گذشته با قولی که از سوی مسئولان فرمانداری در مورد اینکه تا آخر هفته مطالبات معوقه پرداخت خواهد شد، اعتراضات کارگران خاتمه یافت”.

آنها در ادامه افزودند: “از زمان به تاخیر افتادن پرداخت مطالبات مزدی تامین معاش خانواده‌های این کارگران با دشوارهایی روبرو شده است و در این میان شرایط کارگران متاهلی که دارای فرزند دانشجو یا دانش‌آموز هستند با نزدیک شدن به موعد بازگشایی مدارس دشوارتر شده است”.

گفتنی است کارخانه‌های نورد پروفیل ساوه در شهرستان ساوه قرار دارد که مجموعا بیش از ۱هزارو ۱۰۰ کارگر در آن‌ مشغول بکار است.

کارگران پروفیل ساوه خواهان دریافت معوقات مزدی‌اند

در این رابطه «محمدتقی آبایی» مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان مرکزی در تایید مشکل معوقات مزدی کارگران پروفیل ساوه، دلیل اعتراض کارگران را در خواست مطالبات معوقه دانست.

او با بیان اینکه پیگیر مشکلات کارگران پروفیل از طریق اداره کار شهرستان ساوه هستم، گفت: |در حال حاضر با وساطت مسئولان شهرستانی و اداره کار شهرستان ساوه کارگران پرویل با اعتراض صنفی خود خاتمه داده‌اند و امیدوارم با تعامل دو طرف(کارگر وکارفرما) این موضوع هر چه سریع‌تر مرتع شود|.

به گفته وی، مرتبا مشکلات کارگری استان به ویژه کارگران کارخانه مورد نظر در کمسیون های کارگری استانی وشهرستانی مطرح و پیگیری می شود.

لازم به ذکر است تا لحظه ارسال خبر، خبرنگار ایلنا موفق به برقراری ارتباط تلفنی با مدیریت وبرخی مسئولان مجتمع پروفیل ساوه همانند روابط عمومی و مدیریت اداری مالی کارخانه برای پاسخ به مطالبه کارگران نشده است.

صبح امروز اتفاق افتاد؛ کارگران نوظهور بازهم تجمع کردند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۲، حدود ۱۶ نفر از کارگران رسمی کارخانه نوظهور صبح روز (چهارشنبه/۲۲ شهریور) برای مدت یک ساعت در محوطه این واحد صنعتی تجمع کردند که در نهایت این اجتماع صنفی با وعده پرداخت شدن مطالبات از سوی کارفرما خاتمه یافت.

یکی از کارگران حاضر در این تجمع صنفی گفت: از مجموع کارگران کارخانه نوظهور شمار افراد باقیمانده به زحمت ۲۰ نفر می‌شود و همه ما از ابتدای سال جاری تاکنون مطالباتی دریافت نکرده‌ایم.

کارخانه نوظهور که زمانی شمار کارگران شاغل در آن تا حدود چهارصد نفر می‌رسید، از ۱ مرداد سال جاری تعطیل شده است و تا به امروز جلساتی که در ارتباط با وضعیت کارکنان باقیمانده آن برگزار شده، بی‌نتیجه بوده است.

 از طرفی حدود سه ماه از حق بیمه‌های کارگران کارخانه نوظهور به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

مالکیت و مدیریت این واحد صنعتی به بخش خصوصی تعلق دارد و در رابطه با مطالبات صنفی معوقه شکایتی نیز از سوی کارگران در مراجع قضایی ثبت شده است.

کارگران باقیمانده این واحد تولیدی در آستانه بازنشستگی قرار دارند اما به دلیل متوقف شدن فعالیت‌های جاری در وضعیت سرگردانی قرار دارند.

در همین رابطه «محمدرضا فرزعلیان» رئیس کانون شوراهای اسلامی کار محور غرب تهران، گفت: “کارگران کارخانه نوظهور ۵ ماه است که معوقات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند و باید کارگران به حق خود برسند این در حالی است که تا همین چندی پیش بیش از ۲۰۰ کارگر بدون کوچکترین مشکلی در این کارخانه کار می‌کردند”.

وی بابیان اینکه در حال حاضر محصولات این کارخانه همانند گذشته بازار مناسبی دارد، افزود: “دستمال کاغذی نرمه همین حالا نیز یک برند مقبول در میان خانواده‌های ایرانی است و با توجه به اعتمادی که به کیفیت محصولات آن وجود دارد قطعا با بازگشایی مجدد کارخانه، همه چیز به روال سابق خود بازمی گردد”.

این فعال صنفی کارگری افزود: “اگر محصولات این کارخانه در یکی از فروشگاه‌های بزرگ کشور به فروش برسد، می توان به راحتی دستمزد کارگران باقی مانده در کارخانه را پرداخت کرد”.

وی با اشاره به جلساتی که در گذشته با مدیریت کارخانه در رابطه با رفع مشکلات چرخه تولید، در این کارخانه با حضور مقام‌های مسئول در اداره کار و سازمان تامین اجتماعی و اداره دارایی و بانکی برگزار شده بود، افزود: “در این جلسه‌ها به روشنی به کارفرما گفتیم که اگر تمایل به بازگشایی کارخانه داشته باشد این کار به راحتی با پرداخت تسهیلات و بخشودگی بیمه ای انجام می‌شود اما تاکنون کارفرما تمایلی از خود برای همکاری نشان نداده است”.

این اظهارات در حالی است که تاکنون تماس‌ها برای گفتگو با مدیریت این واحد صنعتی بی‌نتیجه بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید