خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  مرگ و مصدومیت ۹ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

مرگ و مصدومیت ۹ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، ۶ کارگر کشته و تعداد ۳ کارگر نیز دچار مصدومیت شدند. ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روزسیزدهم شهریور، کارگر بازنشسته ای که در یکی از شرکت‌های پیمانکاری کارخانه فولادارفع مشغول به کار بوده است، در حین بررسی یک دستگاه تراکتور دچار حادثه شد و با توجه به شدت جراحات وارده در بیمارستان اردکان فوت کرد.

کارگر متوفی «منصور کرمانشاهی» نام داشته و از اهالی یکی از استانهای غربی کشور بوده است.

از قرار معلوم، در حین بررسی خرابی یک دستگاه تراکتور، با حرکت ناگهانی تراکتور از روی بدن وی، جراحات شدید به بدن و سرِ وی وارد شده و در نهایت پس از اعزام به بیمارستان اردکان به دلیل شدت جراحات و صدمات وارده فوت کرده است.

علت حرکت ناگهانی تراکتور هنوز در دست بررسی است.

کارخانه فولاد ارفع در مجتمع صنعتی چادرملو و گندله سازی اردکان در استان یزد قرار دارد.

نجات دو کارگر از اعماق چاه

به گزارش مهر مورخ یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، آتش نشانان دو کارگر چاه کن را بر اثر رعایت نکردن اصول ایمنی در زیر انبوهی خاک در کارگاه ساختمانی در خیابان سهرودی گرفتار شده بودند نجات دادند.

به دنبال تماس مسئولان یک کارگاه با سامانه ۱۲۵ مبنی بر گرفتار شدن دو کارگر در چاه، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران بلافاصله نیروی نجات و حریق ایستگاه ۵۳ را به همراه دستگاه تنفسی پرتابل از ایستگاه ۶، ساعت ۱۲:۱۰ ظهر به محل حادثه درخیابان سهروردی، خیابان خرمشهر، تقاطع کوچه عربلی رهسپار کرد.

مهدی حقی طارونی معاون منطقه شش عملیات در این باره گفت: “در یک کارگاه ساختمانی به مساحت ۸۰۰ متر مربع، کارگران درحال حفر چاه در عمق ۸ متری زمین بودند که به ناگهان با توجه به سست بودن خاک و ریزشی بودن آن، هر دو کارگر تا نیمه بدن در میان انبوه زیادی خاک گرفتار شدند”.

وی افزود: “در عمق چاه اکسیژن کافی وجود نداشت و یکی از کارگران در شرایط نامساعدی قرار گرفتار شده بود که آتش نشانان به سرعت ایمن سازی های لازم را انجام دادند و دستگاه تنفسی پرتابل هوا را تامین و با توجه به سست بودن خاک دیواره چاه با رعایت تمهیدات ایمنی اعم از گچ ریزی و استفاده از الوار اکسیژن رسانی را انجام و دو کارگر را در عملیاتی حساس به سطح زمین منتقل کردند”.

وی خاطرنشان کرد: “آتش نشانان پس از آزادسازی و انتقال کارگران محبوس شده به سطح کارگاه با توجه به اینکه هیچ امکانی برای انتقال آنها نبود از خودروی جرثقیل نجات ۱۲ استفاده و از طریق برانکارد، مصدومین را برای انتقال به مراکز درمانی تحویل امدادگران اورژانس دادند”.

سقوط کارگر از ساختمان پلمب شده

به گزارش ایسنا مورخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، مدیر روابط کار اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان‌شمالی از سقوط کارگر ساختمانی در بجنورد خبر داد.

قربان نباتیان اظهارکرد: “ساعتی پیش کارگر ساختمانی که مشغول به کار بوده  براثر صحبت با تلفن همراه از ارتفاع سقوط کرده است”.

وی با بیان اینکه خوشبختانه حال عمومی این کارگر خوب است، افزود: “مالک این ساختمان به دلیل عدم رعایت مقررات ایمنی از سوی بازرسان این سازمان اخطاریه دریافت کرده بود”.

نباتیان افزود: “دستور پلمب این واحد ساختمانی به دلیل عدم توجه به اخطاریه و رعایت نکات ایمنی صادرشده بود که متاسفانه این حادثه رخ داد”.

وی با بیان اینکه بیشترین حوادث ناشی از کار در استان مربوط به سقوط ار ارتفاع است، افزود: “خوشبختانه حوادث ناشی از کار در این استان نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است”.

سقوط مرگبار مرد ۵۲ ساله در اراک

به گزارش رکنا مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۹، مردی ۵۲ ساله هنگام کار در ساختمانی با سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

حدود ساعت ۱۴ و ۴۳ دقیقه روز در پی اعلام مرکز فوریت سامانه ۱۱۰ مبنی بر سقوط کارگری از ساختمان در حال ساخت در شهرستان اراک عوامل انتظامی و امدادی جهت بررسی موضوع در محل حاضر شدند.

با بررسی به عمل آمده مشخص شد مردی ۵۲ ساله در هنگام کار در ساختمان در حال ساخت به علت عدم رعایت نکات ایمنی و سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داده است.

برق‌گرفتگی مرگبار مردی در لنگرود

به گزارش رکنا مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۰، رییس پلیس لنگرود از مرگ یک مرد ۴۲ ساله در اثر برق گرفتگی خبر داد.

سرهنگ حسین نیک فرد با اعلام این خبر گفت: “در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع یک فقره برق گرفتگی منجر به فوت در لنگرود، ماموران انتظامی به محل حادثه اعزام شدند”.

این مقام انتظامی با بیان اینکه ماموران انتظامی در محل حادثه مشاهده کردند که فردی ۴۲ ساله درون مغازه‌اش دچار سانحه برق گرفتگی شده است، تصریح کرد: “این مرد پس از انتقال به بیمارستان جانش را از دست داد”.

فرمانده انتظامی لنگرود اتصال سیم برق داخل مغازه را علت این حادثه عنوان کرد و از شهروندان خواست نسبت به سالم بودن اتصالات برق محل زندکی و کارشان اطمینان حاصل کنند.

ریزش قنات در روستای «ساق زاوه» تربت حیدریه؛ مرگِ دو مقنی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۹، ۹ صبح روز (نوزدهم شهریور)، ریزش قنات در روستای ساق‌زاوه در شهرستان تربت حیدریه در خراسان رضوی به مرگ دو کارگر چاه‌کن انجامید.

پس از اعزام نیروهای امدادی به محل مورد نظر، پس از ساعتها تلاش، پیکر بیجان دو مقنی از زیر آوار خارج و تحویل پزشکی قانونی شد.

گفتنی است ریزش قنات و آوار در ماه‌های اخیر، موجب مرگ چندین کارگر مقنی در منطقه شده‌است. کارشناسان، عدم رعایت اصول ایمنی را دلیل بروز این نوع حوادثِ مرگبار می‌دانند.

آتش‌سوزی در دهیاری آبطویلِ بوشهر/ یکی از کارکنان در آتش سوخت

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۹، صبح روز (۱۹ شهریور) ساختمان دهیاریِ روستای آبطویل در بخش مرکزی بوشهر آتش گرفت.

این آتش‌سوزی به مرگ یکی از کارکنان دهیاری انجامید.

هویت متوفی، احمد راشدی و اهل روستای آبطویل عنوان شده است.

از قرار معلوم، احمد راشدی پیش از رسیدن نیروهای کمکی جهت اطفاء حریق در میان شعله‌های آتش گرفتار شد و اگر چه در اولین فرصت و توسط نیروهای امدادی از میان شعله‌های آتش بیرون آورده شود، اما در مسیر انتقال به بیمارستان شهدای خلیج فارسِ بوشهر جانش را از دست داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید