خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  طرح تخفیف مجازات برای محکومین مواد مخدر باعث کاهش ۸۰ درصدی اعدام ها می شود

طرح تخفیف مجازات برای محکومین مواد مخدر باعث کاهش ۸۰ درصدی اعدام ها می شود

خبرگزاری هرانا – بهمن طاهرخانی عضو کمیسیون قضایی در مجلس گفت “با قانون جدید که در مجلس تصویب شد فکر می کنم بتوانیم تا ۸۰ درصد جلوی مباحث مربوط به اعدام را بگیریم و ۸۰ درصد عکس این قضیه حاصل شود و می توانیم سرباندها را دستگیر کنیم و به مجازات برسانیم”.

به گزارش خبرگزاری هرانا در برنامه “بهارستان” رادیو با موضوع طرح تخفیف مجازات برای محکومین قاچاقچیان مواد مخدر، بهمن طاهرخانی با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مجازات قاچاقچیان گفت: در پرونده هایی که در زمینه قاچاق مواد مخدر در گذشته به شعب ارجاع می دادیم، وقتی این پرونده ها از حد نصاب قانونی می گذشت، مثلا در هروئین و شیشه وکراک بیش از ۳۰ گرم بود، حکم اعدام برایشان می خورد.

موارد عدیده ای منجر به اعدام می شد. از یک طرف هم حکم قانونی بود و مصلحت کشور بنا به حکم قانونی ایجاب می کرد حکم اعدام صادر شود.

وی افزود: “در حال حاضر کشور از یک ثبات و امنیت جدی برخوردار است و تشخیص مجلس این بود که شاید اعدام در یک مقطعی پاسخ گو بود ولی امروز ما به جای مجازات کردن باید بیشتر هزینه برای پیشگیری بگذاریم”.

عضو کمیسیون قضایی در مجلس با بیان اینکه هزینه اجرای قوانین بالاتر از پیشگیری است، تاکید کرد: “اگر پیشگیری داشته باشیم حدود اعدام هایمان پایین تر خواهد آمد و مجبور نیستیم دست به اعمالی بزنیم که در مجامع بین المللی امر خشونت باری است”.

وی با بیان اینکه حکم اعدام کاملا ملغی نشده است، تصریح کرد: “دایره شمول حکم اعدام محدود شده و بیشتر متوجه کسانی است که در مبادی و ورودی هستند یعنی کسانی که باندهای مافیایی دست آنهاست و سابقه دار و کاملا حرفه ای هستند”.

طاهر خانی به راه های پیشگیری اشاره و عنوان کرد: “یکی از راه های پیشگیری این است که ما اشتغال ایجاد کنیم، امور کشور، اقتصاد کشور و صنعت کشور به منزله بدن هستند و باید هماهنگ و سیستمی کار کنند”.

در کنار مباحث قانونی که در واقع اعمال قهریه است باید مشوق هم داشته باشیم بنابراین یکی از راه ها ایجاد اشتغال است. متاسفانه برخی از افراد به لحاظ فقر و ناتوانی های مالی، ناتوانی در تشکیل خانواده و انسجام خانوادگی به سمت مسایل خلاف، از جمله مواد مخدر می روند.

وی افزود: “از طرفی باید فرهنگ سازی کنیم و بتوانیم از طریق رسانه ها مضرات و معایب این مطلب را بگوییم. از طرفی باید ببینیم کسانی که به جرم اعتیاد می گیریم و زندانی می کنیم پس از تحمل مجازات و کیفر و خروج از زندان، چه امکاناتی را برایش فراهم کرده ایم؛ بنابراین باید اشتغال و تمهیدات لازم را برای افراد ایجاد کنیم”.

عضو کمیسیون قضایی در مجلس به تاثیرات این مصوبه اشاره کرد و عنوان داشت: “تخفیفات و تشویقاتی که در خود قانون هم گذاشته شده، می تواند به افرادی که برای اولین بار مرتکب جرم شده اند، به عنوان گوشزد و هشدار است و می تواند مشوقی باشد تا وقتی فرد از زندان آزاد شد مجدد مرتکب چنین جرایمی نشود”.

وی به مراقبت های لازمه ای که از این تخفیفات سوء استفاده نشود، اشاره کرد و گفت: “اولا باید سرباندهای این افراد را و راه های ورود مواد مخدر را در مرزهایمان شناسایی کنیم و امنیت مرزها را مضاعف کنیم و از طریق ابزار جدید بتوانیم حوزه نظارتی مان را بر مرزها جزیی تر کنیم و در کنارآن از افراد توانمند و شجاع در مرزهایمان استفاده کنیم و در این امر به حد کافی و وافی نیروهای مخلص داریم”.

طاهرخانی در پاسخ به این سوال که چند درصد از پروندهای حوزه مواد مخدر شامل این تخفیف می شوند، گفت: “با قانون جدید که با تلاش کمیسیون قضایی مجلس و بعد هم با حمایت و همراهی نمایندگان مجلس تصویب شد فکر می کنم بتوانیم تا ۸۰ درصد جلوی مباحث مربوط به اعدام را بگیریم و ۸۰ درصد عکس این قضیه حاصل شود و می توانیم سرباندها را دستگیر کنیم و به مجازات برسانیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید