خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶, 19th of June 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ ساعت ۲۳:۵۷:۱۷

    خانه  > سایر گروهها  >  تأخیر در قصاص چشم به خاطر ابتلا به بیماری

تأخیر در قصاص چشم به خاطر ابتلا به بیماری

خبرگزاری هرانا – پرونده پسری که به کوری یک چشم محکوم شده به علت ابتلا به یک بیماری پوستی در دادگاه کیفری یک استان تهران بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، تابستان سال ۹۴، مأموران پلیس اسلامشهر از درگیری چند پسر جوان باخبر و راهی محل شدند. شواهد نشان داد کامران، یکی از پسران در جریان درگیری از ناحیه چشم دچار آسیب شده است و به بیمارستان منتقل شده است.

در حالیکه تحقیقات در این زمینه ادامه داشت، از بیمارستان خبر رسید که چشم راست پسر جوان به علت شدت جراحت تخلیه شده است.

کامران ۲۸ ساله در طرح شکایت خود گفت: «شب قبل از حادثه خانه بودم که دو نفر از دوستانم به نام داوود و محمد دنبالم آمدند و خواستند به سر کوچه بروم. لباسم را پوشیدم و رفتم، اما وقتی متوجه شدم آنها به خاطر دختر جوانی درگیر شده‌اند، برگشتم و گفتم این موضوع ربطی به من ندارد. از این حرفم داوود ناراحت شد و کینه کرد.‌»

شاکی در ادامه گفت: «فردای آن شب، آنها سوار موتور بودند و من داشتم با خودرو از خیابان رد می‌شدم که ناگهان سدراهم شدند و خواستند پیاده شوم. اعتنایی نکردم و داشتم راهم را ادامه می‌دادم که داوود ناسزا گفت. از ماشین پیاده شدم و با هم درگیر شدیم. با میانجیگری رهگذران آرام شدیم و من سوار خودرو‌ام شدم و می‌خواستم حرکت کنم که داوود به شیشه ماشینم زد. شیشه را پایین کشیدم تا جواب بدهم که یک‌باره با پهنای دسته چاقو به صورتم زد. با آن ضربه خون صورتم را گرفت. داوود با دیدن این صحنه بلافاصله همراه محمد با موتور گریخت و من با کمک اهالی محل به بیمارستان منتقل شدم، اما به خاطر شدت ضربات چشم راستم تخلیه شد.»

به این ترتیب داوود ۲۵ ساله شناسایی و بازداشت شد.

او با اقرار به جرمش گفت: «مدتی قبل با دختری به نام غزاله آشنا شدم و قصد ازدواج داشتیم. مدتی از دوستی ما گذشت تا اینکه او را با پسر جوان دیگری دیدم. موضوع را به محمد گفتم و از او خواستم تا سراغ آن پسر جوان برویم.‌»

متهم در ادامه گفت: «شب قبل از حادثه پسر جوان را سر کوچه کامران دیدیم. محمد گفت شاید کامران او را بشناسد. به همین خاطر سراغ کامران رفتیم، اما او وقتی سر کوچه رسید و ماجرا را فهمید گفت دخالت نمی‌کند. کینه حرفش در دلم ماند تا اینکه روز حادثه وقتی او را در خیابان دیدم جلوی ماشینش پیچیدم و با هم درگیر شدیم. که در آن درگیری این حادثه اتفاق افتاد.»

متهم بعد از اقرار به جرمش روانه زندان شد و پرونده جهت رسیدگی به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده‌شد.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده شاکی بار دیگر شکایت خود را مطرح کرد و درخواست قصاص کرد.

سپس متهم در جایگاه حاضر شد و با قبول جرمش از خود دفاع کرد. در آخر هیئت قضایی بنا به درخواست شاکی متهم را به قصاص چشم، به اتهام ضرب و شتم به پرداخت دیه و به اتهام شرکت در نزاع دسته جمعی به سه سال حبس محکوم کرد.

این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و در مراحل تأیید حکم بود که خبر رسید متهم در زندان به بیماری پوستی دچار شده است و طبق تشخیص پزشک نیازمند درمان است و می‌بایستی از محیط آلوده دور باشد. بنابراین پرونده بار دیگر بنا به ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری به شعبه رسیدگی کننده ارجاع شد.

ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری:

«هر گاه محکوم‌علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری یا تأخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد. چنانچه در جرائم تعزیزی امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکوم علیه و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل، پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادر کننده رأی قطعی ارسال می‌کند.»

تبصره – هرگاه حین اجرای مجازات، بیماری حادث شود و تعویق اجرای مجازات فوریت داشته باشد، قاضی اجرای احکام کیفری، ضمن صدور دستور توقف اجرای آن، طبق مقررات این ماده اقدام می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید