خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ادامه‌ی بازداشت چند تن از معترضان روزهای اخیر در بانه

ادامه‌ی بازداشت چند تن از معترضان روزهای اخیر در بانه

خبرگزاری هرانا – در پی اعتراضات روزهای اخیر در شهر بانه برآورد می شود دست کم ۱۰ تن از شهروندان این شهر همچنان در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در پی التهابات و اعتراضات گسترده مردمی در واکنش به قثل کولبران در منطقه بانه، روز ۱۴ شهریور نزدیک بە ١٠ شهروند بانە‌ای از جمله «جلال ساوان» و «احمد شفیعی» از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدند. تاکنون هیچ اطلاعی از سرنوشت آنها حاصل نشده است.

برخی از وب‌سایتها، هویت یک بازداشتی دیگر را «کوردو حسین‌پور» اعلام کرده‌اند که ماف نیوز تا این لحظه قادر به تایید بازداشت وی نیست.

در تجمعات مذکور، جمعی از معترضین خودروهای فرمانداری بانه را به آتش کشیدند.

روز گذشته تجمعات در ساعت ۲ بعد از ظهر پایان یافت. روز جاری هم اطراف فرمانداری حصارکشی شده است.

از سوی دیگر فعالین مدنی چندین شهر از جمله سقز، سردشت، ارومیه، مهاباد، مریوان و سنندج با انتشار بیانیه‌هایی به مرگ کولبران واکنش نشان داده و خواهان توقف کشتار کولبران و ایجاد فرصتهای شغلی برای خاتمه‌دادن به شغل کاذب کولبری شده‌اند.

سحرگاه دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶، دو کولبر به نامهای «حیدر فرجی» ٢١ ساله از اهالی روستای «ششه» و «قادر بهرامی» ۴۵ ساله از اهالی روستای «وزمله» در حوالی روستای «هنگ ژال» در مرز بانه هدف تیراندازی نیروهای هنگ مرزی قرار گرفته و جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید