خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  سه تجمع اعتراضی برگزار شد

سه تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته و امروز، شماری از کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم آباد، جمعی از بازنشستگان کشوری و حدود ۳۰ نفر از مربیان پیش دبستانی استان گلستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز (دوشنبه ۱۳ شهریور ماه) شماری از کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم آباد در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت مطالبات مزدی و سنواتی خود مقابل ساختمان اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان تجمع کردند.

در این زمینه یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: “بیش از یک سال و نیم است که کارخانه پارسیلون تعطیل اعلام شده و کارگران قرارداد‌ی که از زمان تعطیلی کارخانه تاکنون بیکار شده‌اند، وضعیت شغلی مشخصی ندارند و مطالبات مزدی خودرا دریافت نکرده‌اند”.

او تصریح کرد: “در میان من و همکارانم افرادی هستند که سابقه کاری آنها تا ۱۵ سال هم می‌رسد و در تمامی این سالها ترس از بیکاری همیشه همراهمان بوده است”.

به نقل از کارگران بازنشسته این واحد نساجی که تعداد آنها به حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر می‌رسد، گفته می‌شود؛ این کارگران از حدود دو سال پیش که کارخانه تعطیل شده است، بازنشسته شده‌اند اما در این فاصله هنوز سنوات بازنشستگی  خود را دریافت نکرده‌اند.

از قرار معلوم این واحد تولیدی حدود ۱۲۰ کارگر رسمی نیز دارد که میزان مطالبات معوقه آنها از بدو تعطیلی کارخانه تا امروز به حداقل ۳۰ ماه رسیده است.

کارگران رسمی که دارای سوابق بالای ۲۰ سال هستند، می‌گویند در صورتی که کارفرمای جدید بتواند مطالبات معوقه بیمه‌ای آنها را پرداخت کند امکان بازنشسته شدن پیدا می‌کنند.

به گفته آنها در حال حاضر مالکیت این واحد نساجی بابت دیون معوقه به چند بانک و سازمان طلبکار واگذار شده و مدیریت آن برعهده شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند محول شده است.

در این رابطه علی آشتاب (مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان) گفت: “کارگران کارخانه نساجی پارسیلون شامل کارگران رسمی، قراردادی و بازنشسته می‌شوند و هر گروه از این کارگران مطالبات آنها متفاوت است”.

او با بیان اینکه اینکه هم اکنون مدیریت این واحد نساجی به شرکت آتیه دماوند محول شده است و این شرکت مسئولیت پرداخت مطالبات کارگران را برعهده گرفته است، افزود: “در آخرین  پیگیری‌هایی که از مدیران این شرکت انجام داده‌ایم وعده پرداخت مطالبات کارگران رسمی و قراردادی را  حداکثر تا یک هفته آینده دادند”.

او در ادامه گفت: “در حال حاضر کارشناسان شرکت آتیه دماوند در حال حسابرسی و برسی مطالبات معوقه کارگران شاغل و بازنشسته پارسیلون هستند که به  محض نهایی شدن رقم مطالبات پرداخت خواهد شد”.

آشتاب در بخش دیگری از سخنان خوددرباره ازسرگری فعالیت کارخانه پارسیلو ن نیز گفت: “هم‌اکنون یک تیم کارشناسی در این واحد مستقر و مشغول مطالعه است تا حداقل بخشی از این کارخانه فعالیت تولیدی خود را از سر بگیرد ضمن آنکه طرح توجیهی جدیدی مالکان جدید کارخانه در دست دارند”.

تجمع بازنشستگان کشوری مقابل سازمان برنامه و بودجه

به گزارش ایلنا، صبح امروز (چهاردهم شهریور) جمعی از بازنشستگان کشوری مقابل سازمان برنامه و بودجه در میدان بهارستان تجمع کردند.

در این تجمع که از روزهای قبل در فضای مجازی سازماندهی شده بود، بازنشستگان مختلف کشوری ازجمله معلمان و فرهنگیان بازنشسته شرکت کردند.

خواسته بازنشستگان، اجرای دقیق همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری و گسترش خدمات بیمه‌ای است.

در عین حال جمعی از بازنشستگان لشکری صبح امروز مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند. خواسته این بازنشستگان نیز اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری و پرداخت معوقات مزدی است.

تجمع مربیان پیش دبستانیِ گلستان مقابل استانداری

به گزارش ایلنا، صبح روز گذشته (۱۳ شهریور) حدود ۳۰ نفر از مربیان پیش دبستانی استان گلستان مقابل استانداری این استان تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان از استانداری خواستند که تکلیف استخدامی آنها را روشن کند.

یکی از تجمع‌کنندگان گفت: “علیرغم اینکه طبق قانون بایستی مربیان پیش‌دبستانی تعیین تکلیف شوند، هنوز در استان‌های بسیاری این مربیان در بلاتکلیفی به سر می‌برند و وضعیت‌شان مشخص نشده‌است، اما در برخی استانها وضع فرق می‌کند و مربیان پیش‌دبستانی جذب آموزش و پرورش شده‌اند”.

مربیان پیش‌دبستانی خواستار این هستند که در ساختار آموزش و پرورش جذب شوند و به همین دلیل بارها در استان‌های مختلف تجمع کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید