خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  سه تجمع صنفی و اعتراضی برگزار شد

سه تجمع صنفی و اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز شنبه، کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بیش از ۵۰۰ کارگر صنعتی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و سهامداران کنتورسازی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اعتراض نسبت به نامشخص بودن وضعیت شغلی خود، صبح امروز مقابل اداره کل کار استان هرمزگان تجمع کردند.حال آنکه کارفرما می‌گوید: “این افراد به دلیل سن و تجربه کم در حوزه انرژی و بی‌توجهی به رفتارهای سازمانی تصور اخراج شدن را داشته‌اند اما در واقع اتفاق خاصی نیفتاده است”.

کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اعتراض نسبت به نامشخص بودن وضعیت شغلی خود، صبح روز (شنبه؛ ۱۱ شهریور ماه) مقابل اداره کل کار استان هرمزگان تجمع کردند.

این کارگران که شمار آنها تا ۹۷ نفر برآورد می‌شود، برای دومین بار است که در هفته‌های گذشته بابت پیگیری همین مطالبه صنفی، تجمع برپا کرده‌اند.

آنها مدعی هستند که به دستور کارفرما، صبح امرروز کارت‌های حضور و غیاب آنها بار دیگر جمع‌آوری شده است و درنتیجه آنها برای دومین بار از حضور در محل کارشان منع شده‌اند.

پیش از این در تاریخ شنبه، بیست و هشتم مرداد ماه نیز کارت‌های حضور و غیاب این کارگران توسط کارفرما جمع‌آوری شده بود.

آن زمان کارگران منع شده در اعتراض به وضعیت ایجاد شده مقابل ساختمان استانداری استان هرمزگارن تجمع کردند که در نتیجه آنها توانستند دوباره  به سر کار سابق‌شان بازگردند.

این کارگران مدعی هستند؛ از طریق شرکت در آزمون استخدامی که در دی ماه سال ۹۲ برگزار شد، توانستند از سال گذشته در این واحد پتروشیمی به صورت قرارداد مستقیم مشغول کارشوند اما در نتیجه جابجایی مدیریت پایشگاه ستاره خلیج فارس از حدود دو ماه پیش برای تغییر قرارداد استخدامی و معرفی شدن به پیمانکار تحت فشار کارفرما قرار گرفته‌اند.

این کارگران که مدعی هستند که قراردادهای فعلی آنها تا پاییز سال جاری اعتبار دارد، می‌گویند: “نگران آن هستیم که در نتیجه طرف قرارداد شدن با پیمانکار مزایای مزدی کنونی به صورت چشمگیری کاهش یابد”.

در این رابطه سیدضیاء الدین فائق (مشاور مدیر عامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس) ضمن تکذیب خبری مبنی بر اخراج نیروهای رسمی پالایشگاه اظهار داشت: “این خبر به هیچ وجه با واقعیت مطابقت ندارد”.

وی گفت: “پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی از درخشان‌ترین پروژه‌های کشور است و شرایط خوبی دارد و طبیعتا باید مراقب مدل اطلاع‌رسانی در مورد پروژه‌هایی مثل ستاره خلیج فارس باشیم”.

این مقام مرتبط با پالایشگاه ستاره خلیج فارس در توضیح وضعیت نیروهای این پالایشگاه گفت: “حدود ۹۰ نفر در آزمونی به صورت کارآموز جذب شده‌اند که اکنون دوره آموزشی خود را می‌گذرانند. ستاره خلیج فارس تا قبل از افتتاح فاز اول در دست احداث بوده و هنوز به بهره‌برداری نرسیده بود بنابراین هیچ نیرویی نمی‌‌توانست به‌طور رسمی در آن فعالیت کند زیرا نیروها هنوز آموزش خاصی ندیده بودند. بعد از افتتاح فاز یک و همزمان با ورود مدیرعامل جدید سیاست بر این شد که دوره آموزشی این افراد شروع و تکمیل شود”.

فائق ادامه داد: “علی‌القاعده پروژه‌های حوزه انرژی به این نحو است که وقتی شرکت سازنده پالایشگاه را می‌سازد همزمان با اینکه پروژه تحویل کارفرما داده می‌شود یک شرکت دیگر پروژه را راه‌اندازی می‌کند که در مورد این پالایشگاه شرکت اویکو این وظیفه را به عهده دارد”.

وی بیان کرد: “با توجه به اینکه این افراد از نیروهای جوان و مستعد کشور هستند مدیرعامل ستاره خلیج فارس تصمیم گرفت برای تکمیل دوره‌هایی که این افراد باید برای حضور در پروژه پالایشگاه داشته باشند به شرکت اویکو منتقل شوند و آموزش تکمیلی را در این شرکت بگذرانند”.

 مشاور مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس تصریح کرد: “در حقیقت اویکو به عنوان شرکت راه‌انداز؛ پست‌ها و بخش‌های مختلف را در اختیار دارد و این افراد در کنار پرسنل اویکو هم دوره آموزشی را طی می‌کنند و هم دیسیپلین‌هایی که پالایشگاه براساس چارت طراحی کرده را اشغال می‌کنند. بعد از دوره آموزش، اویکو از محیط خارج می‌شود و همین نیروها جایگزین می‌شوند”.

وی خاطرنشان کرد: “در اصل هیچ اولویتی برای ما بالاتر از این نیست که از همان نیروهایی که آموزش دیده‌اند استفاده کینم و منطقی نیست که در زمان بهره‌برداری نیروی جدیدی وارد کنیم چون برای این مقطع نیروی متخصص نیاز است و این نیروها دوره‌های لازم را گذرانده‌اند و بهترین موقیعیت را دارند تا در مجموعه مشغول به کار شوند”.

فایق در ادامه یادآور شد: “این افراد به دلیل سن و تجربه کم در حوزه انرژی و بی‌توجهی به رفتارهای سازمانی تصور اخراج شدن را داشته‌اند اما در واقع اتفاق خاصی نیفتاده است”.

وی همچنین این نکته را متذکر شد: “این افراد البته رسمی نیستند و قراردادشان نیز تا ۳۱ شهریور است و قبل از این هم قراردادی بوده‌اند، ضمن اینکه قرار مدیرعامل قبلی هم این بود که به شرکت بهره‌بردار پالایشگاه که اکنون اویکو این مسئولیت را دارد، اضافه شوند”.

مشاور مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با تاکید بر اینکه اصلا موضوعی تحت عنوان اخراج وجود ندارد، اظهار داشت: “این افراد دوره آموزشی را طی می‌کنند و بعد از آن همزمان با اینکه بخش قابل بهره‌برداری به ما برمیگردد، مجددا به شرکت بازخواهند گشت البته طی این مدت ممیزی می‌شوند و در دوره آموزشی تخصصی بررسی می‌شوند و اگر نیرویی توانمند نباشد و قادر به انجام وظیفه نباشد؛ یا از نظر نظم و انضباط و کار سازمانی به نقطه مورد نظر ما نرسد طبعا آن شرکت به ما اعلام می‌کند که او نمی‌تواند در این پوزیشن قرار گیرد اما در کل چیزی به عنوان اخراج نداریم. اما طبیعی است در مرحله‌ای هم به نقطه‌ای برسند که اگر افرادی شرایط لازم را احراز نکرده باشند؛ ممکن است ترک همکاری صورت گیرد اما در رابطه با کل این افراد صدق نمی‌کند”.

وی خاطرنشان کرد: “ما خودمان نیروها را جذب و آموزش داده‌ایم و در آینده هم به آنها نیاز داریم وقتی این افراد جذب شدند سیاست اینگونه بود که در پالایشگاه کار نهایی را انجام دهند و اکنون نیز اتفاقی که افتاده این است که ما از امکانات آموزشی برخوردار نیستیم درحالیکه اویکو این کار را می‌کند، طبیعی است که در این شرکت عملیات راه‌اندازی را یاد بگیرند”.

فائق تصریح کرد: “در حال حاضر در بخش راه‌اندازی شده حدود ۵۰۰ نفر و در بخش پروژه نیز بالغ بر چند هزار نفر کار می‌کنند و کارآموزان در قسمت راه‌اندازی شده مشغول می‌شوند، البته ما غیر از حدود ۹۰ نفر یاد شده، ۱۱۰ نفر نیز فراخوان کرده و به اویکو معرفی کرده‌ایم و اکنون بدون هیچ حاشیه‌ای مشغول به کارند”.

اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه بابت معوقات مزدی؛ کارفرما از پرداخت مطالبات خبر داد

به گزارش ایلنا، بیش از ۵۰۰ کارگر صنعتی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، صبح روز شنبه؛ ۱۱ شهریور ماه، در اعتراض به آنچه بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات مزدیشان می‌خواندند، دست از کار کشیدند. در همین زمینه کارفرما اعلام کرده ظرف یک هفته تمامی مطالبات باقی‌مانده پرداخت خواهد شد.

دست‌کم ۵۰۰ نفر از کارگران بخش صنعتی مجتمع نیشکر هفت‌تپه از روز پنجشنبه گذشته تاکنون بابت مطالبات مزدی خود در اعتراض به سر می‌برند.

دلیل این اعتراض صنفی، پرداخت نشدن دستمزد ماه‌های خرداد، تیر و مرداد و وضعیت نامعلوم مزایای پاداش و بهره‌برداری دو سال گذشته عنوان شده است.

در عین حال از جانب کارفرما به این کارگران وعده پرداخت معادل یک ماه از معوقات مزدی برای امروز داده شده است و در ادامه همین وعده‌ها قرار است باقیمانده مطالبات آنها تا یک هفته دیگر پرداخت شود.

کارگران معترض می‌گویند در صورت تحقق این مسئله حاضرند برای اثبات حُسن نیتشان به اعتراض صنفی خود خاتمه دهند.

در این زمینه «سیامک افشار» قائم مقام مدیرعامل شرکت کشت و صنعت هفت تپه تایید کرد: “حداقل بخشی از مطالبات کارگران تا یک هفته آینده پرداخت خواهد شد”.

او با بیان اینکه در حال حاضربخش زیادی از مطالبات معوقه و جاری کارگران شاغل و بازنشسته پرداخت شده است، افزود: “به دنبال تامین منابع مالی برای پرداخت حداقل بخشی از مطالبات معوقه کارگران هستیم که حداکثر تا یک هفته آینده طول خواهد کشید”.

وی در عین حال از عملیات کشت سه هزار هکتار نیشکر در مزارع این شرکت خبرداد و گفت: “در عملیات کشت  نیشکر بیش از یکهزار و ۱۰۰ نفر نیروی انسانی مشارکت دارند”.

به گفته وی، طبق پیش‌بینی انجام شده دستیابی به تولید ۸۰ هزار تن شکر در کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه پس از ۱۵ سال، امسال محقق می‌شود.

افشار مدت زمان کشت مزارع نیشکر در این شرکت را ۴۵ روز پیش بینی کرد و گفت: “برداشت محصول نیشکر از مزارع و عملیات استحصال شکر در این شرکت  برای اولین باراز مهرماه آغاز می شود”.

به گفته وی ،شرکت نیشکر هفت تپه یکی از بزرگترین کارخانه های کشور است که نقش مهمی در تولید شکر ، اشتغال و کشاورزی در استان خوزستان دارد.

تجمع سهامداران “آکنتور” و علت بسته شدن درب تالار بورس

به گزارش بورس پرس مورخ شنبه ۱۱ شهریورماه، مدیر روابط عمومی و بین الملل بورس تهران درباره تجمع امروز سهامداران کنتورسازی و علت بسته شدن درب تالار حافظ توضیح و از پیگیری حقوقی برخورد با متخلفین خبر داد.

حمید روحبخش درباره تجمع سهامداران کنتورسازی مقابل تالار معاملات بورس تهران (تالار حافظ) که منجر به حضور نیروی انتظامی و بسته شدن درب ها شد، توضیح داد: “در پی اعلام تجمع سهامداران این شرکت در فضای مجازی، صبح امروز بین ۲۰ تا ۳۰ نفر از سهامداران قصد ورود به تالار معاملات را داشتند.

وی ادامه داد: “با توجه به سابقه چنین رفتاری از سهامداران در تجمع ۲۱ تیر سال جاری که منجر به سلب آرامش حدود ۱۰۰ معامله گر شرکت های کارگزاری و تعداد زیادی از سرمایه گذاران حاضر در تالار و همچنین تخریب اموال بورس شده بود، از ورود سهامداران کنتورسازی به تالار حافظ ممانعت به عمل آمد تا ضمن حفظ آرامش و امنیت ، فرایند انجام معاملات برقرار باشد”.

این مقام مسئول با اشاره به نبود مشکلی در تردد دیگر سرمایه گذاران و فعالان به تالار حافظ ، ادامه داد: “بعد از بسته شدن درب های تالار به روی این تعداد اندک که رفتارهای هیجانی هم داشتند، معترضین با داشتن بنرهای در خیابان جمع شدند اما از تعدادشان کاسته شده است”.

روح بخش افزود: “بورس تهران نیز تمام تلاش را به منظور حفظ حقوق سهامداران بعمل آورده و موضوع از طریق مراجع ذی صلاح از جمله سازمان بورس در دست پیگیری است. اما در صورت هر گونه اقدام برای ایجاد اخلال در فرایند انجام معاملات و ایجاد بی نظمی در تالار معاملات، بورس تهران حق اقدام حقوقی را برای خود محفوظ می داند”.

وی ادامه داد: “بورس تهران دارای اعتبار ملی و بین المللی است و باید ضمن حفظ این اعتبار، زمینه ایی فراهم کرد تا آرامش فعالان بازار سرمایه پایدار باشد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید