خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم ۱۴۸ ضربه شلاق برای دو متهم

صدور حکم ۱۴۸ ضربه شلاق برای دو متهم

خبرگزاری هرانا – دو متهم که به اتهام سرقت “مقرون به آزار” در بازداشت به سر می‌برند، محاکمه و جمعا به ۲۰ سال زندان، ۱۴۸ ضربه شلاق و رد مال محکوم شدند. میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، پاییز سال ۹۵، مردی با مراجعه به اداره پلیس دماوند از چهار سارق به اتهام سرقت شکایت کرد و گفت: “خانه‌ام در روستای جابان است. شب گذشته با همسر و فرزند خردسالم در خانه بودیم که ناگهان چهار مرد در حالی‌که صورت‌هایشان را با پارچه پوشانده بودند، وارد خانه شدند”.

فوراً جلوی در رفتم، اما حریف نشدم. آنها با تهدید چاقو وارد خانه شدند و دست و پاهای من و همسرم را با طناب بستند، سپس شروع به کتک‌زدن کردند. پسر خردسالم که با دیدن این صحنه‌ها به شدت ترسیده بود، گریه می‌کرد و می‌لرزید. شاکی در ادامه گفت: چهار مرد همه خانه را به هم ریختند و همه طلاهای همسرم و ۵/۱ میلیون تومان پول نقد را دزدیدند و فرار کردند.

به دنبال شکایت این مرد، تلاش پلیس برای ردیابی چهار سارق آغاز شد و مأموران در تحقیقات میدانی، آدرس مخفیگاه سارقان را که باغ بزرگی حوالی خانه شاکی بود، کشف و دو نگهبان باغ را بازداشت کردند. آنها در بازجویی‌ها هرگونه جرمی را انکار کردند تا اینکه در مواجهه حضوری با شاکی، به ناچار لب به اعتراف گشودند و به جرمشان اقرار کردند، اما در خصوص دو متهم دیگر گفتند:‌ “بعد از سرقت از آنها بی‌خبریم”.

پرونده در حالی‌که هنوز دو متهم دیگر متواری بودند به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و روز گذشته روی میز هیئت قضایی به ریاست قاضی بابایی و مستشار تولیت قرار گرفت. با اعلام رسمیت جلسه، شاکی اعلام رضایت کرد و گفت: از اشتباه آنها می‌گذرم.

سپس یکی از متهمان در جایگاه حاضر شد و در شرح حادثه گفت: من و دوستم نگهبان باغ بودیم و شاکی نیز از همسایه‌های اطراف باغ بود. می‌دانستیم آنها در خانه تنها هستند به همین خاطر فکر سرقت به سرمان زد. از این نقشه با دوستانم صحبت کردم و قرار شد شبانه نقشه سرقت را پیاده کنیم. او در ادامه گفت: “دو نفر از دوستانم فردای روز حادثه فرار کردند و تاکنون از مخفیگاه آنها بی‌خبریم”.

متهم در آخرین دفاعش گفت: “پشیمان هستیم و در این مدت تلاش کردم رضایت شاکی و همسرش را بگیرم. حالا از دادگاه می‌خواهم در مجازات ما تخفیف دهد”.

در ادامه دیگر متهم نیز با تأیید این توضیحات از خودش دفاع کرد.

در پایان هیئت قضایی با توجه به اعلام رضایت شاکی پرونده، هر یک از متهمان را به خاطر سرقت مقرون به آزار به ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و رد مال محکوم کرد.

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید