خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶, 26th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ساعت ۱۹:۳۴:۲۲

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اقلیت های ملی  >  احضار شهروندان اهوازی کماکان ادامه دارد

احضار شهروندان اهوازی کماکان ادامه دارد

خبرگزاری هرانا – طی سه روز اخیر دهها شهروند عرب در نقاط مختلف شهر اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. منابع محلی تعداد بازداشت شدگان را تا ۲۵ تن و احضار شدگان را تا ۲۰ تن برآورد می کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری به بازداشت دست کم ۲۴ تن از شهروندان عرب در اهواز که عمدتا در محله ملاشیه این شهر ساکن هستند پرداختند. این نیروها همچنین ۹ شهروند را طی این دو روز به مراجع قضایی و امنیتی احضار کردند.

هرانا در گزارش روز دوشنبه خود تحت عنوان احضار و بازداشت دهها شهروند عرب در استان خوزستان به این احضار و بازداشت ها واکنش نشان داده بود.

بر اساس آخرین گزارشات دریافتی موج احضار و بازداشت ها در روز سه شنبه نیز ادامه یافت.

“مهدى کروشات، عدنان بیانات ، عباس سوارى، محسن سوارى ، یعقوب حیدری ، باسم بدوی، مسعود حردانی ، علی دحیمی، سعید تمیمی، یاسین باوی، فرید عنافجه، سعید الخضری ، وسام قادر شرفه” هویت احراز شده ۱۱ احضار شده روز سه شنبه در اهواز است.

لازم به اشاره است در روز ۵ شهریورماه اداره اطلاعات “عبدالله چلداوی” از زندانیان سابق را احضار و برخلاف سایرین بازداشت کرد. از سرنوشت او پس از بازداشت اطلاعی در دست نیست.

به گفته منابع محلی، از احضار شدگان در دفتر اداره اطلاعات در منطقه امانیه اهواز تعهد اخد شده است که در زمان عیدقربان از این مناسبت برای طرح مطالبات سیاسی، مذهبی، یا قومی استفاده نکنند. این تعهد شامل برگزاری نماز جداگانه عیدقربان نیز میشود. احضار شدگان پس از ارائه تعهد از این محل آزاد شدند.

همچنین گزارش شده است حدود ۱۰ هزار کارت تبریک عید که به مناسب عیدقربان چاپ شده بود از احضار شدگان ضبط شد.

این رفتار دستگاه امنیتی مسبوق به سابقه است به طوریکه در تیرماه امسال دست کم ۳۴ شهروند عرب در همین شهر همزمان با عیدفطر بازداشت شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید