خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات و بیکاری در سه واحد تولیدی

معوقات و بیکاری در سه واحد تولیدی

خبرگزاری هرانا – کارگران شهرداری کنگاور و حدود ۷۰ کارگر شهرداری لوشان از معوقات مزدی خود خبر دادند. همچنین مدیرکل کار استان آذربایجان غربی گفت که “فعالیت واحد استخراج معدن طلای زرشوران همچنان متوقف است و به غیر نگهبانان از مجموع ۱۲۰ کارگر، هیچ فرد دیگری در این واحد معدنی فعالیت ندارد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، مورخ ۲۶ مرداد۱۳۹۶، تاخیر در پرداخت حقوق کارگران شهرداری کنگاور استمرار داشته و علیرغم وعده‌ی فرماندار، تاکنون مشکلات کارگران حل و فصل نشده‌اند.

حدود ۴۰ کارگر شهرداری کنگاور همچنان معوقات مزدی، پاداش و عیدی خود را از شش ماه پیش دریافت نکرده‌اند.

دو ماه پیش علیرضا ایزدی فرماندار کنگاور در پاسخ نامه‌ی کارگران گفته بود که «قابل پذیرش نیست کارگر با حقوق معوقه مواجه شود و پیمانکار بی توجه باشد. خدمات را کارگران در شهر انجام می‌دهند ولی حقوقشان پرداخت نمی‌شود، باید محل پرداخت معوقات کارگران شهرداری به اضافه پاداش و عیدی تعیین و تکلیف شود.»

پیشتر اخباری مبنی بر پرداخت معوقات مزدی کارگران شهرداری کنگاور در شبکه‌ی استانی زاگرس منعکس یافته بودند اما این کارگران با تکذیب خبر دریافت معوقات خود میگویند: «بخش زیادی از بدهی و معوقات به عهده‌ی پیمانکار است که موظف به پرداخت آن است. فرمانداری هم نتوانسته است شهرداری را برای واریزکردن معوقات، متقاعد کند.»

معوقات مزدی و بیمه‌ای کارگران شهرداری لوشان

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۸ مرداد۱۳۹۶، حدود ۷۰ کارگر شهرداری لوشان می‌گویند: “جدا از به تاخیر افتادن مطالبات مزدی برای سه ماه، حدود ۲ ماه است حق بیمه ما به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است”.

جمعی از کارگران مجموعه‌های شهرداری لوشان از دست‌کم سه ماه معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران که در سازمان‌هایی همانند آتش نشانی، فضای سبز و خدماتی و اداری شهرداری لوشان کار می‌کنند، مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است.

این کارگران که زیرنظر مستقیم شهرداری لوشان مشغول به کار هستند، می‌گویند: “تا این لحظه مسئولان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر لوشان نتوانسته‌‌اند به خواسته‌های آنها رسیدگی کنند”.

کارگران در ادامه تصریح کردند؛ حدود ۷۰ نفر هستیم که جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی، حدود ۲ ماه است که حق بیمه ما به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است و مسئولان شهری لوشان ماه‌هاست می‌گویند برای پرداخت دستمزد کارگران بودجه نداریم.

شهرداری لوشان با تایید این معوقات مزدی گفت: “مطالبات معوقه کارگران شهرداری لوشان سه ماه است که تا پایان مرداد ماه این مطالبات معوقه به ۴ ماه می‌رسد. درآمد ماهانه شهرداری لوشان در حدی نیست که بتواند هزینه‌های جاری شهرداری و مطالبات معوقه کارگران خود را در بخش‌های مختلف را پرداخت کند، به همین دلیل شهرداری بدنبال افزایش اعتبارات و کسب درآمد است”.

او با بیان اینکه این کاهش درآمد شهرداری لوشان باعث بروز مشکلاتی ناشی از کمبود منابع مالی شده است به همین دلیل هم اکنون کارگران ماه‌هاست که  معوقات مزدی طلب دارند، افزود: “جدا از معوقات مزدی از اردیبهشت ماه حق بیمه آنها به تامین اجتماعی پرداخت نشده است”.

از قرار معلوم اعضای شورای شهر لوشان و برخی نهادهایی مانند استانداری، فرمانداری و سازمان همیاری‌های شهرداری‌های استان گیلان پیگیر مشکل به وجود آمده هستند.

ادامه‌ی بیکاری ۱۲۰ کارگر یک معدن در تکاب

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۳۹۶/۰۵/۳۰، مدیرکل کار استان آذربایجان غربی از ادامه توقف فعالیت معدن طلای زرشوران خبر داد.

«رضا نقی‌زاده» اعلام کرد: “فعالیت واحد استخراج معدن طلای زرشوران همچنان متوقف است و به غیر نگهبانان از مجموع ۱۲۰ کارگر، هیچ فرد دیگری در این واحد معدنی فعالیت ندارد”.

وی در عین حال تاکید کرد که بخش کارخانه استحصال طلای معدن زرشوران همچنان فعالیت دارد و کارگرانی که در استخدام این بخش هستند، مشغول کار روزانه خود هستند.

این مقام دولتی بابیان اینکه درجریان مشکل پیش آمده میان کارفرما و پیمانکار معدن هستیم، افزود: “این وضعیت مانع فعالیت بازرسان اداره کار برای سرکشی از معدن نشده است اما به دلیل این مشکل، تاکنون پرداخت مطالبات مزدی کارگران واحد استخراج معدن زرشوران برای مدت پنج ماه به تاخیر افتاده است”.

نقی‌زاده گفت: “در همین رابطه کمیسیون کارگری شورای تامین فرمانداری پیگیر وضعیت این واحد معدنی و به ویژه وضعیت کارگران است”.

وی در عین حال افزود: “اداره کل کار استان آذربایجان غربی از طریق واحدهای زیر مجموعه خود آمادگی رسیدگی به مشکلات صنفی کارگران شاغل در واحد استخراج معدن طلای زرشوران را دارد اما تا این لحظه هیچ شکایتی از جانب کارگران این کارخانه در این اداره ثبت نشده و این وضعیت در حالی است که طبق اطلاعات این اداره قراردادهای شغلی این کارگران در آستانه تمام شدن قرار گرفته است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید