خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بازگرداندن آیت الله نکونام از بیمارستان به زندان

بازگرداندن آیت الله نکونام از بیمارستان به زندان

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، آیت الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد بیمار پس از دو هفته بستری شدن در یکی از بیمارستان های تهران، توسط نیروهای امنیتی از بیمارستانی که در تهران بستری بود به زندان ساحلی قم بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، آیت الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد بیمار پس از دو هفته بستری شدن در یکی از بیمارستان‌های تهران و با کنترل نسبی فشار و قند خون، در حالیکه از عوارض کلیوی و مشکلات چشمی رنج می‌برد، به زندان ساحلی قم منتقل شد.

یک منبع نزدیک به بیت این روحانی سرشناس به گزارشگر هرانا گفت: “سکته مغزی حاد دو طرفه و تنش های روحی مستمر در طول دو ماه بازداشت انفرادی و سی ماه زندان، باعث شده تا فشار و قند خون وی که هفتاد سال سن دارد، همواره با نوسانات شدید مواجه باشد، این عدم کنترل فشار خون سبب آسیب‌های دیگری از جمله تورم اعصاب بینایی و اتساع عروق چشمی و همچنین دفع پروتیین در ادرار و بیماری مزمن کلیوی شده است”.

این منبع در انتها تاکید کرد “این زندانی سیاسی هم اکنون نیاز به مراقبت‌های ویژه پزشکی و دوری از هر گونه تنش روانی دارد”.

لازم به یادآوری است نیمه شب نهم تیرماه آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد بیمار که با استفاده از مرخصی استعلاجی در بیرون از زندان به سر می برد علیرغم مخالفت پزشکان، توسط نیروهای امنیتی از بیمارستانی که در تهران بستری بود به زندان ساحلی قم بازگردانده شد ولی هفتم مردادماه به دلیل وخامت حال مجدد از زندان به بیمارستانی در تهران منتقل شد.

همچنین در ماه های اخیر پزشکی قانونی برای سومین بار رای به عدم توان تحمل حبس توسط این روحانی دربند داده بود.

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد.

محمدرضا نکونام با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.

وی که یک تجربه سکته مغزی را در زندان پشت سر گذاشته از افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی  رنج می برد. با این حال مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید