خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  سرنوشت نامعلوم تعدادی از بازداشت شدگان اهوازی

سرنوشت نامعلوم تعدادی از بازداشت شدگان اهوازی

خبرگزاری هرانا – اوایل تیر ماه سال جارى، اداره اطلاعات شهر اهواز تعدادی از شهروندان عرب ساکن شهرهای مختلف خوزستان را بازداشت کرد. علیرغم گذشت چند ماه از زمان بازداشت کماکان از سرنوشت آنها اطلاعی به دست نیامده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تیرماه سال جاری نیروهای اداره اطلاعات در شهر حمیدیه از توابع اهواز چندین تن از شهروندان سنی مذهب را بازداشت کردند، منصور شاخى ۱۹ ساله، باقر عبیداوى ۱۸ ساله ،مرتضى ساعدى ۲۲ ساله، حمزه ساعدى ۲۸  هویت چهار تن از بازداشت شدگان مذکور است که تاکنون احراز شده.

علیرغم گذشت حدود یک ماه از بازداشت این افراد کماکان از سرنوشت آنان خبری در دست نیست و پیگیری های خانواده های آنان نیز راه به جایی نبرده است.

لازم به یادآوری است پس از حمله به کلانتری ۲۲ کوى مجاهد شهر اهواز و قتل دو تن از درجه داران این مقر، نیروهاى امنیتی روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ راه هاى ورودى و خروجى منطقه ملاشیه در حومه غربى شهر اهواز را محاصره و به چند منزل در خیابان ۱۶ منطقه ملاشیه هجوم بردند.

طی درگیرى نیروهاى امنیتى “عدنان حردانى ۲۹ ساله” در اثر اصابت گلوله کشته شد.

منابع محلی می گویند پیش از قتل عدنان حردانی، در رابطه با حمله به کلانتری کوی مجاهد روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت چند فرد در منطقه اروندکنار در ۵۲ کیلومتری جنوب شهر آبادان -حدود ۳۰۰ متری خاک عراق- توسط نیروهاى امنیتى دستگیر شده اند اما از هویت آنها اطلاعى در دست نیست.

سپاه ولیعصر یا دستگاه قضایی در رابطه با درگیری مسلحانه، قتل عدنان حردانی و بازداشت شهروندان در اروندکنار تاکنون توضیح روشنی نداده است و ارتباط این افراد با حمله به کلانتری و قتل درجه داران نیروی انتظامی شفاف نیست.

پس از واقعه درگیری کلانتری کوی مجاهد و قتل عدنان هردانی تعداد پر شماری از شهروندان ساکن این منطقه در اوایل تیرماه دستگیر شدند.

در ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۶، محمد حردانى ۳۰ ساله، از اهالى ملاشیه توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت و او را به مکان نامعلومى منتقل کردند، “محمد حردانى” برادر “عدنان حردانى” است.

۸ مردادماه ۱۳۹۶ یک شهروند بنام “حسین هلالى” از اهالى کوت عبدالله که تحت تعقیب نیروهاى اداره اطلاعات بوده است در شهر اصفهان بازداشت و احتمالا به بازداشتگاه اطلاعات اهواز منتقل شده باشد.

یک منبع نزدیک به خانواده هاى دو تن از بازداشت شدگان مى گوید: “خانواده بازداشت شدگان با مراجعه مکرر به مقامات قضائی و نهادهاى امنیتى اما تا کنون هیچگونه خبر دقیقى از محل بازداشت این افراد به خانواده ها داده نشده است و حتى پاسخى روشن درباره وضعیت آنها ندادند”.

این منبع اضافه مى کند: “خانواده هاى بازداشت شدگان نسبت به وضعیت جسمى آنها و أخذ اعتراف اجبارى و شکنجه آنان نگران هستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید