خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶, 23rd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۵/۲۱ ساعت ۱۰:۱۳:۱۳

    خانه  > کارگران  >  بیکاری و معوقات مزدی در ۷۹ واحد صنعتی

بیکاری و معوقات مزدی در ۷۹ واحد صنعتی

خبرگزاری هرانا – مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت که در حال حاضر از سه هزار واحد صنعتی استان مرکزی ۷۸ واحد مشکل کارگری دارند و حقوق کارگران‌شان معوق شده است. همچنین با تعطیلی کارخانه بستنی عسل در سنندج، ۱۲۰ کارگر این کارخانه قدیمی بیکار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اراک امروز، محمدتقی آبایی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی مورخ ۱۸ مردادماه، با بیان اینکه ۶۵ درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، گفت: “استان مرکزی استان صنعتی و کارگری است که به رغم داشتن سه هزار واحد صنعتی و تولیدی تنها تعداد دو هزار و ۶۰۰ واحد آن فعال هستند و بیش از ۵ کارگر در این واحدها اشتغال دارند”.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکار استان در بهار امسال براساس مرکز آمار  ۷.۴ درصد بوده است، استان مرکزی پایین‌ترین میزان بیکاری را در بین استان‌های کشور براساس گزارش مرکز آمار به خود اختصاص داده است.

شناسایی ۳۵ هزار متقاضی کار در استان مرکزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با اشاره به اینکه در استان مرکزی ۳۵ هزار نفر جویای کار هستند، افزود: “البته تعداد بیکاران بیش از این است و  این تعداد متقاضی جویای کار هستند”.

وی به مشکلات کارگری استان هم اشاره‌ای کرد و گفت: “متاسفانه آن طوری که از سوی برخی از رسانه‌ها اعلام می شود وضعیت استان از لحاظ کارگری خیلی هم بد نیست”.

حقوق معوق کارگران در ۷۸ واحد تولیدی استان مرکزی

آبایی بیان کرد: “در حال حاضر از سه هزار واحد صنعتی استان مرکزی ۷۸ واحد مشکل کارگری دارند و حقوق کارگرانشان معوق شده است”.

وی با اشاره به اینکه کمتر از ۳ درصد از واحدهای تولید استان مرکزی حقوق کارگرانشان معوق است افزود: “این موضوع امری طبیعی است و شرایط استان مطلوب است”.

پرداخت ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی به سفر اخبر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ۴ مردادماه به استان اشاره کرد و گفت: “در این سفر پرداخت ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان مصوب شد که این میزان تسهیلات نسبت به سال‌های قبل ۵ برابر رشد داشته است”.

آبایی اظهار کرد: “این منابع توسط بانک‌های توسعه تعاون و بانک ملت پرداخت می‌شود که امیدواریم با تخصیص ۱۰۰ درصدی شاهد کاهش بیکاری استان باشیم”.

بیکاری ۱۲۰ کارگر بستنی عسلِ کردستان

به گزارش ۱۳۹۶/۰۵/۱۸، ایلنا، با تعطیلی کارخانه بستنی عسل در سنندج، ۱۲۰ کارگر این کارخانه قدیمی بیکار شدند. کارفرما می‌گوید: “تسهیلات وعده داده شده، پرداخت نشد”.

چندماهی است که بستنی «عسلِ کردستان» تعطیل شده و ۱۲۰ کارگر این کارخانه بیکار شده‌اند.

این کارگران بعد از شبِ عید دیگر به سر کار بازنگشتند و آنها اکنون نزدیک به پنج ماه است بیکارند. یکی از این کارگران می‌گوید: “مگر در کردستان چند کارخانه است که اگر یکی تعطیل شد، برویم سراغ یکی دیگر و استخدام شویم؟ بستنی عسل که تعطیل شد؛ خانه‌نشین شدیم”.

سیدجمال ساعدی (مدیرعامل و سهامدار دو مجموعه بستنی عسل و کشت و صنعت برکت کردستان) نیز درباره دلایل تعطیلی کارخانه خود می‌گوید: “بدون حمایت، استارت زدن و شروع دوباره امکان ندارد”.

این کارفرما به شرحِ ماوقع می‌پردازد و می‌گوید: “کارخانه بستنی عسل اولین کارخانه بستنی در کردستان است که در ده سال گذشته در عرصه اقتصاد فعال بوده و حتی به کشورهای همسایه صادرات هم داشته‌است”.

او در ادامه می‌افزاید: ۱۲۰ پرسنل داشتیم؛ سال ۹۴ طرح توسعهٔ مجتمع را به بهره‌برداری رساندیم، در کنار آن گاوداری هم زدیم که به بهره‌برداری رسید و ۵۰۰ راس دام داشتیم. برای طرح توسعه نیز ۷۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردیم و در ضمن قرار بود کارگروه حمایت از صنایع از صندوق توسعه ملی، ۴۰ میلیارد تومان به ما بپردازد که هنوز نپرداخته‌اند.

ساعدی می‌گوید: “تا شب عید هم بدون حمایت و با هزینه شخصی چرخ کارخانه را گرداندیم تا اینکه درنهایت به بی‌پولی خوردیم و مجبور شدیم تعطیل کنیم”.

او می‌گوید: “بیشتر پرسنل ما خانم هستند و این بیکاری به آن‌ها بسیار فشار می‌آورد؛ امیدواریم مسئولان حمایت کنند تا دوباره کار‌ها روی ریل بیفتد و کارگران به سر کار بازگردند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید