خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  شش قاچاقچی گیاه راهی زندان شدند

شش قاچاقچی گیاه راهی زندان شدند

خبرگزاری هرانا – شش قاچاقچی گونه های گیاهی با ارزش و گرانقیمت امسال دستگیر و با حکم قضایی راهی زندان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، حمید خزایی بیان کرد: “به منظور کشت زراعی گیاهان دارویی در راستای اجرای طرح جامع آبخیزداری بذر گیاهان دارویی نظیر موسیر در اختیار مردم قرار گرفت”.

وی اضافه کرد: “فراهم کردن زمینه زراعی کردن گیاهان دارویی از تخریب عرصه های ملی و انقراض گونه های کمیاب جلوگیری می کند”.

وی اظهار کرد: “زارعی کردن گیاهان دارویی موجب کشت آن در محدوده ای خارج از منابع ملی شده و این اقدام موجب حفظ عرصه های ملی می شود”.

کارشناس اداره جنگل و مرتع منابع طبیعی همدان گفت: “یکی از اولویت های محوری منابع طبیعی مشارکت دادن مردم در حفاظت از این منابع خدادادی است”.

خزایی افزود: “توانمند سازی بهره برداران و جوامع محلی حاشیه منابع طبیعی موجب تلاش آنها به عنوان ذی نفع برای حفاظت از طبیعت می شود”.

وی اضافه کرد: “با زارعی کردن کشت موسیر در جوامع محلی حاشیه منابع طبیعی برای آنها یک منبع درآمد زایی ایجاد شده است”.

استان همدان دارای یک هزار و۵۰۰ گونه گیاهی است و بر اساس آخرین یافته های تحقیقی بیش از۳۱۵ گونه دارویی خودرو در اراضی ملی استان همدان شناسایی شده است که مهمترین آنها رازیانه ، پنیرک، آویشن، بابونه، اسپند، گاوزبان، ریواس، کنگر، گلپر، بومادران، خاک شیر، سماق، نسترن وحشی و مریم گلی است.

علاوه بر این، گونه های معطر، دارویی و صنعتی به صورت پراکنده در اراضی همدان یافت شده و بخشی از آنها نظیر سیر، رازیانه، گشنیز، کلزا و سیاهدانه در بخش کشاورزی به صورت انبوه تولید می شوند.

۶ قاچاقچی گونه های گیاهی با ارزش و گرانقیمت امسال دستگیر و با حکم قضایی راهی زندان شدند.

این افراد غیربومی و استان های جنوبی با استفاده از خودروی باری برای قاچاق گونه هایی نظیر موسیر، کتیرا، محصولات جنگلی و مرتعی به همدان آمده بودند.

استان همدان دارای ۹۰۵ هزار هکتار اراضی ملی است که بیش از ۴۲ هزار هکتار از آن جنگل های طبیعی، دست کاشت و اراضی جنگلی است.

۸۲۲ هزار هکتار اراضی ملی همدان به صورت مرتع است که از نظر پوشش گیاهی به سه درجه مرتع خوب متوسط و فقیر دسته بندی می شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید