خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  شکارچیان متخلف بازداشت شدند

شکارچیان متخلف بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – عاملین شکار بیرحمانه دو شوکا به همراه اسلحه قاچاق در زیارت گرگان دستگیر شدند. علاوه بر مجازات حبس برای شکار غیرمجاز و نگهداری سلاح غیرقانونی، بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت هر شوکا معادل ۳۵۰ میلیون ریال تعیین شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، روز (پنجشنبه ۹۶/۵/۱۲) به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در محدوده جنگلی روستای زیارت، نیروهای یگان محیط زیست گرگان عازم محدوده مورد نظر شدند.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: “محیط بانان به جست و جوی منطقه و کنترل مسیرهای ورودی و خروجی با همکاری مامورین نیروی انتظامی پرداخته و پس از مدتی به یک خودروی وانت مزدا مشکوک شدند”.

احمد دباغیان اظهار داشت: “مامورین خودروی مذکور را متوقف نموده و به تفیش آن پرداختند”.

در بازرسی از این خودرو لاشه دو شوکا، یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو غیرمجاز (قاچاق)، یک قبضه اسلحه شکاری دولول، ۵ عدد فشنگ برنو، ۱۵ عدد فشنگ ساچمه زنی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

شکارچیان متخلف کله، پاچه و بخشی از لاشه یکی از شوکاها را درون جنگل خورده بودند.

در این رابطه دو شکارچی متخلف بازداشت و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین با دستور مقام قضایی تا روز شنبه روانه بازداشتگاه شدند.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت هر شوکا معادل ۳۵۰ میلیون ریال تعیین شده است. بنایراین متهمین می بایست مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهند شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید