خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶, 23rd of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ساعت ۱۴:۳۰:۰۴

    خانه  > کودکان  >  کمالی پور: لایحه حمایت از حقوق‌کودکان فرصتی برای افزایش سن ازدواج

کمالی پور: لایحه حمایت از حقوق‌کودکان فرصتی برای افزایش سن ازدواج

خبرگزاری هرانا – یحیی کمالی پور عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به گسترش ازدواج‌های اجباری و اختلالات روحی دختران، گفت که لایحه حمایت از حقوق‌کودکان فرصت مناسبی برای افزایش سن ازدواج دختران است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، یحیی کمالی پور در خصوص افزایش سن ازدواج دختران، گفت: “شرایط ازدواج آمادگی جسمانی و روحی و عقلانی لازم دارد، اخیرا ازدواج‌ها با حکم عقلی دادگاه یا افزایش ازدواج‌های اجباری سنتی تنها موجب افزایش طلاق و ایجاد مخاطرات برای دخترانی شده که در سن کودکی ازدواج کرده‌اند”.

افزایش ازدواج های اجباری در سایه فقر و اعتیاد والدین

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: “ازدواج دختران در سنین کودکی و کمتر از سن قانونی سبب روی آوردن آنها به آسیب های مختلف و بروز اختلالات روحی در بین آنها شده است، بنابراین هم اکنون که لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در حال بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی است می توان به موضوع اهش سن ازدواج در آن پرداخت”.

وی با بیان اینکه سن معقولی باید برای ازدواج دختران در نظر گرفته شود، افزود: “متاسفانه برخی از والدین به علت فقر اقتصادی، اعتیاد و سایر مسائل دختران خود را مجبور به ازدواج در سنین کودکی می‌کنند، دخترانی که به لحاظ روحی و جسمی شرایط زندگی مشترک را ندارند لذا باید به هر ترتیبی مانع این ازدواج‌ها شد که لایحه مذکور فرصت خوبی است”.

اطلس کودک‌آزاری در حوزه پیشگیری و شناخت کانون‌های هدف موثر است

کمالی پور در خصوص تدوین اطلس کودک‌آزاری، گفت: “در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان پیش‌بینی‌های لازم برای تقویت حمایت از کودکان انجام گرفته، اقدامات در حوزه پیشگیری، شناخت کانون هدف و موارد آسیب پذیر اما باید در دستور کار قرار گیرد ولی در سایر موارد لایحه جامع و کامل است لذا نیازی به تهیه اطلس نیست”.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: “اطلس کودک‌آزاری اگر حوزه پیشگیری و شناخت کانون‌های هدف را شامل شود، می‌توان به تدوین آن پرداخت”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید