خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تناقض تبعیض مذهبی و نجات جان زندانی؛ عفو سه محکوم به اعدام از بابت جرایم مواد مخدر به دلیل حفظ قرآن

تناقض تبعیض مذهبی و نجات جان زندانی؛ عفو سه محکوم به اعدام از بابت جرایم مواد مخدر به دلیل حفظ قرآن

خبرگزاری هرانا – سه زندانی که از بابت جرایم مواد مخدر محکوم به اعدام شده بودند به دلیل “حفظ قرآن” با کاهش حکم روبرو شده و از اعدام نجات یافتند. مدیرکل زندانهای استان مرکزی که این خبر را داد اندکی پیش از اعمال عفو مشابهی برای ۴ زندانی محکوم به اعدام در این استان خبر داده بود. هر چند توقف حکم اعدام امری پسندیده است اما استفاده از دلایل مذهبی برای این توقف تداوم یک رویه تبعیض آمیز بین زندانیان محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) استان مرکزی، روابط عمومی اداره‌کل زندان‌های استان مرکزی در جلسه شورای اداری زندان‌های استان موافقت با تخفیف حکم اعدام به ابد ۳ زندانی حافظ قرآن کریم را اعلام کرد.

علی عباس فلاحتی مطلق، مدیرکل زندان‌های استان در این جلسه با اشاره به بازخورد و نتایج خوب فعالیتهای اندرزگاه قرآنی اردوگاه کاردرمانی استان گفت: “نمود بارز این اقدامات موافقت عفو تعداد ۳ زندانی حافظ کل قرآن کریم طی چند سال اخیر و ۳ زندانی در سال جاری  توسط رئیس قوه قضائیه از حکم اعدام به ابد بوده است”.

پیشتر نیز حکم زندانی «ع – ک» که به اتهام مواد مخدر مدت ۳ سال در اردوگاه کار درمانی استان مرکزی تحمل کیفر می‌کرد و منتظر اجرای حکم اعدام بود به دلیل “شرکت در برنامه‌های فرهنگی و حفظ کل قرآن” با یک درجه تخفیف از اعدام به ابد تقلیل یافت.

توقف حکم اعدام در هر حالتی امری پسندیده است اما استفاده از باورها و امتیازاتی که زندانیان به دلایل مذهبی بدست می آورند اتخاد رویه ای تبعیض آمیز است در مقایسه با زندانیانی که مذهبی نیستند یا پیرو دین دیگری هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید