خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۵/۰۸ ساعت ۱۹:۳۷:۵۲

    خانه  > سایر گروهها  >  حکم نهایی حمله‌کنندگان به سفارت عربستان: فقط سه تا شش ماه حبس

حکم نهایی حمله‌کنندگان به سفارت عربستان: فقط سه تا شش ماه حبس

خبرگزاری هرانا – در حالی که تعداد زیادی از کنشگران مدنی به خاطر استفاده از بدیهی ترین حقوق انسانی و قانونی خود از جمله حق آزادی اندیشه و بیان و برپایی تجمعات مسالمت آمیز در پشت میله های زندان احکام حبس های بلند مدت خود را سپری می کنند، تعداد انگشت شماری از جمع نیروهای مورد حمایت بعضی نهادهای حکومتی که به سفارت کشور عربستان حمله کرده و موجب خسران به کشور شدند محاکمه و نهایتا به چند ماه حبس کوتاه مدت محکوم شدند. دوگانگی قضایی آنچنان جدی است که حتی انتظار اجرای همین احکام کوتاه مدت هم نمی رود.

به گزارش هرانا، مصطفی شعبانی وکیل تعدادی ازمتعرضان به سفارت عربستان روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار قضایی ایرنا با بیان اینکه دادگاه تجدیدنظر این متهمان در شعبه ۵۳ دادگاه تجدیدنظر تهران برگزار شد، افزود: حکم نخستین و آخرین جلسه دادگاه تجدیدنظر ۱۰ نفر از متعرضان به سفارت عربستان که ۱۹ تیرماه در شعبه ۵۳ دادگاه تجدیدنظر تهران برگزار شده بود، صادر و به ما ابلاغ شد.

وکیل تعدادی از مهاجمان به سفارت عربستان اظهارکرد: براساس حکم دادگاه تجدیدنظر، همان رای دادگاه بدوی برای ۱۰ نفر از متهمان اعتراض کننده به رای بدوی، صادر شده است.

به گفته شعبانی، در رای دادگاه بدوی، پنج متهم به سه ماه حبس و پنج متهم به شش ماه حبس محکوم شده بودند.

شعبانی با بیان اینکه چهار متهم روحانی نیز در این پرونده حضور داشتند، اظهارکرده بود، پرونده این چهار نفر در دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی شده است.

دادگاه متعرضان به سفارت عربستان، ۲۸ و ۲۹ تیر پارسال در شعبه ١٠۶٠دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی فرشید دهقان برگزار شد.

پرونده حمله به سفارت عربستان با شکایت دادستانی تهران به اتهام تخریب عمدی سفارت و اخلال در نظم عمومی تشکیل شد که دادگاه در ارتباط با اتهام اخلال درنظم عمومی برای متهمان حکم صادر کرد اما به خاطر نبود شاکی خصوصی، به اتهام تخریب عمدی سفارت رسیدگی نکرد و پرونده را به دادسرا بازگرداند.

دادگاههای غیرعلنی و غیرشفاف تعداد انگشت شماری از مجموع افرادی که به اماکن دیپلماتیک کشور عربستان حمله کردند و موجبات خسران به کشور را فراهم کردند در حالی برگزار و نهایتا به صدور چند حکم سبک منجر شد که هم اکنون شهروندان ایرانی زیادی به خاطر استفاده از بدیهی ترین حقوق قانونی و انسانی خود از جمله شرکت در تجمعات مسالمت آمیز در حال تحمل احکام سنگین حبس خود هستند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید