خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶, 23rd of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۵/۰۸ ساعت ۱:۰۲:۵۲

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  تناقض تبعیض مذهبی و نجات جان زندانی؛ عفو چهار محکوم به اعدام از بابت جرایم مواد مخدر به دلیل حفظ قرآن

تناقض تبعیض مذهبی و نجات جان زندانی؛ عفو چهار محکوم به اعدام از بابت جرایم مواد مخدر به دلیل حفظ قرآن

خبرگزاری هرانا – زندانی که به جرم نگهداری ۲ کیلوگرم مواد مخدر شیشه محکوم به اعدام شده بود به دلیل “حفظ قرآن” با کاهش حکم روبرو شد و از اعدام نجات یافت. مدیرکل زندانهای استان مرکزی مدعی شد این چهارمین مورد در این استان است که فرد محکوم به اعدام بخاطر “حفظ قرآن” از اعدام نجات می یابد. هر چند توقف حکم اعدام امری پسندیده است اما استفاده از دلایل مذهبی برای این توقف تداوم یک رویه تبعیض آمیز بین زندانیان محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) استان مرکزی، حکم زندانی «ع – ک» که به اتهام مواد مخدر مدت ۳ سال در اردوگاه کار درمانی استان مرکزی تحمل کیفر می‌کرد و منتظر اجرای حکم اعدام بود به دلیل “شرکت در برنامه‌های فرهنگی و حفظ کل قرآن” با یک درجه تخفیف از اعدام به ابد تقلیل یافت.

عبداللهی، رئیس کل دادگستری  استان مرکزی در مراسم جشن ویژه ولادت [امام] رضا با اعلام این خبر گفت: “با توجه به حفظ کل قرآن توسط این زندانی تخفیف مجازات نامبرده از اعدام به حبس ابد طی شرحی  به معاون رئیس قوه قضائیه اعلام و نهایتا با موافقت آیت‌الله لاریجانی نامبرده از مجازات اعدام رهایی یافت”.

مدیرکل زندان‌های استان مرکزی در خصوص زندانی  مواد مخدر  محکوم به اعدام افزود: “زندانی «ع-ک» ۴۵ ساله  با تحصیلات فوق لیسانس۳ سال قبل به جرم نگهداری ۲ کیلوگرم شیشه دستگیر و تحویل اردوگاه کاردرمانی و حرفه آموزی استان مرکزی شد که با تلاش و اراده و پشتکار خود با توجه به حفظ کل قرآن کریم و موافقت مسئولین قضایی استان و کشور مورد عفو از اعدام به ابد قرار گرفت”.

به گفته فلاحتی مطلق  این زندانی چهارمین مورد از افراد مورد عفو قرار گرفته در زمینه حفظ قرآن در زندان‌های این استان است.

توقف حکم اعدام در هر حالتی امری پسندیده است اما استفاده از باورها و امتیازاتی که زندانیان به دلایل مذهبی بدست می آورند اتخاد رویه ای تبعیض آمیز است در مقایسه با زندانیانی که مذهبی نیستند یا پیرو دین دیگری هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید