خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۵/۰۶ ساعت ۲۰:۳۶:۵۸

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق برای دو تبعه خارجی

صدور حکم شلاق برای دو تبعه خارجی

خبرگزاری هرانا – دو مرد افغانستانی که متهم به برقراری رابطه “نامشروع” با دختری ۱۶ ساله از اتباع افغانستان در منطقه ورامین بودند هر یک به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شدند. آنها در دادگاه اولیه به اتهام تجاوز به اعدام محکوم شده بودند اما در مرحله تجدیدنظر از اتهام تجاوز تبرئه و صرفا از بابت “رابطه نامشرع” محکوم شدند. میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، دو مرد افغانستانی که پیش از این به جرم آزار و اذیت دختر نوجوان هموطنشان به اعدام محکوم شده بودند، پس از بررسی دوباره پرونده‌شان، از اتهام تعرض تبرئه شدند و از مرگ نجات یافتند.

۱۹ مرداد ۹۲ دختری ۱۶ ساله، اهل افغانستان با مراجعه به یکی از کلانتری‌های ورامین از آزار و اذیت خود توسط دو پسر خبر داد و گفت: «مدتی قبل تلفن همراهم را گم کرده بودم که پسری ایرانی به نام رامین آن را پیدا کرد. او برای تحویل دادن آن در یک رستوران با من قرار گذاشت، اما پس از این‌که غذا خوردیم، مدعی شد تلفنم را با خود نیاورده است. او با یکی از دوستانش تماس گرفت و دوستش با یک دستگاه موتور آمد. سپس مرا سوار موتور کردند و به زور به باغی در حوالی ورامین بردند. آنجا به چهار مرد افغانستانی زنگ زدند و وقتی آنها آمدند، مرا مورد آزار و اذیت قرار دادند. آنها از این کار خود فیلم هم تهیه کردند.»

با ثبت این شکایت، دستگیری متهمان در دستور کار قرار گرفت، اما با وجود جست‌وجوهای گسترده، فقط سه نفر از متهمان، شامل رامین (متهم ایرانی) و دو پسر افغانستانی دستگیر شدند.

پرونده آنها برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد و قضات هر دو افغانستانی را با توجه به دلایل پرونده، به جرم آزار و اذیت به اعدام و رامین را به جرم آدم‌ربایی به ۱۵ سال حبس محکوم کردند.

این احکام با اعتراض متهمان افغانستانی در دیوان عالی کشور رد شد تا پرونده برای بررسی مجدد به شعبه هشتم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضیحسین اصغرزاده فرستاده شود. قضات این شعبه قبل از برگزاری جلسه رسمی دادگاه، به بررسی ادعای شاکی پرداختند.

بررسی‌های آنها نشان می‌داد او در منطقه به رفتارهای غیراخلاقی مشهور است. از طرفی بررسی دوربین‌های مداربسته رستوران نیز نشانه‌ای از ربایش نداشت.
صاحب رستوران هم در تحقیقات گفت که شاکی هنگام خروج، کارت او را گرفته تا دفعه بعد نیز برای تفریح به همانجا مراجعه کند. پس از کسب این مدارک، جلسه رسیدگی در شعبه هشتم برگزار شد. شاکی بار دیگر تقاضای مجازات کرد، اما دو متهم افغانستانی خود را بی‌گناه دانستند.

در پایان دادگاه قضات وارد شور شدند و هر دو متهم افغانستانی را از اتهام آزار و اذیت و آدم‌ربایی تبرئه و به جرم ارتباط نامشروع به ۹۹ ضربه شلاق محکوم کردند.

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید