خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶, 16th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۵/۰۱ ساعت ۲۳:۱۷:۵۸

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  مصطفی دهباشی زاده با تودیع وثیقه آزاد شد

مصطفی دهباشی زاده با تودیع وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – مصطفی دهباشی زاده، فعال سیاسی اهل یزد روز جاری با تودیع وثیقه از زندان این شهر آزاد شد. آقای دهباشی زاده علاوه بر سابقه محکومیت به دلایل عقیدتی، پرونده ای مفتوح در شعبه پنجم بازپرسی دادگاه انقلاب یزد دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مصطفی دهباشی زاده، فعال سیاسی ساکن یزد پس از حدود ۶ روز بازداشت با تودیع وثیقه امروز با تودیع وثیقه ای معادل ۵۰ میلیون تومان از محل زندان این شهر تا زمان دادرسی به پرونده آزاد شد.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود این فعال سیاسی مورخ ۲۵ تیرماه توسط ضابطان قضایی بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود.

هر چند دلیل این بازداشت بصورت دقیق مشخص نیست با اینحال گفته میشود در ارتباط با اعتراض آقای دهباشی نسبت به رفتار دادستان رسیدگی کننده به پرونده صورت گرفته است.

این فعال سیاسی اندکی قبل، مورخ دهم تیرماه سال جاری از سوی شعبه پنجم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان یزد فراخوانده شد که پس از حضور در محل مورد تفهیم اتهاماتی از جمله تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام قرار گرفت.

یک منبع مطلع پیش تر در این رابطه به هرانا گفته بود “اتهامات آقای دهباشی زاده بخاطر انتشار مطالبی در دفاع از زندانیان سیاسی، یادداشت های انتقادی درمورد مسئولان حکومتی حاضر ایران و دولتی سابق بوده که به دستور دادستانی این شهرستان و از سوی پلیس فتای استان یزد جمع آوری و پرونده سازی شده بود.”

این منبع مطلع تاکید کرد: “آقای مصطفی دهباشی زاده متولد ۱۳۴۴ برادر شهید و خود از جانبازان شیمیایی جنگ است که در استان یزد به فعالیت سیاسی می پردازد.”

لازم به اشاره است آقای دهباشی زاده پیش از این نیز چندبار به اتهامات مشابه دادگاهی شده است.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال۸۸ پرونده ای به اتهام ارتباط با رسانه های بیگانه، تشویش اذهان عمومی و اقدام به قصد براندازی حکومت علیه آقای دهباشی زاده در دادگاه انقلاب یزد تشکیل شد که در نهایت این فعال سیاسی به پرداخت جزای نقدی از بابت آن محکوم شد.

آقای دهباشی زاده بار دیگر در سال۸۹ به اتهامات؛ تخریب اموال عمومی، برخورد با ماموران نیروی انتظامی و تجمع غیرقانونی در میدان فرهنگ یزد محاکمه و در این پرونده به هفتاد ضربه شلاق و یک سال حبس محکوم گردید که در دادگاه تجدیدنظر حکم شلاق ایشان تائید و زندان از یکسال به سه ماه حبس تعلیقی تبدیل شد.

در پی اجرای حکم شلاق آقای دهباشی زاده وی به نشانه اعتراض مقابل ساختمان بنیاد جانبازان یزد رفته و خود را حلق آویز می کند که با کمک حاضرین در محل، نجات پیدا می کند.

پس از صدور حکم حبس تعلیقی این فعال سیاسی اهل یزد در سال ۸۹، وی صرفا زمانی که برای سفر حج اقدام می کند، متوجه می شود که ممنوع الخروج است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید