خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  نزار زکا از بیمارستان به زندان بازگردانده شد

نزار زکا از بیمارستان به زندان بازگردانده شد

خبرگزاری هرانا – نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین که در بیست و سومین روز اعتصاب غذای خود به سر می برد، پس از یک روز بستری شدن در بیمارستان، علیرغم شرایط نامناسب جسمی روز گذشته به زندان اوین بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین که از هشتم تیرماه سال جاری در اعتصاب غذا به سر می برد، پس از یک روز بستری شدن در بیمارستان، علیرغم شرایط نامناسب جسمی روز گذشته به زندان بازگردانده شد.

آقای زکا که اقامت ایالات متحده آمریکا را دارد، در پی اعصاب غذا، دچار ده کیلوگرم کاهش وزن و افت شدید فشارخون و ضربان قلب شده است. وی روز ۲۸ تیرماه به بیمارستان نامعلومی در تهران منتقل شده بود.

یک منبع آگاه از وضعیت این زندانی، ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “این زندانی با تاکید بر تحقق مطالباتش اعلام کرده است که یا مرگ یا آزادی. همچنین، روز گذشته تهدید به اعتصاب تر (پرهیز از نوشیدن مایعات از جمله آب) نموده است. آقای زکا از استفاده دارو و اعزام به بهداری زندان هم خودداری می کند.”

نزار زکا، ۵۰ ساله،که دارای اقامت دائم آمریکا است،‌ کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و برای یک مؤسسه غیرانتفاعی فناوری اطلاعات در واشینگتن کار می‌کرد.

این شهروند لبنانی در روز ۲۷ شهریور سال ۹۴ در پنجمین سفر خود به ایران به دست مأموران امنیتی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

نزار زکا سال گذشته به ۱۰ سال زندان و چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شده است.

مقام‌های امنیتی ایران و سپاه نزار زکا را به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم کرده اند، اما خانواده او این اتهامات را رد کرده‌ است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید