خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶, 24th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ساعت ۱۱:۴۵:۵۴

    خانه  > زندانیان  >  وزارت خارجه آمریکا و همسر دانشجوی آمریکایی-چینی بازداشت شده در ایران خواستار آزادی او شدند

وزارت خارجه آمریکا و همسر دانشجوی آمریکایی-چینی بازداشت شده در ایران خواستار آزادی او شدند

خبرگزاری هرانا – همسر دانشجویی آمریکایی چینی بازداشت شده در ایران از مقامات جمهوری اسلامی خواستار آزادی و بازگشت او نزد خانواده‌اش شد.

به گزارش هرانا به نقل از صدای آمریکا، «هوا کیو» همسر «زی یو وانگ»، دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون آمریکا که در ایران زندانی است در نخستین اظهارنظر درباره زندانی شدن همسرش، او را مردی با ملاحظه، متفکر و مهربان ترین مردی که میشناسد عنوان کرد.

همسر آقای وانگ در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۷ تیر توسط دانشگاه پرینستون در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، با بیان اینکه فرزند چهارساله آنها پس از حدود یکسال دوری از پدر به شدت دلتنگ اوست، گفت باور دارد که همسر او دست به جاسوسی، اتهامی که به خاطر آن ناعادلانه زندانی شده، نزده است.

همسر آقای وانگ اضافه کرد: «ما همچنان امیدوار هستیم که مقامات ایران او را آزاد کرده و اجازه دهند نزد خانوانده اش بازگردد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مسئولان دانشگاه پرینستون نوشت که این دانشگاه با خانوانده، وکلا و مسئولان دولت آمریکا همکاری نزدیکی داشته تا اطمینان حاصل کند آقای وانگ در دادگاه تجدید نظر حکم آزادی گرفته و باز می‌گردد.

دستگاه قضایی ایران روز یکشنبه اعلام کرد زی یو وانگ، دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه پرینستون آمریکا و شهروند آمریکا به اتهام جاسوسی حکم ۱۰ سال زندان صادر کرد. او امکان تجدیدنظر به این حکم دارد.

در پی این سخنان آقای اژه‌ای، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این خبر به وبسایت شبکه خبری سی ان ان گفت: «آمریکا خواستار آزادی فوری تمامی آمریکایی‌هایی است که به صورت ظالمانه در ایران بازداشت شده‌اند تا آنان بتوانند به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا از اینکه حکومت ایران همچنان به بازداشت شهروندان آمریکایی و خارجی به اتهامات مربوط به امنیت ملی ادامه می‌دهد، انتقاد کرد.

مقامات دانشگاه پرینستون نیز با اعلام اینکه آقای وانگ دانشجوی تاریخ در مقطع دکتراست و در حال تحقیق روی مدارک تاریخی دوره قاجار بوده است، اتهام جاسوسی علیه او را رد کردند.

دولت ترامپ خواستار آزادی دانشجوی آمریکایی و دیگر زندانیان از ایران شد

در گزارشی مرتبط صدای آمریکا گفت دولت ترامپ روز سه شنبه خواستار آزادی «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی از ایران شد. هیتر نورث، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای این خبر را داد.

خانم نورث روز سه شنبه ۲۷ تیر اعلام کرد: رژیم ایران به بازداشت شهروندان آمریکایی و دیگر شهروندان خارجی به اتهامات ساختگی امنی ملی ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت ما از ایران می خواهیم شهروندان آمریکایی از جمله باقر و سیامک نمازی و «زی یو وانگ» و دیگر زندانیانی که ناعادلانه بازداشت هستند را آزاد کند تا به خانواده هایشان بپیوندند.

به گفته خانم نورث، گزارش هایی موجب نگرانی آمریکا درباره سلامت جسمی نمازی ها و وانگ شده و ایران باید فورا همه این زندانیان آمریکایی را براساس اقدام انسان دوستانه آزاد کند.

روز یکشنبه مقام های قضایی ایران اعلام کردند که محقق آمریکایی به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

دانشگاه پرینستون تایید کرد که محقق این دانشگاه «زی یو وانگ» که متولد چین و شهروند آمریکا است، در مقطع پی اچ دی تاریخ تحصیل می کرد.

آقای وانگ دانشجوی دوره چهارساله دکترا در دانشکده تاریخ دانشگاه پرینستون است.

براساس اطلاعیه دانشگاه پرینستون، او در حوزه اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ تاریخ اروپا تحقیق می کند.

این اطلاعیه می افزاید: “این دانشجوی آمریکایی اواخر تابستان گذشته، زمانی که درباره تاریخ اداری و فرهنگی سلسه قاجار برای دوره دکترایش تحقیق می کرد، بازداشت شد. از زمان بازداشت او، دانشگاه پرینستون با خانواده و دولت آمریکا همکاری داشت تا زمینه آزادی زودتر او را فراهم کند”.

دانشگاه پرینستون در بیانیه خود تاکید کرده که اتهامات علیه آقای وانگ را رد می کند و این خلاف ارتباطات و فعالیت های دانشگاهی اوست. دانشگاه پرینستون و خانواده این دانشجو امیدوار است بعد از جلسه تجدیدنظر، او از زندان آزاد شود.

روز سه شنبه همسر آقای وانگ در اولین بیانیه که توسط دانشگاه پرینستون منتشر شده، همسرش را مرد مهربانی معرفی کرد و گفت یک پسر چهارساله دارند.

خانم «هوا او» در بیانیه خود یادآور شده دل پسرشان برای پدر تنگ شده و بیش از یک سال است که او را ندیده است. به گفته همسر این دانشجوی آمریکایی، آقای وانگ کار اشتباهی نکرده است.

مرکز حقوق بشر در ایران، یک مرکز مستقل که مقر آن در نیویورک است، می گوید دست کم ۱۲ نفر با ملیت خارجی عمدتا از کشورهای غربی در ایران زندانی هستند که علاوه بر نمازی ها می شود به کاران وفاداری اشاره کرد.

هادی قائمی مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در ایران می گوید در حالیکه خارجی ها مجاز به سفر به ایران هستند، ما دوباره و دوباره شاهدیم که در یک بازی سیاسی، از سوی تندروها بازداشت می شوند تا به عنوان گروگان در مواجه با کشورهای غربی معامله کنند.

به گفته آقای قائمی، دولت روحانی سعی دارد ایران را به عنوان مکانی آزاد برای گردشگران مطرح کند اما بازداشت و زندانی کردن شهروندان خارجی و برخورد سیاسی دستگاه قضایی با آنها پیام متفاوتی می فرستد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید