خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶, 23rd of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ ساعت ۰:۳۴:۴۱

    خانه  > دسته‌بندی نشده  >  گزارشی از سه اعدام و یک بخشش در زندان مرکزی ارومیه

گزارشی از سه اعدام و یک بخشش در زندان مرکزی ارومیه

خبرگزاری هرانا – پس از گذشت چند روز از اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان مرکزی ارومیه، اعدام آنان تایید و هویت اعدام شدگان احراز شد. همزمان از همین محل گزارش می شود یک زن متهم به اعدام با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت و به بند عمومی خود بازگشت.

به گزارش هرانا، ماف نیوز، رسانه خبری مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی دو گزارش جداگانه از تایید اجرای حکم اعدام سه زندانی و احراز هویت آنان در کنار نجات یک زن محکوم به اعدام از چوبه دار خبر داد.

در گزارش نخست این نهاد مدنی آمده است “شلیر خسروی بعد از انتقال به سلول انفرادی در روز ۲۰ تیرماه سال ۱۳۹۶ خورشیدی جهت اجرای حکم اعدام، مجددا به بند نسوان بازگردانده شد و از سوی اولیای دم مقتول بخشیده‌ شد.”

شلیر خسروی زن ۳۳ ساله از اهالی شهرستان بوکان است که حدود سه سال و نیم قبل به اتهام قتل عمد بازداشت و‌ با اعتراف به ارتکاب قتل در مراحل بازجویی و دادرسی، از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شده بود.

طبق ماده‌ی ۲۵۷ و ماده‌ی ۲۰۸ قانون مجازات اسلامی، «قتل‌عمد» موجب قصاص است اما با رضایت ولی دم و قاتل به مقدار دیه‌ی کامله یا به کمتر یا زیادتر از آن تبدیل می‌شود.

همزمان با این گزارش نجات زندانی، مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان در گزارش دیگری اعلام کرد هویت سه زندانی اعدام شده در روزهای اخیر در همین زندان را احراز کرده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر همراه با این گزاشات، آگهی های ترحیم که حاوی اطلاعات شناسایی افراد است را نیز منتشر کرده.

این ۳ زندانی که همگی از اهالی شهرستان ارومیه بودند، روز جمعه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۶ خورشیدی در زندان ارومیه اعدام‌ شده‌اند.

هویت این سه تن از سوی ماف نیوز «پرویز تمری‌پور» فرزند اسماعیل از اهالی روستای هوسین صومای و برادوست ارومیه، «فرامرز اصغرزاده» فرزند رستم از اهالی شهرک حصار ارومیه و «رامین هناره» فرزند جهانگیر از اهالی روستای خرابه‌سنجی محرز شده است.

پیشتر گزارش شده‌ بود که در همان روز «ماشاالله صیادی» فرزند محمد از اهالی نازلو و «محمدرضا صادقی» فرزند محمدسلیم از اهالی کانی‌رش در زندان ارومیه اعدام شده‌اند.

این زندانیان از متهمین جرائم مواد مخدری محکوم به اعدام بودند که از سه الی چهار سال پیش در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه محبوس بودند‌. این ۵ تن، به همراه زندانی دیگری به نام «توحید امینی» از همان بند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. حکم اعدام توحید امینی تاکنون اجرا نشده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید