خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 16 جولای 2017, 20th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2017/07/16 ساعت 18:04:42

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها: سالانه ۱۵ هزار هکتار جنگل و مرتع دچار حریق می‌شوند

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها: سالانه ۱۵ هزار هکتار جنگل و مرتع دچار حریق می‌شوند

خبرگزاری هرانا – فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، با بیان اینکه سالانه ۱۵ هزار هکتار جنگل و مرتع در سطح کشور دچار حریق می‌شود، گفت که از این میزان، ۷۰ در صد سهم مراتع و ۳۰ درصد مربوط به اراضی جنگلی و عامل ۹۵ درصد آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع، انسان‌ها هستند که ۶۰ تا ۷۰ درصد آن هم غیرعمدی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، قاسم سبزعلی گفت: “عامل ۹۵ درصد آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع، انسان‌ها هستند که ۶۰ تا ۷۰ درصد آن هم غیرعمدی است”.

وی در ادامه آموزش و فرهنگ سازی را دو عامل مؤثر در کاهش میزان آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها دانست و اظهار داشت: “در حال حاضر ۶۰ هزار نفر در جوامع محلی و تشکل‌های مردم نهاد، از آموزش‌های لازم در راستای حفاظت و صیانت از عرصه‌های طبیعی بهره‌مند شده‌اند”.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: “هدف گذاری اصلی این نهاد در بحث اطفای حریق در جنگل‌ها و منابع طبیعی، بهره گیری از مشارکت‌های مردمی، جوامع محلی و تشکل‌های مردم نهاد است”.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ عرصه‌های منابع طبیعی برای آیندگان افزود: “در صورت نبود برنامه ریزی اصولی و زیربنایی به جهت حفظ این عرصه‌ها، بدون شک آینده فاجعه آمیزی برای همگان رقم خواهد خورد”.

سبزعلی حفظ عرصه‌های طبیعی را وظیفه همه نهادهای اجرایی دانست و اظهار داشت: “متولی حفاظت و حراست از منابع طبیعی فقط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیست؛ بلکه تمام نهادها وظیفه دارند در امر حفاظت از این عرصه‌های طبیعی بکوشند”.

وی با بیان اینکه تمام آحاد مردم باید حافظ منابع طبیعی و همیار طبیعت باشند، بر ضرورت فرهنگ سازی و اصلاع رسانی مؤثر و کار آمد در این حوزه تاکید کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید