خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶, 23rd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۱ ساعت ۱۸:۲۴:۴۳

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  ایران نژاد: هیچ اقدام عملیاتی برای مهار ریزگردهای سیستان و بلوچستان انجام نشده است

ایران نژاد: هیچ اقدام عملیاتی برای مهار ریزگردهای سیستان و بلوچستان انجام نشده است

خبرگزاری هرانا – ایران نژاد نماینده مردم چابهار در مجلس با بیان اینکه باید فکری اساسی و مناسب برای حل مشکل ریزگردهای سیستان و بلوچستان صورت بگیرد، گفت که ادامه این روند برای مردم این سرزمین بسیار سخت و ملال آور است وآنها برای زندگی و آرامش نیاز به توجه جدی مسئولین دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، عبدالغفور ایران نژاد در خصوص “مشکل ریزگردها برای مردم سیستان و بلوچستان “،‌ اظهار داشت: “مسئلهریزگردهای استان سیستان و بلوچستان طی سال های اخیر مشکلات فراوانی برای مردم این خطه فراهم کرده است و مردم با سختی فراوان و مشکلات عدیده امور زندگی خود را سپری می کنند،‌این در حالی است که طی این مدت اقدام قابل لمس و مشاهده ای از سوی مسئولان برای کنترل و جلوگیری از تشدید ریزگردها صورت نگرفته است”.

وی با بیان اینکه مردم این استان در طول سه ماه تابستان یعنی از خردادماه تا پایان شهریور پیوسته در طول ۱۲۰ روز با پدیده ریزگردها مواجه هستند و کسی نمی‌تواند جلوی این بادها را بگیرد، گفت: “این ریزگردها بیماری‌های ریوی، قلبی و معضلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده است به طوری که بیماری‌های ناشی از ریزگردها در سیستان، یک رکورد در کل دنیا محسوب می‌شود”.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی در مجلس تاکید کرد: “برای جلوگیری از ورود ریزگردها باید از روش‌های علمی همچون مالچ پاشی و کاشتن درخت استفاده کرد؛اما قبل از آن باید با کانون ورود ریزگردها مقابله کرد که از قبل شناسایی شده است”.

وی با اشاره به اینکه در نشست فاو که چندی قبل در ایتالیا برگزار شد موضوع ریزگردهای سیستان و بلوچستان نیز مطرح شد و طرح ها و مسائلی برای حل این مشکل مورد بررسی قرار گرفت،‌ افزود: “مقرر شد که به منظور بررسی و مطالعه در خصوص این مشکل گروهی به منطقه اعزام گردند تا از نزدک و میدانی مشکل را مورد بررسی قرار دهند”.

ایرانژاد با تاکید بر اینکه البته منشاء بسیاری از این ریزگردها کشورها همسایه هستند که اقدام اساسی و قابل توجهه ای برای حل این مشکل انجام نمی دهند،‌تاکید کرد: “باید فکری اساسی و مناسب برای حل مشکل ریزگردهای سیستان و بلوچستان صورت بگیرد ،‌چرا که ادامه این روند برای مردم این سرزمین بسیار سخت و ملال آور است و برای زندگی و آرامش نیاز به توجه جدی مسئولین هستند”.

وی با بیان اینکه طی سالهای اخیر مطالعات و بررسی های نیز در کشورمان به منظور کنترل و جلوگیری از تشدید ریزگردها در سیستان و بلوچستان صورت گرفته است، تصریح کرد: “متاسفانه تاکنون هیچ اقدام عملیاتی برای حل مسئله ریزگردها انجام نشده و مشکلات بسیار فراوانی برای مردم بوجود آورده است”.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر،کنارک و قصر قند در مجلس با اشاره به اینکه بررسی ها و نشست های نیز در کمیسیون کشاورزی برای حل مشکل ریزگردها برگزار شده است، بیان داشت: “حل این معضل یکی از خواسته های اصلی مردم این منطقه است،‌برای اینکه ریزگردها اثرات بسیار نامطلوبی در زندگی مردم دارد و مشکلات بهداشتی فراوانی را نیز در پی داشته است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید