خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  دفن غیرقانونی سموم مهلک و پایدار در خاک استان گلستان / اسناد

دفن غیرقانونی سموم مهلک و پایدار در خاک استان گلستان / اسناد

خبرگزاری هرانا – یک شرکت آلاینده در استان گلستان که بیش از دو هزار برابر حد مجاز سم در خاک این استان دفن کرده است، با مماشات مسئولان محیط زیست استان تنها به پاکسازی منطقه بدون توجه به الزامات زیست محیطی اقدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، براساس اسناد و مدارکی که در اختیار خبرنگار فارس قرار گرفته است، تخلفات یک شرکت تولید کننده سم به نام «گل سم» در خصوص دفن بیش از دو هزار برابر حد مجاز سم در خاک استان گلستان محرز شده و انفعال اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در برابر تخلفات این شرکت آلاینده آشکار است.

یکی از مدیران پیشین این شرکت که با کشف حقایقی درباره تخلفات زیست‌محیطی‌ شرکت یاد شده، اخراج شده به خبرنگار فارس گفت: “پرونده این تخلفات را به مراجع قضایی کشانده چراکه خطری که با دفن این سموم مهلک در خاک، مردم استان گلستان و کلیه زیست‌مندان منطقه را تهدید می‌کرد، دلیل اعتراضش به مدیران مجموعه بوده است”.

وی افزود: “هرچند این اعتراض به اخراجم منجر شد اما با بازکردن پرونده این تخلف در مراجع قضایی امید داشتم در جهت جلوگیری از این تخلف زیست محیطی موثر واقع شوم؛ اما مماشات مسئولان محیط زیست استان با این شرکت متخلف مانع از رسیدن گزارش صحیح و راست به مقامات قضایی و صدور حکمی متناسب با تخلف شد. تخلفی که یکی از عواقب آن افزایش تعداد نوزادان ناقص‌الخلقه خواهد بود.

لازم به ذکر است اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان که شنیده‌ها حاکی از مماشات مسئولانش با مدیران شرکت گل‌سم دارند، پس از وصول دستور قضایی و نمونه‌برداری از خاک مشکوک به آلودگی، نمونه‌ها را به آزمایشگاهی می‌سپارند که میزان سموم را در نمونه‌ها کمتر از یک صدم برابر حد مجاز اعلام کرده تا مقدمات تبرئه این شرکت را از تخلفاتی که جان هموطنان را به بازی گرفته فراهم آورده باشد.

سپس به دنبال اصرار شاکی مبنی بر تخلیه هزاران لیتر از انواع سموم فاسد و تاریخ گذشته در محوطه کارخانه و انبار آن در شهر گرگان و با توجه به بوی قابل استشمام سم از نمونه‌های خاک، نمونه‌ به آزمایشگاه‌ معتمد دیگری سپرده شده و نتایجی ناگوار به دست می‌آید: “وجود ۱۳ نوع سم کلره مهلک که میزان آن‌ها در خاک، تا دو هزار برابر حد مجاز اعلام می‌شود”.

امید روشن معاون سابق محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان که در خلال رسیدگی به پرونده شرکت گل‌سم از سمتش برکنار شده، در پاسخ به سوال خبرنگار فارس ضمن خودداری از تایید یا تکذیب این موضوع گفت: “در دوره مسئولیتم و با توجه به اهمیت فوق العاده گزارش رسیده در این رابطه وظایف سازمانی و اخلاقی‌ام را در قبال مردم بدون هر گونه مسامحه‌ای و به طور جدی انجام داده‌ام. هر چند برکناری‌ام از سمت معاونت این اداره کل امکان پیگیری و اقدامات اجرایی تکمیلی در این خصوص را از اینجانب سلب کرد”.

گزارش مسامحه اسماعیل مهاجر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان به مراجع قضایی، به صدور حکمی تحت عنوان «پاکسازی منطقه از سموم» برای شرکت مزبور منجر شده است که به نظر می‌رسد در مقابل تخلف انجام گرفته بسیار کم است.

در واقع شرکتی که با دفن سموم مهلک در خاک، سلامت ساکنان استان گلستان و محیط زیست منطقه را تا سالیان متمادی با خطر جدی از جمله ابتلا به بیماری‌هایی مهلک چون سرطان روبه‌رو ساخته است بدون آن‌ که به عنوان یک واحد آلاینده متخلف به مراجع قضایی معرفی شود و بی‌آنکه ابعاد اقدام بالقوه فاجعه بار آن به طور دقیق‌تر و با قید فوریت مورد بررسی میدانی و آزمایشگاهی قرار بگیرد و با صدور حکمی متناسب با تهدید بهداشت عمومی، از تکرار این تخلفات مهلک منع شود، اکنون تنها به پاکسازی منطقه آن هم بدون الزام به نظارت خاصی موظف شده است؛ بی‌آنکه تاکنون خبری نیز از اجرای همین حکم رقیق گزارش شده باشد.

فاش شدن خبر دفن سموم مهلک توسط شرکت گل‌سم در حالی اتفاق افتاد که استانداری گلستان نیز در حمایت از این واحد تولید سم، بلافاصله جلسه شورای اداری شهرستان بندر گز را را در محل این کارخانه متهم برگزار کرد.

چندی پیش، بی‌تفاوتی مسئولان محیط زیست استان گلستان نسبت به هشدارهای مستند کار‌شناسان مبنی بر تخیله پساب حاوی اسید و عناصر رادیو اکتیو توسط یک شرکت تولید ید در تالاب اینچه استان گلستان نیز خبرساز شد و نگرانی فعالان زیست محیطی را از به خطر افتادن سلامت جامعه و زیست‌مندان منطقه به همراه داشت.

انتشار جزئیات این فاجعه زیست محیطی اما تاکنون واکنشی را از سوی مسئولان استانی یا ستادی سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال نداشته است.

در این زمینه مستندات دیگری هم نزد خبرگزاری فارس محفوظ است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید