خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  برگزاری سه تجمع اعتراضی کارگری در کشور

برگزاری سه تجمع اعتراضی کارگری در کشور

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته حدود۲۰۰ نفر از کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه، حدود ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه کاشی و سرامیک آیدا سرام و بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران بازنشسته مجتمع «نیشکر هفت تپه» برای سومین بار مقابل ساختمان فرمانداری شوش دست به اعتراض صنفی زدند.

شماری از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه گفتند: “حوالی ظهر روز چهارشنبه/۱۴ تیرماه برای سومین بار در یک هفته جاری، حدود۲۰۰ نفر از همکاران بازنشسته برای رفع مشکلات بازنشستگی خود مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش تجمع کردند.

این تجمع در حالی اتفاق افتاده است که طی روز های دوازدهم وسیزدهم نیز کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه برای پیگیری مطالبات بازنشستگی خود مقابل ساختمان فرمانداری شوش تجمع کرده بودند.

از قرار معلوم ترک کار این کارگران طبق قانون از اسفند سال ۹۵صادر شده است اما به دلیل پرداخت نشدن هزینه بازنشستگی از سوی کارفرما از آن زمان تاکنون سازمان تامین اجتماعی برای این کارگران مستمری برقرار نکرده است و در نتیجه آنها هر چند روز یکبار دست به اعتراض صنفی می‌زنند.

به نقل از کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه گفته می‌شود تا این لحظه از جانب مدیریت بخش خصوصی مجتمع و مسئولان شهرستانی و استانی پاسخ مشخصی به خواسته‌های آنان داده نشده که در نتیجه آن اعتراض صنفی کارگران استمرار پیدا کرده است.

تجمع کارگران آیدا سرام در اعتراض به معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران کارخانه کاشی و سرامیک «آیدا سرام»، صبح روز (۱۳ خرداد ماه) در مقابل استانداری خراسان جنوبی تجمع کردند.

منابع کارگری درکارخانه «آیدا سرام» واقع درشهرک صنعتی بیرجند با اعلام این خبر به سایر رسانها گفته اند دلیل اعتراض حدود ۲۰۰ از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، تاخیر در پرداخت مطالباتشان در حداقل ۵ ماه گذشته بوده است.

این منابع کارگری همچنین گفته اند دلیل دیگر اعتراض کارگران این کارخانه به تعویق افتادن حق بیمه آنان به سازمان تأمین اجتماعی طی  چند ماه گذشته است.

به گفته کارگران معترض  این کارخانه، وقتی برای پی گیری مطالبات صنفی خود واکنش نشان می دهیم کارفرما کارگران را تهدید به اخراج می کند.

به گفته آنان در اجتماعات قبلی که انجام دادیم کارفرما چند نفر از کارگران را اخراج کرد.

وی تصریح کرد: “متاسفانه مسئولان کارخانه برای پرداخت حقوق کارگران وعده می دهند، اما هیچ وقت به این وعده ها عمل نمی کنند و تحمل این وضعیت برای ما سخت شده است”.

گفتنی است «آیدا سرام» تولید کننده کاشی و سرامیک، شرکتی تازه تاسیس است و تحت مالکیت خصوصی اداره می‌شود. به گفته کارگران، از چند سال قبل کارخانه با مشکل مالی روبرو شده و از آن زمان به بعد تمام کارگران این شرکت که تعدادشان به ۲۰۰نفر می‌رسد نتوانسته‌اند حقوق و معوقات خود را  به موقع دریافت کنند.

تجمع کارگران رینگ سازی مشهد در اعتراض به تعویق مطالبات صنفی

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد حوالی ظهر (سه شنبه ۱۳ تیر ماه) با تجمع مقابل دفتر نهاد صنفی این کارخانه خواستار پرداخت مطالبات صنفی خود شدند.

بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران شیفت صبح بخش  تولید کارخانه رینگ سازی مشهد با حضور در مقابل دفتر شورای اسلامی کارخانه، نسبت به طولانی شدن تاخیرها در پرداخت مطالبات صنفی خود اعتراض کردند.

کارگران کارخانه رینگ سازی  می‌گویند علاوه بر تاخیر ۱۵ روزه‌ای که اکنون در پرداخت دستمزد خردادماه آنها ایجاد شده است بابت کاهش یا توقف برخی مزایای مزدی دیگر از جمله حق افزایش تولید، بهره برداری و کمک‌های غیر نقدی که در سال‌های گذشته به آنها پرداخت می‌شد، طلبکارند.

همچنین این کارگران نسبت به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه بندی مشاغل کارخانه رینگ سازی اعتراض دارند.

طبق ادعای کارگران ، در نتیجه اجرای طرح کنونی طبقه بندی مشاغل، درآمد نزدیک به ۱۲۰۰ کارگر رسمی وقرار دادی شاغل در این واحد صنعتی در حد حداقل‌های قانونی باقی مانده است.

همچنین کارگران معترض رینگ سازی می گویند به دلیل  پیگیری مطالبات صنفی، هم اکنون وضعیت اشتغال یکی از اعضای نهاد صنفی این واحد تولیدی نامشخص باقیمانده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید