خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶, 18th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ساعت ۱۳:۴۴:۱۷

    خانه  > سایر گروهها  >  نزاع بیشترین حجم معاینات پزشکی قانونی استان تهران در یکسال گذشته

نزاع بیشترین حجم معاینات پزشکی قانونی استان تهران در یکسال گذشته

خبرگزاری هرانا – مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران، با بالا خواندن حجم کار در پزشکی قانونی استان تهران، گفت که نزاع با حدود یکصد هزار مراجعه بیشترین حجم معاینات این مرکز را درسال گذشته به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مسعود قادی پاشا روز دوشنبه در سی و چهارمین همایش مدیران پزشکی قانونی سراسر کشور در محل سازمان پزشکی قانونی ، افزود: “نزاع با ۹۹ هزار و ۸۱۷ مراجعه بیشترین حجم معاینات را در سال ۹۵ در بر گرفت که نسبت به سال قبل از آن کاهش ۱.۳ درصدی داشت”.

وی در ادامه با اشاره به آمار بیشترین معاینات پزشکی قانونی استان افزود: “استان تهران در سال و بر حسب جمعیت در این بخش، رتبه ۱۲ کشور را در اختیار دارد”.

قادی پاشا ادامه داد: “بعد از نزاع مصدومان حوادث رانندگی با ۴۱ هزار و ۳۸۴ و رشد ۱۱.۸ درصدی نسبت به سال قبل از آن و سلاح سرد با ۱۳۶ مورد و رشد ۱.۶ درصدی در رتبه های بعدی بیشترین مراجعات استان قرار دارند”.

به گفته وی، تعداد اجساد معاینه شده در پزشکی قانونی استان در سال گذشته با ۱۹ درصد رشد به ۱۲هزار و ۲۵۹ مورد رسید.

قادی پاشا با بیان اینکه استان تهران در ۱۸ مرکز و یک مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی به مردم خدمات ارائه می کند، گفت: “بر اساس آمارها ۱۵ درصد از کل معاینات پزشکی قانونی در استان تهران انجام می شود”.

به گفته وی، در سال گذشته ۲۹۹ هزار و ۴۶۵ معاینه بالینی در مراکز پزشکی قانونی استان تهران انجام شد که نسبت به سال قبل از آن ۵ درصد رشد داشت؛ همچنین ۷۱۰۰ پرونده در کمیسیون پزشکی قانونی استان بررسی شد که متأسفانه تنها در بخش ورودی پرونده با رشد ۸۰ درصدی مواجه بود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران تصریح کرد: “آمار آزمایشگاه ها در سال گذشته ۷۲ هزار و ۷۰۵ مورد بود که چهار هزار و ۶۶ مورد آن در بخش سرولوژی، دو هزار و ۵۰۲ مورد در بخش‌ DNA و چهار هزار و ۹۴۵ مورد در بخش پاتولوژی انجام شده است”.

وی خاطرنشان کرد: “در بخش متوفیات نیز مرگ ناشی از تصادفات با یکهزار و ۱۵۶ و کاهش ۴.۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن و مرگ ناشی از مواد مخدر با ۷۷۵ مورد بیشترین معاینات اجساد بوده اند”.

وی تعداد پرونده های به نتیجه رسیده کمیسیون ها در سال گذشته را نیز ۵۹۶۵ مورد عنوان کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بازخوانی حوادث مهم سال گذشته که اجساد آن در پزشکی قانونی استان تهران شناسایی شد، گفت: “در حادثه حله عراق و تصادم قطار سمنان با تلاش شبانه روزی همکاران و در کمترین زمان با بالاترین دقت تمام اجساد و قطعات یافت شده تعیین هویت شدند که این کار با بیش از ۵۵۰ نمونه و بیش از ۴۶ هزار بار کار تطبیق به نتیجه رسید؛ در حادثه پلاسکو هم اجساد و تمامی قطعات کشف شده شناسایی و مورد تعیین هویت قرار گرفت”.

قادی پاشا در بخش دیگری از سخنان خود، راه اندازی مرکز بهارستان، راه اندازی واحد جنوب، اخذ مجوز آموزشی برای مرکز کهریزک از سوی وزارت بهداشت، برگزاری دوره های آموزشی، آموزش رزیدنت ها، شروع نمونه گیری از ۳۸۰۰ مجرم برای بانک ژنتیک را از مهمترین اقدامات پزشکی قانونی در سال گذشته برشمرد.

وی با اشاره به مشکلات این اداره کل ادامه داد: “کمبود شدید پزشک و کارمند، کمبود شدید فضای فیزیکی به ویژه در کمیسیون ها، کمبود اعتبارات و مواد مصرفی و نداشتن اعتبار برای نگهداری مرکز کهریزک از جمله مشکلات این اداره کل است که امیدواریم با همکاری دستگاه های استان و ستاد سازمان برطرف شود”.

همایش دو روزه مدیران پزشکی قانونی کشور روز گذشته به میزبانی پزشکی قانونی استان تهران آغاز به کار کرد و لحظاتی قبل به کار خود پایان داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید