خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  خوزستان؛ ۵۲۶ هکتار از مراتع و جنگل های الوار اندیمشک در آتش سوخت

خوزستان؛ ۵۲۶ هکتار از مراتع و جنگل های الوار اندیمشک در آتش سوخت

خبرگزاری هرانا – بخشدار الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک در استان خوزستان گفت که در آتش سوزی های اخیر ۵۲۶ هکتار از مراتع و جنگل های این بخش طعمه حریق شد. وی افزود: “عوامل انسانی عامل این آتش سوزی ها از سوی دستگاههای ذیربط شناسایی شده اند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، منطقه چاوونی بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک در هفته گذشته در چهار نقطه دچار حریق شد که به دلیل صعب العبور بودن و گستردگی منطقه و تعدد کانون های آتش از جمله سیاهکوه و منگره، عملیات اطفاء آتش چهار روز به طول انجامید.

عباس پاپی یکشنبه شب گفت: با وجود شایعات فضای مجازی ، بیشترین بخش خسارت دیده در این آتش سوزی سطحی و شامل مراتع بوده است”.

وی اظهار کرد: “تلاش برای مهار حریق از همان ساعات اولیه آغاز و مکاتبات لازم برای کنترل بحران انجام شد که تلاش های فرماندار و اعضای ستاد بحران شهرستان در این زمینه بسیار خوب بود”.

وی بیان کرد: “دهها گروه به صورت پیاده به منطقه اعزام شدند و در زمان حضور بالگردها نیز گروههای متعددی در منطقه برای اطفای حریق تلاش کردند”.

پاپی گفت: “عمده قسمت های سوخته شده مرتع بوده و خوشبختانه به علت فاصله درختان با هم، درختان بلوط منطقه کمتر دچار آتش سوزی شدند که تلاش جمعی برای جلوگیری از آسیب بیشتر به درختان انجام شد”.

وی بیان کرد: “صعب العبور بودن منطقه و پیاده روی طولانی از مشکلات جدی در آتش سوزی اخیر بود که کنترل آتش را با مشکل مواجه کرد”.

وی اظهار کرد: “تاکنون چندین مرتبه آتش سوزی در منطقه الوار اندیمشک رخ داده است که باتلاش به موقع مهار شد و این آتش سوزی اخیر در چندین نقطه بود که در منطقه چاوونی به علت کوهستانی بودن مهار آتش به طول انجامید”.

بخشدار الوار اندیمشک گفت: “تجهیزات اطفای حریق در جنگل های الوار گرمسیری از مهمترین نیازهای منطقه است”.

وی افزود: “عوامل انسانی عامل این آتش سوزی ها از سوی دستگاههای ذیربط شناسایی شده اند و بخش زیادی از آتش سوزی ها در منطقه به علت عوامل انسانی رخ داده است”.

وی بیان کرد:برخی از اطلاعات انتشار یافته در فضای مجازی در خصوص مساحت آتش سوزی کذب است و طبق تصاویر علمی گرفته شده تنها ۵۲۶ هکتار از منطقه دچار خسارت شد.

پاپی گفت: “حضور سه بالگرد در منطقه و آماده باش کلیه دستگاههای اجرایی و ستاد بحران شهرستان و تلاش فرماندار اندیمشک موجب شد از ادامه خسارت آتش سوزی جلوگیری شود”.

چاوونی منگره در ۹۰ کیلومتری اندیمشک قرار دارد.

از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۰۰ هکتار از مراتع ، بیشه زارها و جنگل های شمال استان خوزستان دچار آتش سوزی شده که خسارات جبران ناپذیری در پی داشت.

شهرستان اندیمشک دارای ۸۰ هزار هکتار جنگل است که به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات، این جنگل ها در معرض نابودی ناشی از آتش سوزی قرار دارند.

افزون بر یک هزار هکتار از جنگل های بخش الوار اندیمشک که دارای گونه های گیاهی ‏نادر هستند در سالهای گذشته در آتش سوخت.

بخش الوار گرمسیری اندیمشک در شمال استان خوزستان دارای ۱۸۷ روستا و حدود ۲۵هزار نفر جمعیت است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید