خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ساعت ۱۵:۱۶:۱۳

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بیکاری صدها کارگر

معوقات مزدی و بیکاری صدها کارگر

خبرگزاری هرانا – یک منبع خبری در کارخانه «صنایع فولاد گلستان» از تعطیلی این واحد تولیدی و بیکاری بیش از ۱۳۰ کارگر این کارخانه خبر داد. همچنین  در حدود ۱۸۰۰ کارگر کارخانه چوب کاغذ مازندران دستمزدهای اردیبهشت و خرداد ۹۶ و بخشی از دستمزد فرودین ماه خود را دریافت نکرده‌اند. در عین ۲۰۰ بازنشسته این کارخانه که در سالهای گذشته به تدریج بازنشسته‌شده‌اند به صورت قسطی پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع کارگری در این واحد تولیدی گزارش کردند، کارخانه «صنایع فولاد گلستان» که در زمینه تولید انواع مفتول و میلگرد در شهرستان مینودشت در استان گلستان فعالیت دارد، از اول تیر ماه سال جاری (۹۶) به دلیل مشکلاتی که در زمینه  تهیه مواد اولیه تولید دارد؛ تعطیل شده و تمامی کارگران آن هم اکنون بیکار شده‌اند.

این کارگران که به صورت میانگین بین ۱۰ سال سابقه کار دارند، در ادامه درباره وضعیت خود می‌گویند: مجموع ۱۳۰ کارگر این واحد تولیدی بعد از تعطیلی کارخانه همه اکنون بیکارند و برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار شکایت کرده‌اند.

کارگران می‌گویند پیش از این شرایط تولید در کارخانه صنایع فولاد گلستان که به فولاد مینودشت شهرت دارد بسیار خوب بود و آنچه در این مدت کوتاه باعث بحرانی شدن وضعیت این واحد شده است؛ تفاوت قیمت جهانی فولاد بین ایران و خارج از کشور است که به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است.

به گفته آنان؛ در حال حاضر شرکت‎هایی که تولید فولاد دارند ترجیح می‎دهند به‌جای اینکه شمش فولاد را به کارخانجات مصرف کننده داخلی بدهند؛ به خارج از کشور صادرات دارند.

آنها با یادآوری اینکه کارگران برای پیگیری مشکلات بوجود آمده بارها به نهادهای دولتی مستقر در شهرستان مینودشت مراجعه کرده‌اند، در خاتمه گفتند: باتوجه به وضعیت نامناسب معیشتی و شرایط دشوار اقتصادی انتظار داریم تا کارفرمای با بازگشایی کارخانه امکان اشتغال دوباره را برای کارگران فراهم کند.

به گفته کارگران صنایع فولاد گلستان کارفرمای این واحد تولیدی در عین واحد مالک چندین کارخانه تولیدی وصنعتی در استان گلستان و شهرستان مینودشت است.

کارگران چوب و کاغذ مازندران دو ماه مزد طلبکارند؛ معطلی بازنشستگان برای دریافت سنوات پایان کار

به گزارش ایلنا، در حدود ۱۸۰۰ کارگر کارخانه چوب کاغذ مازندران دستمزدهای اردیبهشت و خرداد ۹۶ و بخشی از دستمزد فرودین ماه خود را دریافت نکرده‌اند. در عین ۲۰۰ بازنشسته این کارخانه که در سالهای گذشته به تدریج بازنشسته‌شده‌اند به صورت قسطی پرداخت شده است.

جمعی از کارگران کارخانه چوب و کاغذ مازندران در تماس با ایلنا با اشاره به مشکلات معیشتی خود گفتند: “در حدود ۱۸۰۰ کارگر هستیم که در بخش‌های مختلف این کارخانه به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری کار می‌کنیم و در حال حاضر بابت دستمزدهای فرودین و اردیبهشت ماه طلبکاریم”.

این کارگران با بیان اینکه کارفرما تنها ۷۰ درصد از دستمزدهای فروردین ماه آنان را پرداخت کرده است، افزودند: “این در شرایطی است که مدیران این کارخانه بارها وعده داده اند که در صورت ادامه تولید و متوقف نشدن فعالیت کارخانه مطالبات مزدی باقیمانده را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرداخت خواهند کرد و برای همین آنها در هفته‌های گذشته از برپایی اجتماعات صنفی اعتراضی خودداری کرده‌ و در نتیجه کارخانه در هر سه شیفت کاری دایر بوده است”.

این وضعیت در حالی است که به گفته این کارگران با وجود داشتن حرفه‌ای سخت و طاقت فرسا، مبلغ دریافتی آنها رقمی نزدیک به حداقل مزد است و هنوز خواسته های آنها در مورد اجرای طرح طبقه بندی مشاغل تامین نشده است.

در عین حال کارفرما تنها حداقل دستمزد قانون کار را به این ۲۰۰ کارگر پرداخت می‌کند که این امر بارها مورد اعتراض آنها قرار گرفته است.

از سوی دیگر این کارگران از سرگردانی نزدیک به ۲۰۰ نفر از همکاران بازنشسته خود برای دریافت سنوات پایان کار خبر داده و افزایند: “از میان همکاران آنها، کارگرانی که از سال ۷۴ تا کنون به تدریج بازنشست شده‌اند، مطالبات پایان کار خود را به صورت قسطی دریافت کرده‌اند”.

کارگران کارخانه چوب و کاغذ مازندارن در ادامه یادآور شدند که این کارخانه زمانی محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر می‌کرد و یا کیفیت ترین کاغذ را با استفاده از چوب جنگل‌های شمال تولید می‌کرد اما حالا شرایطی پیش آمده است که بازارهای صادرات از دست رفته و محصولات تولید شده جذابیت سابق را برای مشتریان ندارند.

آنها در پایان تاکید کردند که چنانچه بانک ملی در مقام سهامدار اصلی این واحد تولیدی در مدیریت این کارخانه دقت بیشتری به خرج دهد، امکان بازگشت از شرایط کنونی برای این کارخانه فراهم خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید