خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  برگزاری شش تجمع اعتراضی در کشور

برگزاری شش تجمع اعتراضی در کشور

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، کارکنان شرکتی مخابرات در لرستان، مشهد و خوزستان، کارگران صبا فولاد زاگرس استان چهار محال بختیاری، حدود ۵۰ نفر از کارگران هپکو و تعدادی از سهامداران در شرکت بورس اوراق بهادار تهران در تجمعاتی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح روز گذشته علاوه بر کارکنان شرکتی مخابرات در لرستان و مشهد، کارکنان شرکتی مخابرات خوزستان نیز دست به تجمع زدند.

جمعی از کارکنان شرکتی مخابرات خوزستان از تجمع خود در روز (دهم تیرماه) خبر دادند.

معترضین می‌گویند: “روز گذشته در همراهی با کارکنان شرکتی مخابرات لرستان و مشهد دست از کار کشیدیم و مقابل دفتر علی ساری، نماینده مردم اهواز در مجلس جمع شدیم”.

تجمع‌کنندگان هدف از جمع شدن مقابل دفتر نماینده مجلس را آگاه ساختن بیشتر نمایندگان مجلس از وضع شرکتی‌های مخابرات عنوان کردند و گفتند: “نمایندگان مجلس شورای اسلامی بایستی آستین بالا بزنند و شرکت مخابرات ایران را به اجرای قانون مجبور کنند”.

خواسته معترضین، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و عقد قرارداد مستقیم با مخابرات عنوان شده‌است.

تجمع کارگران صبا فولاد زاگرس مقابل استانداری چهار محال بختیاری

به گزارش ایلنا، صبح روز (دهم تیرماه)، حدود ۱۲۰ کارگر اخراجی صبا فولاد زاگرس به همراه خانواده هایشان برای پی گیری وضعیت شغلیشان مقابل ساختمان استانداری چهار محال بختیاری تجمع کردند.

به دنبال اخراج ۱۲۰ کارگر کارخانه صبافولاد در ابتدای تیرماه صبح امروز این کارگران به اتفاق خانواده‌هایشان مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کردند.

شماری از این کارگران در تماس با ایلنا یادآور شدند: “از زمان اخراج این چندمین باری است که نقاط مختلفی همچون مقابل کارخانه و نهاد های مرتبط دولتی در شهر کرد تجمع می‌کنیم اما تا این لحظه هیچ پاسخی از سوی مسئولان و کارفرما به خواسته‌هایمان داده نشده است”.

معترضان که طی ۱۰ روز گذشته بار‌ها پیگیر وضعیت شغلی خود بوده اند در خاتمه می گویند با گذشت ده روز هنوز موفق به بازگشت بکار سابقمان نشده ایم به همین دلیل امروز از مسئولان استانداری در چهار محال بختیاری می‌خواهیم به وضعیتی که ما کارگران صبا فولاد به آن دچاریم رسیدگی کند.

از قرار معلوم کارفرما  این کارخانه که در شهر صنعتی سفید دشت شهرستان بروجن واقع شده در راستای کاهش هزینه تولید این تعداد از کارگران را تعدیل کرده است.

اعتراض کارگران هپکو به عدم پرداخت معوقات و حقوق

به گزارش ایسنا، حدود ۵۰ نفر از کارگران هپکو روز گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات‌شان تجمع کردند.

منطقه مرکزی، نماینده کارگران در رابطه با این تجمع بیان کرد: “حقوق اسفندماه سال گذشته کارگران پرداخت شده، همچنین تنها بخشی از حقوق آذر، دی و بهمن‌ماه سال گذشته کارگران پرداخت شده است”.

وی در خصوص پرداخت دستمزد امسال کارگران نیز، عنوان کرد: “از ابتدای سال تاکنون تنها بخشی از دستمزد یک ماه پرداخت شده و مابقی دستمزد کارگران به عنوان معوقات باقی مانده است”.

نماینده کارگران شرکت هپکو بیان کرد: “سهام‌دار جدید شرکت هپکو گفته که تا پایان تیرماه برنامه پرداخت معوقات ارائه می‌شود، براین اساس تا پایان تیرماه آنچه اتفاق می افتد، تنها اعلام برنامه و کارگران باید کماکان منتظر پرداخت معوقات‌شان بمانند”.

وی تاکید کرد: “تجمع کارگران تنها به دلیل تاخیر در پرداخت معوقات است و هیچ دلیل دیگری ندارد. مسئولین استان و مسئولین این واحد صنعتی باید شرایط کارگران و موضوع مخارج و هزینه زندگی آنها را مورد توجه قرار دهند. کارگران یک سوال مشخص دارند، با این وضعیت و پرداخت تنها بخشی از دستمزد یک ماه از ابتدای سال تاکنون کارگران به چه نحو باید امرار معاش و هزینه خانواده خود را تامین کنند؟”

تجمع اعتراضی سهامداران در تالار حافظ

به گزارش ایسنا، روز گذشته تعدادی از سهامداران در شرکت بورس اوراق بهادار تهران تجمع کرده و با شعارهایی سازمان بورس را به فساد متهم کردند، تعدادی از تجمع کنندگان که جزو سهامداران شرکت کنتور سازی بودند در شعار هایی که به دست داشتند سازمان بورس را مسئول ضرر و زیان‌های خود می‌دانستند.

روز شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران پس از ۹۵ واحد رشد در تراز ۷۸ هزار و ۷۹۹ واحدی قرار گرفت و شاخص کل هم وزن پس از ۶۵ واحد افزایش در تراز ۱۷ هزار و ۱۸۱ هزار واحدی نشست.

شاخص آزاد شناور نیز پس از ۱۵۸ واحد رشد عدد ۸۵ هزار و ۹۸۸ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم به ترتیب ۹۶ و ۳۴ واحد بالا رفت. در معاملات امروز نماد معدنی و صنعتی گلگهر، فولاد مبارکه و تجارت الکترونیک هر یک به ترتیب با ۲۵، ۲۰ و هشت واحد تاثیر مثبت روی شاخص بیشترین نقش افزاینده را در دماسنج بازار سرمایه داشتند. در طرف مقابل سرمایه‌گذاری غدیر، گسترش نفت و گاز پارسیان و آهنگری تراکتورسازی ایران بیشترین نقش کاهنده را در نوسانات دماسنج بازار ایفا کردند.

امروز در نماد تجارت الکترونیک پارسیان که جزو نمادهایی بود که تلاش کرد شاخص، روند صعودی را طی کند نزدیک به ۱۰۰ درصد خریدها مربوط به سهامداران حقیقی و ۹۳ درصد از عرضه‌ها مربوط به حقوقی‌ها بود. همچنین در نماد معدنی و صنعتی گلگهر که بیشترین تاثیر مثبت روی بازار سرمایه داشت نزدیک به ۵۴ درصد از خریدها توسط سهامداران حقیقی صورت گرفت.

روز گذشته تعدادی از سهامداران شرکت‌ها در محل تالار بورس در خیابان حافظ جمع شدند و اعتراضاتی را سردادند به طوری که این اعتراضات باعث شد تعدادی از شیشه‌های تالار شکسته شود و تعدادی از وسیله‌ها از جمله سطل‌های زباله به اطراف پرتاب شود.

معترضان بنرهایی علیه سازمان بورس نصب کرده بودند که روی آن بنر ها شعارهایی علیه سازمان بورس نوشته شده بود و این سازمان را متهم به فساد می‌کردند. در عین حال سهامداران خسارت دیده شرکت کنتورسازی شعارهایی را در مورد ضرر و زیان‌هایشان و فساد در این شرکت سر داده بودند. آن سهامداران سازمان بورس را متهم به عدم صیانت اطلاعات و سرمایه‌هایشان می‌کردند. اعتراضات سهامداران باعث شد که قبل از موعد درب اصلی تالار حافظ، توسط نگهبانان تالار بسته شود و اجازه ورود به تالار داده نشود.

امروز در گروه فلزات اساسی نماد سهامی ذوب آهن اصفهان بیشترین حجم معامله را دارا بود، اما روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کرد. همچنین نماد کالسیمین که از نمادهای  دارای ارزش معامله بالایی در این گروه بود، با افزایش بیش از سه درصد در قیمت پایانی مواجه شد. همچنین در این گروه تقریبا نیمی از نمادها با روند افزایش در قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله مواجه شدند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات امروز تعداد زیادی از نمادها توانستند روند افزایشی در قیمت پایانی را تجربه کنند هرچند که این افزایش چندان زیاد نبود و  بسیاری از نمادها حتی کمتر از نیم درصد این رشد تجربه شد.

روز گذشته اوراق صکوک اجاره سایپا یدک با نماد “صیدک ۱۴۰۴” بر روی سایت بورس اوراق بهادرا تهران قرار گرفت و پذیره‌نویسی این اوراق آغاز شد.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۲۲۹ میلیارد و ۷۳۴ میلیون تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۴۱۱ میلیون و ۷۳۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۷ هزار و ۱۳۰ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز امروز ۶.۳ واحد افت کرد و به رقم ۹۰۴ واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۲۸ میلیارد و ۵۹۹ میلیون تومانی رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۳۱۷ میلیون و ۶۵۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی نزدیک به ۳۰ هزار نوبت داد و ستد بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید