خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶, 2nd of August 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ساعت ۰:۲۳:۴۹

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  احضار یکی از شیوخ عرب؛ افزایش فشار بر جامعه عربهای ایران

احضار یکی از شیوخ عرب؛ افزایش فشار بر جامعه عربهای ایران

خبرگزاری هرانا – در روزهای منتهی به عید فطر دستگاههای انتظامی و امنیتی در شهر اهواز تعداد زیادی از شهروندان عرب این شهر که هویت دست کم ۳۴ تن از آنان محرز است را احضار یا بازداشت کردند. در ادامه شرایط ملتهب و برخورد با فعالان عرب یکی از شیوخ این منطقه به نام “شیخ مولى نیسى” به اداره اطلاعات این شهر احضار شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز جاری، دهم تیرماه، شیخ مولى نیسى، از سوی ستاد خبرى وزارت اطلاعات اهواز در رابطه با برگزارى جشن عید فطر در منزلش احضار شد.

گفته میشود شیخ مولى نیسى، شب گذشته مراسمی را در رابطه با عید فطر با حضور تعدادی از فعالان و شاعران عرب در منزل شخصی اش برگزار کرده بود.

لازم به توضیح است شهروندان سنی مذهب و بخصوص شهروندان عرب عید فطر را برای چند روز جشن می گیرند.

احضار شیخ مولی نیسی درحالی است که در روزهای گذشته تعدادی از شهروندان عرب با هجوم نیروهای امنیتی به مراسم های عیدفطر برگزار شده در شهر اهواز، بازداشت شدند از جمله ۴ تیرماه ۱۳۹۶، تعدادی از شهروندان عرب در منطقه ملاشیه، بازداشت شدند.

شیخ مولى نیسى

تعدادی از این بازداشت شدگان در اهواز دارای سوابق پیشین بازداشت و محکومیت هستند، اسامی ۱۳ تن از این بازداشت شدگان عبارت است از : احمد حزباوى (شاعر)، ناصر اسدی، مرتضى سیلاوی، مرتضى حردانی، محمد عفراوی، ماهر مسعودی، علی زهیری، عدنان حردانى، احمد براجعه، علی شریفى، محمد مسعودى، احمد مسعودی و عبیده اسکین غزلاوی.

در اقدامی جداگانه یک فعال عرب که از یکسال پیش تحت تعقیب بود بازداشت شد. صاحب مشیلشى (دراجی)، شهروند اهوازی، ۳ تیرماه۱۳۹۶، در منزل خود واقع در کوی آریا از توابع شهر اهواز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

لازم به یادآوری است در آستانه عید فطر، ده ها تن از فعالان عرب در منطقه امانیه از توابع شهر اهواز، از سوی ستاد خبرى وزارت اطلاعات به نهادهاى امنیتى واقع در پادادشهر و همچنین کلانترى ۱۷ این شهر جهت اخد تعهدنامه کتبی مبنی بر عدم شرکت در مراسم عید فطر احضار شده بودند.

هویت احضار شدگان که عمدتا ساکن کوى علوى در شهر اهواز هستند به شرح زیر است؛
یعقوب بنى تمیم ۵۰ ساله، شاکر بنى تمیم ۳۷ ساله، توفیق بنى تمیم ۳۵ ساله (اعضای خانواده مالک بنى تمیم که در سال ۱۳۸۵ اعدام شد)
جاسم بترانى و فرزاندانش به نام های محمد بترانى ۲۸ ساله، عمار (ریاض) بترانى ۲۰ ساله و باسم بترانى ۲۶ ساله (اعضای خانواده على بترانى که در اعتراضات سال ۱۳۸۴ اعراب این شهر کشته شد.)

رحیم سوارى ۴۳ ساله، مرتضى سوارى ۱۸ ساله، احمد سوارى، محمود سوارى، سعید حیدرى ، مصطفى سیلاوى، سید کامل فاضلى، عباس سوارى، عدنان سوارى، فیصل سوارى، جلیل بدوى، سامى چلداوى، توفیق جادرى، مهدى سوارى، چاسب حیدرى، جلیل سوارى، احمد طرفى، طارق ساعدى، نجم باوى، سامح زائرى، عبدالرحمن سوارى، مسعد حیدرى، ناطق سوارى، موسى شریفى.

لازم به اشاره است است، سه شنبه ۳۰ خردادماه ۱۳۹۶، جاسم جلالى( کعبى) ۲۴ ساله و اهل کوی علوی و پنجشنبه ۱ تیرماه ۱۳۹۶، فواد سلامى اهل قلعه چنعان از توابع شهر اهواز، توسط مامورین وزرارت اطلاعات بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند.

از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست و همینطور مشخص نیست اگر بازداشت آنها ارتباطی با برنامه های عیدفطر فعالان عرب در این شهر داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید